Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pingwiny ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego czekają na gości. Ich ulubionym przysmakiem są śledzie. Tak wygląda karmienie pingwinów

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Pingwiny ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego czekają na gości
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pingwiny ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego czekają na gości Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Azarko
W Ślaskim Ogrodzie Zoologicznym zamieszkało stado 11 pingwinów Humboldta. Sympatyczne nieloty jeszcze nie wyszły na wybieg zewnętrzny. Gdy zrobi się cieplej będziemy mogli je zobaczyć wśród skalnych zakamarków oraz basenie z krystaliczną wodą. Obecnie pingwiny są w sąsiadującym z wybiegiem budynku z małym basenem. Park Śląski przygotował krótkie wideo pokazujące pingwiny. Zobaczcie jak wygląda ta wesoła gromadka i co najbardziej lubi jeść.

Pingwiny w Śląskim Ogrodzie Zoologiczny najbardziej lubią pływać i jeść śledzie

Wesoła gromadka pingwinów z pewnością przyciągnie gości do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Po 43 latach ponownie w śląskim zoo będzie można zobaczyć sympatyczne nieloty. Grupa 11 pingwinów Humboldta (4 samice i 7 samców), dotarła do śląskiego zoo 28 stycznia. Ptaki zajęły nowo powstały budynek. Pingwiny sprowadzone zostały z ogrodu zoologicznego w Koszycach na Słowacji.

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zamieszkała grupa 11 pingwinów. To pingwiny peruwiańskie. Jest to grupa rodzinna, która została wyprowadzona z jednego stada. Pingwiny są w różnym wieku. Łącznie w śląskim zoo zobaczymy 4 samiczki i 7 samców, które przyjechały do Chorzowa za Słowacji.

Pingwiny w Śląskim Ogrodzie Zoologiczny najbardziej lubią pływać i jeść śledzie. Gdy przychodzi opiekun z wiaderkiem ryb - pingwiny od razu wyskakują z wody, by szybko ustawić się w kolejce do ryb. Ptaki jednak szybko przełamują szyk i próbują wykraść śledzie z dziobów innych członków ptasiej grupy lub szybciej podbiec do opiekuna, która podaje ryby.

- Nasze pingwiny najbardziej lubią śledzie. Dla każdego mamy przygotowane dziennie około pół kilograma śledzi. Dodatkowo wzbogacamy ryby o różne witaminy i dodatkowe związki mineralne, żeby ptaki były zdrowe - mówi Daria Kroczek, opiekunka zwierząt ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w wideo przygotowanym przez Park Śląski.

Zobaczcie pingwiny ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego na wideo Parku Śląskiego:

Pingwiny jedzą dwa razy dziennie. W ich menu są głównie małe ryby, w tym śledzie. W trakcie jednego posiłku pingwin może zjeść około pół kilograma ryb. To oznacza, że jeden pingwin może zjeść 1 kilogram ryb w ciągu dnia. Na zapleczu nowego obiektu znajduje się tzw. przygotowalnia pasz, gdzie porcje przeznaczone do karmienia na dany dzień, są wcześniej przywożone i przygotowywane.

- Na pierwszy rzut oka, pingwinów tych nie da się rozpoznać. Jest jednak w stadzie najstarszy osobnik - przywódca, który pierwszy reaguje. Wystarczy, że jeden z pingwinów czymś się spłoszy, np. ruchem pracownika, i wtedy wszystkie reagują w ten sam sposób. Wszystkie wskakują do basenu i tam czują się bezpiecznie - zdradziła nam Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, gdy po raz pierwszy dziennikarze mogli zobaczyć pingwiny.

Nowy wybieg dla pingwinów. Olbrzymi basen z krystaliczną wodą i zakamarki skalne

Pingwiny obecnie przebywają w zamkniętym pomieszczeniu. Na wybieg zewnętrzny trafią, gdy temperatura na dworze się ustabilizuje. To pingwiny Humboldta, których naturalnym środowiskiem są wybrzeża Peru. W związku z tym, by wyszły na wybieg zewnętrzny w śląskim zoo, musi ustabilizować się temperatura, tak by nie spadała w ciągu dnia i nocy poniżej 10 stopni Celsjusza.

Przypomnijmy, że budowa nowego obiektu dla pingwinów zakończyła się w listopadzie 2019 roku. Inwestycja w sumie kosztowała ponad 5 mln złotych. Obiekt powstał na dotychczasowym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. W skład obiektu wchodzi budynek z zapleczem gospodarczym oraz basenem zewnętrznym o pojemności 220 metrów sześciennych.

To właśnie tutaj w sezonie letnim będzie można obserwować pingwiny. Zwiedzający będą mogli obserwować zwierzęta pośród skał i zakamarków oraz pod wodą. Skalne zakamarki pingwiny będą mogły traktować, jak swoje gniazda, w których będą mogły wysiadywać jaja. Ponadto, będzie można oglądać ptaki pod wodą. Wystarczy zejść po schodach w miejsce, gdzie przez szybę będzie można oglądać pływające w basenie pingwiny.

Powrót pingwinów do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego po 43 latach nieobecności

Pierwsze pingwiny trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 1963 roku. Były to trzy pingwiny Humboldta, które przypłynęły do Polski z Holandii na pokładzie PZM "Świetlik".

Nieloty szybko zyskały sympatię zwiedzających i stały się ich ulubieńcami - każdego roku odwiedzało je ponad milion osób.

W archiwach Śląskiego Ogrodu Zoologicznego przetrwało niewiele informacji dotyczących obecności tego gatunku w kolekcji ogrodu. Z zachowanych danych wynika, że pingwiny można było oglądać w śląskim zoo do października 1977 roku.

Pingwiny Humboldta (Spheniscus humboldti), nazywane również pingwinami peruwiańskimi, w naturalnym środowisku występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Są to średniej wielkości ptaki, osiągające 56–70 cm długości ciała i wagę około 3.6-5.9 kg. Pingwiny te, obok pingwinów z Galapagos należą do najbardziej zagrożonych gatunków tych ptaków. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na około 32 tysiące osobników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto