Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Planetarium Śląskie w Chorzowie: są już fundamenty pod nowy budynek. Tak powstaje Planetarium - Śląski Park Nauki. Kiedy otwarcie?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Trwa modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego
Trwa modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego Karol Kosz
W Chorzowie trwa rozbudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego. Zakończenie prac i otwarcie Planetarium - Śląskiego Parku Nauki planowane jest na koniec 2021 roku. Prace cały czas trwają. Wylano już fundamenty pod nowy budynek, który w całości znajdzie się pod ziemią. Kontynuowane są także roboty na kopule. Zobaczcie najnowsze zdjęcia.

Fundamenty pod Planetarium - Śląski Park Nauki

Trwa modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Powstanie Planetarium - Śląski Park Nauki. zakończenie prac i otwarcie planowane jest na koniec 2021 roku. Do tego czasu obiekt powiększy się o 2,5 tys. metrów kwadratowych. Większa jego część będzie się mieścić pod ziemią. Na terenie Planetarium Śląskiego pracuje ekipa firmy Budimex. Trwają prace ziemne i budowlane.

Prowadzone są m.in. prace nad nowym podziemnym budynkiem. To tutaj znajdą się pawilony z salami wykładowymi, pracowniami i interaktywnymi ekspozycjami. Nowy budynek będzie stanowił cokół dla zabytkowego budynku Planetarium. To tu znajdzie się ekspozycja parku nauki prezentująca zagadnienia z zakresu sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Nowa część obiektu będzie połączona ze starą podziemnymi korytarzami. Dziedziniec stanie się w przyszłości halą, na dachu której odtworzony ma zostać zegar słoneczny

- Właśnie wylano płytę fundamentową. Robione są zbrojenia i szalunki pod ściany z technicznego betonu architektonicznego. Są także wylane fundamenty pod wieżę widokową - mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Na zdjęciach z perspektywy "lotu ptaka" widać jak głęboko sięga wykop. Szczególne w przypadku atrium, gdzie kiedyś stał (i stanie w przyszłości) zegar słoneczny.

Ekspozycja edukacyjna dotyczyć będzie sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

- W tym miejscu będzie podziemna sala poświęcona astronomii. W jej centralnym punkcie stanie zabytkowy projektor Zeissa, który tak doskonale nam służył przez lata. Projektor nadal będzie działał, chociaż w głównej sali zostanie zainstalowany nowy hybrydowy system cyfrowo - optyczny. Chcemy pokazać zwiedzającym jak kiedyś wyglądał i funkcjonował nasz Zeiss. Prace przebiegają zgodnie z planem. Wewnątrz zabytkowego budynku wykonano instalacje wodno - kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, elektryczne i teletechniczne. Trwają prace nad kładzeniem gładzi tynkowej - podkreśla Jarosław Juszkiewicz.

W Planetarium - Śląskim Parku Nauki zobaczymy interaktywne ekspozycje m.in.

  • pokoje klimatyczne,
  • stanowisko z przekrojem Ziemi,
  • kolumną pogodową
  • i platformą z makietą miasta, gdzie prezentowane będą skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach.

Dlaczego podczas trzęsienia ziemi niektóre budynki ulegają całkowitemu zniszczeniu, a inne nie? Dzięki modelowi miasta w którym zasymulowane zostanie trzęsienie ziemi będzie można znaleźć odpowiedź na to pytanie. A po zakończonej demonstracji specjalny robot w krótkim czasie odbuduje całe miasto.

Kopuła Planetarium Śląskiego będzie widoczna z daleka

W zabytkowym budynku Planetarium Śląskiego zmodernizowana zostanie również główna sala projekcyjna. W sali będą nowe fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Równocześnie z budową nowego budynku, prowadzone są także prace budowlane w zabytkowym gmachu Planetarium.

Wystrój budynku ma zostać po modernizacji, taki jaki był dotychczas. Prace budowlane prowadzone są także cały czas na kopule Planetarium Śląskiego.

- Trwa montaż podkonstrukcji, która posłuży do pokrycia kopuły panelami z blachy aluminiowej. Po zakończeniu przebudowy kopuła będzie lśniła tak jak w pierwszych latach po otwarciu Planetarium w 1955 roku. Będzie naprawdę widoczna z daleka - zapowiada Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Naukowy plac zabaw i wieża widokowa

W pobliżu Planetarium Śląskiego powstanie naukowy plac zabaw, gdzie dzieci będą mogły poznać różne aspekty ruchu obrotowego. Będzie tu m.in. karuzela z takim siedzeniem, które pozwoli poczuć na czym polega siła odśrodkowa. Wybudowany zostanie też w odpowiedniej skali model Ziemi i Księżyca, która pozwoli zobaczyć prawdziwą odległością między tymi obiektami.

Obok Planetarium planowana jest również wysoka wieża widokowa, z której będzie rozciągała się panorama Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu zobaczymy stałą ekspozycję zewnętrzną. Na wystawie stanie m.in. projektor Zeissa, który był wykorzystywany w Planetarium Śląskim prze ponad 62 lata.

Całkowita wartość projektu rozbudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego wynosi ponad 98 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto