Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna Jura Krakowsko-Częstochowska. Co się zmieniło? Fotografie z lat 70., 80. i 90. [część 1]

Iwona Świetlik
Iwona Świetlik
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec Archiwum prywatne Jolanty i Ireneusza Zawiszów
Średniowieczne, wznoszące się na szczytach skał zamki i ich ruiny, walory przyrodnicze, przepiękny krajobraz i miejsce do rodzinnej rekreacji. Jura Krakowsko-Częstochowska to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w woj. śląskim. Jak zmieniała się na przestrzeni lat? Możemy to zobaczyć na archiwalnych fotografiach z lat 70., 80. i 90., które nadesłali nam nasi Czytelnicy. Kliknij w galerię zdjęć.

Jura Krakowsko-Częstochowska położona jest w południowej Polsce. Tworzy pas długości ok. 80 km, pomiędzy Krakowem, a Częstochową. To przepiękna kraina o urozmaiconym krajobrazie, cenna przyrodniczo i atrakcyjna dla rodzinnej rekreacji oraz dla miłośników sportów ekstremalnych.

Jak wyglądała Jura kilkadziesiąt lat temu? W naszej galerii zobaczycie archiwalne fotografie tego obszaru z lat 70., 80. i 90. Co się zmieniło? Za czym tęsknicie? A może teraz bardziej odnajdujecie się w krajobrazie tego regionu?

Fotografie nadesłali nasi Czytelnicy, Jolanta i Ireneusz Zawiszowie, mieszkańcy Katowic, wiele lat związani z Jurą Krakowską-Częstochowską, na którą zresztą chętnie wracają. - Przygoda z Jurą zaczęła się już w czasach studenckich, kiedy to przyjeżdżaliśmy tu na kilkudniowe rajdy piesze (każdego dnia szliśmy około 30 kilometrów) w ramach zajęć w Studenckim Klubie Turystycznym „Płazik" Politechniki Łódzkiej - opowiada pan Ireneusz.

- Już po okresie studenckim, kiedy córki były małe, często wędrowaliśmy pomiędzy Mirowem, a Bobolicami - to był nasz ulubiony teren. Zwiedzaliśmy zamki, chodziliśmy po skałkach, tak odpoczywaliśmy. Robiliśmy mnóstwo zdjęć, stąd taka kolekcja - dodaje pani Jolanta.

Jak mówią państwo Zawiszowie, Jura w dawnych latach była dość biednym regionem, ale za to można tu było prawdziwie doświadczyć natury. - Kilkadziesiąt lat temu zamki i fantastyczne formacje skalne wyrastały właściwie wśród przyrody. Teraz, owszem wspaniała przyroda pozostała, ale całe piękno tej okolicy, przykrywa komercja - mówię tu o straganach z zabawkami czy jedzeniem jak na odpuście, reklamach na każdym rogu, które pojawiają się w otoczeniu zamków - komentuje pan Ireneusz.

Mimo to, turyści wciąż chętnie tu przybywają. Jura znana jest przede wszystkim ze wznoszących się na szczytach skał średniowiecznych zamków, tworzących słynny Szlak Orlich Gniazd oraz ich ruin. Wśród perełek są Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, Zamek Bobolice w Bobolicach, Zamek w Mirowie, Zamek w Ojcowie, Zamek Smoleń, Zamek w Siewierzu, Zamek Rabsztyn, Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Korzkwi, Zamek w Będzinie, Zamek w Olsztynie i Zamek Bąkowiec w Morsku.

Możemy także zobaczyć charakterystyczne ostańce skalne oraz jaskinie, takie jak Grota Łokietka w Ojcowie, Jaskinia Głęboka w Podlesicach, Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach i Jaskinia Mamutowa w Wierzchowiu. Nie brakuje tu szlaków turystycznych, które tłumnie przemierzają piesi, kajakarze, rowerzyści i amatorzy jazdy konnej. Jednak przede wszystkim to raj dla wspinaczy.

W pierwszej części galerii archiwalnych zdjęć z Jury prezentujemy Zamek Pieskowa Skała oraz ruiny zamków w Ogrodzieńcu, Olsztynie, Rabsztynie i Smoleniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piękna Jura Krakowsko-Częstochowska. Co się zmieniło? Fotografie z lat 70., 80. i 90. [część 1] - Zawiercie Nasze Miasto

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto