Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwiosnek ząbkowany pięknie kwitnie i zdobi ogród wiosną. Gdzie go posadzić i jak o niego dbać? Poznaj tajniki uprawy tych prymulek

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Pierwiosnki ząbkowane mają duże, kuliste kwiatostany.
Pierwiosnki ząbkowane mają duże, kuliste kwiatostany. pixabay.com
Pierwiosnki, zwane też prymulkami, mają wiele gatunków. Jednym z bardziej ozdobnych jest pierwiosnek ząbkowany. Wyróżnia się on dużymi, kulistymi kwiatostanami, obok których trudno przejść obojętnie. Radzimy, gdzie sadzić te prymulki i jak je uprawiać, by pięknie kwitły.

Spis treści

Pierwiosnki rzeczywiście zakwitają jako jedne z pierwszych wiosennych kwiatów. Najczęściej w ogrodach uprawiamy kolorowe pierwiosnki bezłodygowe oraz pożyteczne pierwiosnki lekarskie i wyniosłe. Warto też zwrócić uwagę na pierwiosnki Viala, które wyróżniają się nietypowo późnym terminem kwitnienia. Są też przepiękne i bardzo okazałe pierwiosnki ząbkowane, które tutaj przedstawiamy. To prawdziwe ozdoby wiosennego ogrodu.

Jak wyglądają i kwitną pierwiosnki ząbkowane?

Pierwiosnki ząbkowane (Primula denticulata) pochodzą z Azji, gdzie rosną na wyżynach i w górach. Z powodzeniem można je uprawiać w polskich ogrodach. Ich liście są wydłużone i mają pofałdowaną powierzchnię. Tworzą niską rozetę, z której wyrasta wzniesiony pęd kwiatowy (ma on wys. 20-30 cm). Na jego szczycie pojawiają się kwiaty, nawet po kilkadziesiąt, które są zebrane w piękny, kulisty kwiatostan. Kwiaty mają najczęściej odcienie różu i fioletu, ale są też białe i amarantowe. Często ich środek zdobi żółte „oczko”.

Kiedy kwitną pierwiosnki ząbkowane?

Te prymulki zakwitają w kwietniu-maju, choć w zależności od pogody i warunków termin, kwitnienia może rozciągać się także na marzec lub czerwiec.

Gdzie sadzić pierwiosnki ząbkowane i jak je uprawiać?

Pierwiosnki ząbkowane nie są bardzo wymagające, ale warto spełnić ich podstawowe potrzeby. Lubią one jasne miejsca, ale niezbyt dobrze znoszą prażące słońce latem. Jeśli posadzimy je w słonecznym miejscu, będziemy musieli je regularnie podlewać. Dlatego lepszym wyborem jest miejsce pod drzewami, które zrzucają na zimę liście. Wiosną pod nimi rośliny będą miały dużo światła, a latem – przyjemny cień. Prymulki ząbkowane lubią próchniczą, w miarę gliniastą i wilgotną ziemię. Źle rosną na glebach piaszczystych, które szybko wysychają. Sadząc je, miejsce warto zasilić kompostem i/lub ziemią liściową. Gdy wiosna jest sucha, a lato upalne i bez opadów, warto je podlewać.

Pierwiosnki ząbkowane zimą i latem

Te rośliny są odporne na mróz, ale najlepiej zimują, kiedy są ściółkowane. Jeśli posadziliśmy je pod drzewem, na zimę wystarczy pozostawić na nich warstwę opadłych liści. Przy okazji poprawią one strukturę ziemi. Warto wiedzieć, że latem liście tych pierwiosnków znikną. To naturalne zjawisko, ale uważajmy, żeby nie uszkodzić podziemnych części podczas pielęgnacji sąsiadujących z nimi roślin.

Rozmnażanie prymulek ząbkowanych

Te rośliny dość trudno uzyskać z siewu (nasiona wymagają okresu przechłodzenia). Najłatwiej kupić gotowe sadzonki. Kiedy już te pierwiosnki zadomowią się w naszym ogrodzie, można je rozmnażać przez podział. Warto to robić, bo przy okazji odmłodzimy rośliny, które nie są zbyt długowieczne. Dobrze jest je rozsadzać co około 3 lata. Można to zrobić zaraz po tym, gdy przekwitną.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pierwiosnek ząbkowany pięknie kwitnie i zdobi ogród wiosną. Gdzie go posadzić i jak o niego dbać? Poznaj tajniki uprawy tych prymulek - RegioDom.pl

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto