Po kilku latach dominacji Alby derby zakończyły się wygraną Pogoni

Grzegorz Lisiecki
Nie zawsze jak przegram, to zwalam winę na sędziów, ale tym razem jestem zbulwersowany - mówi Rafał Sobecki, trener koszykarzy Alby. Chorzowianie przegrali w Nowym Bytomiu wysoko, 74:97, co w derbowym pojedynku z Pogonią nie zdarzyło im się od dawna.

- Sędziowie popełniali błędy w obie strony, ale to my na tym gorzej wyszliśmy - denerwuje się szkoleniowiec Alby. - Dla nas mecz się skończył, zanim na dobre się zaczął. W I kwarcie Pogoń miała na swoim koncie trzy przewinienia, a my piętnaście!

Chorzowianie kiepsko grali w obronie, stąd niemal sto straconych "oczek". - Wygrywamy, kiedy stracimy 70-75 punktów, bo wtedy możemy rzucić więcej - przyznaje Sobecki.

Jeszcze w III kwarcie meczu w Rudzie Śląskiej Alba przegrywała zaledwie dwoma punktami, ale potem było już tylko gorzej. Wcześniejszy wysiłek został zrujnowany właśnie w tej części gry, gdy na kilkanaście punktów Pogoni chorzowianie nie potrafili odpowiedzieć ani jednym celnym rzutem. - Została nam jeszcze niemal cała druga runda, ale już teraz jestem rozczarowany tym sezonem - przyznaje Rafał Sobecki. - Zwiększyliśmy koszty, sprowadziliśmy nowych zawodników, a wynik będzie gorszy niż w poprzednim sezonie. Na dodatek trudno jednoznacznie zdiagnozować problem. Zespół nie jest przecież słaby, w klubie nie ma problemów finansowych. Mimo to gramy najwyżej przeciętnie. Być może trzeba było zrobić tak, jak w Dąbrowie Górniczej, gdzie zamiast doświadczonych graczy sprowadzono młodych, "głodnych" gry zawodników? Szukamy rozwiązania, ale z pewnością zmiany muszą nastąpić. Tym bardziej, że drużynie brakuje konsekwencji - kończy szkoleniowiec Alby.

POGOŃ RUDA ŚLĄSKA - UKS ALBA CHORZÓW 97:74 (25:19, 22:22, 32:16, 18:17).

POGOŃ: Tomecki 22, Kubista 18, Kuczera 16, Skóra 16, Kolenda 14, Krupa 5, Jurczyński 3, Patyna 2, Batorski 1, Goczok 0, Gruth 0, Stolarek 0.

ALBA: Spychała