Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze wyjście na wybieg małych gepardów ze śląskiego zoo. Mia i Malajka biegały po całym wybiegu. Pilnowała ich mama - samica Mambo

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Gepardy ze śląskiego zoo
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Gepardy ze śląskiego zoo Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Młode gepardy ze Śląskiego Ogrodu Zoologiczny bawią się na wybiegu. To było pierwsze wyjście na wybieg gepardzic - Mia i Malajki. Samiczki na świat przyszły w październiku 2019 roku. Od tego czasu sporo urosły. Sami zobaczcie. Ich rodzicami są: gepardzica Mambo i samiec Ignis.

Pierwsze wyjście na wybieg gepardów ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Dużo zabawy i biegania

Mia i Malajka to dwa młode gepary ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Samiczki na świat przyszły w październiku 2019 roku, ale dopiero z początkiem kwietnia po raz pierwszy wyszły na wybieg. Do tej pory były razem z mamą w gepardziarni. Pierwsza wizyta na dworze bardzo spodobała się młodym gepardom. Dziewczyny biegały i goniły się po całym wybiegu. Ich mama - samica Mambo - cały czas je pilnowała.

- Dziewczyny mają już za sobą swój wielki dzień – pierwsze wyjście na wybieg. Oczywiście wszystko odbyło się pod czujnym okiem mamy. Cała trójka ma do dyspozycji własny wybieg zewnętrzny - informują pracownicy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

- Mia i Malajka są zachwycone przestrzenią, którą mogą zagospodarować na zabawy i bieganie - dodają pracownicy śląskiego zoo.

Narodziny gepardów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Na świat przyszła Mia i Malajka

Przypomnijmy, że gepardy w śląskim zoo przyszły na świat 3 października 2019 roku. Dla Mambo była to pierwsza ciąża w śląskim zoo. Jest to pierwsze potomstwo Ignisa - samca urodzonego w Dvur Kralowe, który w Chorzowie mieszka od 2016 roku oraz pochodzącej z Francji samicy Mambo, która do Chorzowa przyjechała z opolskiego zoo w 2017roku.

Zwierzęta dawno tak nie cieszyły się na widok naszej fotoreporterki. 


Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zwierzęta w zoo w Chorzowie czekają na zwiedzających i chętn...

Miesiąc p narodzinach było wiadomo, że maluchy są śmiałe i energiczne. Dwie samiczki przez cały czas pozostają pod opieką mamy, od której odłączą się dopiero miedzy 13 a 20 miesiącem życia. Dorosłe samice nie mają swoich terytoriów, jednak prowadzą samotniczy tryb życia.

Jedynie niektóre samce pochodzące z jednego miotu łączą się czasem w niewielkie grupy. Z tego względu młode gepardy po osiągnięciu dojrzałości nie będą mogły pozostać razem z matką - o ich dalszej przyszłości zadecyduje koordynator gatunku.

Zeszłoroczne narodziny gepardów nie były pierwszymi takimi narodzinami w śląskim zoo. Z podobnej nowiny cieszyliśmy się w 2011 roku, gdy rodzicami zostali Yathi i Iwan. Wtedy miot liczył czwórkę młodych - trzech samców i jedną samicę. Odchowane młode nie mogły pozostać z rodzicami, dlatego koordynator gatunku zadecydował o ich wyjeździe do innych ogrodów zoologicznych. Obecnie z czwórki pozostała już tylko trójka, która przebywa we Francji - Oskara i Atosa zobaczyć można w zoo w Salzburgu a Frelkę - w Le Parc Des Felins w Nesles.

Gepardy to najszybsze lądowe zwierzęta świata

Gepard jest najszybszym lądowym zwierzęciem świata. Gepardy w pogoni za ofiarą mogą rozwinąć prędkość przekraczającą 110km/h! Szybkość koty te zawdzięczają swojej budowie. Gepardy są bardzo smukłe, mają delikatną budowę ciała i niską wagę, co ułatwia im szybkie przyśpieszenie. Przyczepność w trakcie biegu zapewniają im pazury, które w porównaniu do innych kotów - nie chowają się.

Nowi mieszkańcy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. To pingwiny Humboldta. Zobacz kolejne zdjęcia.. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pingwiny w śląskim zoo. Pingwiny wróciły do Chorzowa po 43 l...

W naturze gepard niegdyś szeroko rozprzestrzeniony był zarówno w Afryce, jak i Azji, dziś spotykany bywa w 24 krajach Afryki oraz w Iranie. Najliczniej występuje w Namibii, gdzie jego populacja szacowana jest na około 2500 osobników. Kiedyś gepardy były oswajane i wykorzystywano je do pomocy w trakcie polowań na inne zwierzęta.

Gepardy - jako jedyne wśród dużych kotów - nie potrafią ryczeć.

Domem geparda są sawanny oraz rozległe trawiaste równiny. Jego łupem padają zwykle małe ssaki, np. gazele, impale i zające. Jako jedyny z rodziny kotowatych gepard goni swoje ofiary. W czasie trwającego przeciętnie 20 sekund pościgu traci dużo energii - po upolowaniu ofiary musi więc odpocząć, co często wykorzystują inne drapieżniki i wykradają mu zdobycz.

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych posiada kategorię VU, co oznacza że jest narażony na wyginięcie. Na świecie prowadzone są różne projekty, mające na celu ochronę geparda. Jednym z nich jest Europejski Program Hodowlany, w którym Śląskie zoo bierze aktywny udział.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto