Podpisało ją 13 tys. osób! Aktywistki z Inicjatywy Ratujmy Żabie Doły spotkały się z wojewodą i złożyły petycję

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Aktywistki z Inicjatywy Ratujmy Żabie Doły spotkały się z Jarosławem Wieczorkiem, wojewodą śląskim, na ręce którego złożyły 13 tys. podpisów pod petycją o ochronę Żabich Dołów.
Aktywistki z Inicjatywy Ratujmy Żabie Doły spotkały się z Jarosławem Wieczorkiem, wojewodą śląskim, na ręce którego złożyły 13 tys. podpisów pod petycją o ochronę Żabich Dołów. Marcin Śliwa
ŚLĄSK. Aktywistki z Inicjatywy Ratujmy Żabie Doły, we wtorek 23 maja o godzinie 10.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, spotkały się z Jarosławem Wieczorkiem, wojewodą śląskim, na ręce którego złożyły 13 tys. podpisów pod petycją o ochronę Żabich Dołów. Strona społeczna proponuje nową formułę dla ochrony prawnej dla tego terenu, a główną propozycją jest nadanie mu statusu rezerwatu.

Aktywistki z Inicjatywy Ratujmy Żabie Doły zebrały 13 tys. podpisów pod petycją do wojewody

Spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim to efekt wielkiego społecznego zrywu, który ma na celu ochronę zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Żabie Doły znajdującego się na pograniczu Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich. Mieszkańcy sprzeciwiają się planom spółki JK Technology z Bytomia, która zamierza rozebrać znajdujące się tam nasypy kolejowe, aby wydobyć znajdujące się w ziemi cenne kruszywo.

- Dzisiaj w imieniu ponad 10 tysięcy mieszkańców Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich składamy petycję na ręce wojewody śląskiego. Prosimy w niej o zablokowanie planów inwestycyjnych JK Technology, który planuje rozebrać nasypy kolejowe będące integralną częścią Żabich Dołów, ale również o wzmocnienie ich ochrony, aby w przyszłości taka sytuacja się nie powtórzyła - mówi Joanna Machowska z inicjatywy Ratujmy Żabie Doły.

Obywatelska inicjatywa rozpoczęła się po weekendzie majowym i zyskała szerokie poparcie społeczne. W niespełna trzy tygodnie aktywistkom udało się zebrać 13 tysięcy podpisów pod petycją - 4600 podpisów w wersji papierowej i ponad 8 tysięcy podpisów online. Ochrona Żabich Dołów, o którą wnosi strona społeczna, ma opierać się na wartości przyrodniczej i historycznej.

- Oprócz tego, że są tam rozmaite, bardzo cenne gatunki ptaków i innych zwierząt, jest to również teren o znaczeniu historycznym. Jest to unikatowe w skali kraju miejsce, jeśli chodzi o nagromadzenie nasypów i węzła transportowego z przeszłości - zauważa Natalia Białokos z inicjatywy Ratujmy Żabie Doły. - Z bieżących analiz wiemy, że występuje tam co najmniej 20 gatunków ptaków tzw. dyrektywowych, czyli objętych dyrektywą siedliskową i dyrektywą ptasią Unii Europejskiej, jako gatunki o szczególnym znaczeniu dla Unii.

Aktywistki podkreślały, że aktualny status zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, który dla Żabich Dołów uchwaliła w 2018 roku Rada Miasta Chorzów, nie daje terenowi realnej ochrony.

Śląski Urząd Wojewódzki informuje o podjętych działaniach

Twórczynie grupy Ratujmy Żabie Doły złożyły petycje na ręce Jarosława Wieczorka, a następnie odbyły pierwszą turę rozmów z wojewodą.

- Bierzemy pod uwagę wszystkie głosy, które dochodzą do wojewody w sprawie Żabich Dołów. Petycja na pewno będzie przeanalizowana, cały czas działamy. Bardzo ważna rzecz - wojewoda nadal nie wydał żadnej zgody na rozbiórkę tych terenów, ponieważ obowiązuje tam uchwała Rady Miasta Chorzów o powołaniu tam zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, a to sprawia, że trzeba stosować się do zakazów zawartych w tej uchwale, a te dotyczą m.in. naruszania gruntów na tym terenie - mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego.

Jednocześnie Alina Kucharzewska zapewnia, że sprawa nie jest zamknięta, a jej poszczególne aspekty są wciąż analizowane.

- Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego też wkroczył do akcji. Właściwie wszystkie służby, które mogą tutaj działać, zostały uruchomione by jak najpilniej i dokładnie rozpatrzeć wszystkie dokumenty związane z tą sprawą. Kiedy będą pierwsze wnioski i pierwsze decyzje będziemy państwa informować - przekonuje Alina Kucharzewska.

Sytuacja Żabich Dołów jest skomplikowana w aspekcie prawnym. Wojewoda śląski w czwartek 11 maja wydał postanowienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydanej wcześniej decyzji dotyczącej Żabich Dołów, a następnie miasto Chorzów złożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na pierwotną decyzję administracyjną.

Co ustalono ws. Żabich Dołów?

Spotkanie w Biurze Wojewody trwało około pół godziny i wziął w nim udział również radca prawny wojewody.

- Dyskutowaliśmy o kilku rzeczach związanych z bieżącą sytuacją prawną, z działami, które wojewoda podjął, bądź planuje podjąć w najbliższym czasie, a także na temat rozszerzenia form obecnej ochrony tego terenu - mówi Natalia Białokos. - Udało nam się uzyskać deklarację wojewody o chęci dalszych rozmów i umówiłyśmy się na kolejne spotkanie, które ma się odbyć za dwa tygodnie. Będziemy dyskutować o kwestiach prawnych i przyrodniczych. Uważam, że są to pozytywy. Mamy takie poczucie, że na ten moment Żabie Doły chwilowo są możliwie bezpieczne, choć całkowitej pewności nie mamy. Postaramy się udowodnić, że ten obszar zasługuje na silniejszą ochronę - dodaje.

Aktywistki odniosły się również do sytuacji prawnej, jaka zaistniała w związku ze sprawą Żabich Dołów.

- Wiemy, że już zostało podjęte ponownie postępowanie w sprawie decyzji, która zapoczątkowała problem. Wiemy, że dotarła skarga do WSA. Jeśli sąd podejmie postępowanie w tej sprawie, to wstrzymane są możliwości prawne wojewody, do czasu rozpatrzenia tego przez sąd. Najbardziej będzie nam zależało na tym, żeby sąd wydał postanowienie o zabezpieczenie tego terenu, które na czas rozstrzygnięcia postępowania sądowego uniemożliwi jakiekolwiek prace, niezależnie od późniejszej decyzji sądu - mówi Natalia Białokos.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie