Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plany Parku Śląskiego: plac zabaw, czatownia, modernizacja hali "Kapelusz" i przebudowa Kanału Regatowego

Olga Krzyżyk
Plany Parku Śląskiego: plac zabaw, czatownia, remont hali "Kapelusz"
Plany Parku Śląskiego: plac zabaw, czatownia, remont hali "Kapelusz" Olga Krzyżyk, mat. prasowe
Rozpoczyna się rewitalizacja Parku Śląskiego. Pierwsze prace to budowa czatowni w Łabędziarni. Tu będzie można w ciszy obserwować ptaki. Remont przejdą też liczne alejki. Rozbudowany zostanie plac zabaw w Rosarium. Największe wyzwanie to jednak modernizacja hali wystaw "Kapelusz" oraz przebudowa Kanału Regatowego. Cały proces nazwany jest akupunkturą parkową.

Park Śląski zyska w tym roku 30 mln złotych dofinansowania na modernizację. W dłużej perspektywie Park Śląski ma zyskać, aż 200 mln złotych na kompleksową rewitalizację. W planie rewitalizacji na najbliższe miesiące i lata są zarówno remonty alejek, najpiękniejszych obiektów małej architektury (w tym Duże Kręgi Taneczne, Galeria Rzeźby Śląskiej), jak i dużych przestrzeni i budynków, w tym Hali Wystaw „Kapelusz”. Pieniądze na tę modernizację Park Śląski otrzymał z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

- Dotrzymujemy słowa. Wielokrotnie w ostatnich miesiącach zapewnialiśmy, jako zarząd województwa śląskiego, że Park Śląski jest dla nas szczególne ważny i jesteśmy zdeterminowani, by pomóc mu odzyskać dawny blask. Ten proces właśnie się rozpoczyna – zapewnił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego na śniadaniu prasowym, które poświęcone było rozpoczęciu procesu modernizacji Parku Śląskiego.

Już w przyszłym tygodniu rozpoczną się prace w Łabędziarni (przy stawie Hutnik). Pomysłem na to miejsce jest stworzenie najlepszej przestrzeni do obserwowania gatunków ptaków (z czatownią). To będzie centrum ornitologiczne Parku Śląskiego i uzupełnienie infrastruktury dla zajęć fundacji Parku Śląskiego.

Kolejna modernizowana przestrzeń to Świątynie Zacisze (przy al. Gwiazd, w poblizu siedziby fundacji). Ma być to cel rodzinnych spacerów. Na łąkach będzie można rozłożyć koc czy leżaki i odpoczywać w otoczeniu przyrody. To będzie też miejsce małych wydarzeń kulturalnych i akcji ekologicznych.

W tegorocznych planach parku Śląskiego jest także odrestaurowanie rzeźby "Karolinki" przy wjeździe do parku oraz odnowienie Galerii Rzeźby Śląskiej. Zmiany zajdą także w Rosarium, czyli w ogrodzie różanym. Rozbudowany zostanie tam plac zabaw oraz zmodernizowane zostaną oczka wodne.

Przez ostatni rok słyszałam, że Park Śląski potrzebuje dużego placu zabaw. Dlatego rozpoczynamy rozbudowę placu zabaw w Rosarium. To naturalnie zacienione miejsce. Ponadto powstanie ścieżka edukacyjna, by maluchy mogły dowiedzieć się m.in. jakie gatunki róż u nas występują - mówi Aneta Moczkowska, prezes Parku Śląskiego.

Zmodernizowany zostanie także pierwszy historycznie obiekt Parku Śląskiego, czyli Krąg Taneczny (kompleks trzech kręgów przy al. Klonowej powyżej Dużego Stawu).

Wyremontowane mają zostać także liczne alejki i drogi Parku Śląskiego m.in. bulwary przy Dużym Stawie, aleja i plac przy Dużej Łące, aleja Żyrafy. Zbudowany zostanie także "Zielony parking".

- "Zielony parking" to przestrzeń na ok. 300 miejsc parkingowych w pobliżu ul. Złotej. Parking ten ma rozładować część napięcia przy ul. Złotej, ale nie wypełni wszystkich potrzeb, zwłaszcza w trakcie wielkich imprez na Stadionie Śląskim. "Zielony parking" ma być przestrzenią pełną zieleni. Nie będzie to zabetonowany parking. Zadbamy o zieleń parkingu - podkreśla Aneta Moczkowska.

Plan rewitalizacji Parku Śląskiego zakłada również modernizacje hali wystaw "Kapelusz", na remont której Park Śl. pozyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Jednocześnie z procesem modernizacji Kapelusza, prowadzone mają być prace projektowe związane z rewitalizacją jego otoczenia – w tym Kanału Regatowego.

- Nawiązujemy w koncepcji do głównych założeń projektowych wybitnego projektanta zieleni profesora Władysława Niemirskiego, autora pierwotnego projektu Parku Śląskiego. Zależy nam na utrzymaniu głównych idei kształtowania przestrzeni parku. Cześć północna przewidywana była jako naturalistyczna, przyrodnicza, cicha, przeznaczona do odpoczynku biernego, część południowa natomiast - bliższa miastu - miała stanowić miejsce aktywnego wypoczynku i atrakcji – zaznacza Jacek Krych, architekt krajobrazu, którego biuro JRK72 przygotowało wstępne koncepcje zagospodarowania reprezentacyjnej części Parku.

Kanał Regatowy ma zostać poszerzony, zmieni się też jego forma, będą proste kąty, nie owalne, jak obecnie. Zniknie też murek, który odgradza alejkę od wody. Odpoczywając przy Kanale Regatowym będziemy zwróceni przodem do wody, a nie tak jak obecnie siadając na ławkach jesteśmy plecami do wody.

Bliżej osiedla Tysiąclecia, czyli w części południowej Kanały Regatowego będzie przestrzeń aktywnego wypoczynku. Z dużym bulwarem i drewnianą przestrzenią przy wodzie, do której będzie można się zbliżyć i zanurzyć tam ręce czy stopy. Po stronie północnej (w głębi Parku Śl) będą zielone przestrzenie, łąki i alejki. Przestrzeń ta będzie spokojniejsza. Tu będzie można siąść na kocu na zielonej trawie i wśród zieleni patrzeć na wodę.

Obecna wyspa Kanału Regatowego również przejdzie zmianę. Znowu ma być zielona, tak jak dawniej. Oprócz zieleni ma być tam też kawiarnia. Na wyspę będzie można wejść przejściem nad wodą. Zbudowany zostanie także dodatkowy most przecinający Kanał Regatowy. Na wizualizacjach dokładnie widać, gdzie ten most będzie przebiegał.

W perspektywie 200 mln zł Park Śl. Zakłada także rewitalizację terenu przy Planetarium Śląskim. Przypomnijmy, ze w czerwcu rozpoczyna się tam budowa parku nauki. Co więcej uruchomiona ma zostać także kolejka wąskotorowa. Park Śląski nie chce być jednak uzależniony od operatora, tylko chce kupić własny tabor, tak by to sam Park Śląski był organizatorem komunikacji wewnętrznej.

Zmienia się koncepcja w sprawie kolejki „Elka”. Wybudowanie drugiej linii „Elki” jest powiem związane z wybudowaniem nowej kolejki, która musiałby wznieść się na 30 m wysokości. To wyżej niż wyciągi narciarskie w górach.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto