Park Śląski: powrót dawnej trasy kolejki "Elka". Do 2023 roku powstanie nowa trasa śladem dawnego odcinka kolejki

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Dawniej "Elkę" tworzyły odrębne odcinki, połączone w trójkąt ze stacjami przy Stadionie Śląskim, Śląskim Wesołym Miasteczku i Planetarium Śląskim. Dziś jest jedna trasa - od Wesołego Miasteczka do Stadionu Śląskiego
Dawniej "Elkę" tworzyły odrębne odcinki, połączone w trójkąt ze stacjami przy Stadionie Śląskim, Śląskim Wesołym Miasteczku i Planetarium Śląskim. Dziś jest jedna trasa - od Wesołego Miasteczka do Stadionu Śląskiego Lucyna Nenow
Do Parku Śląskiego powróci dawna trasa kolejki linowej "Elka". Dziś trasa "Elki" liczy zaledwie jedną trasę w linii prostej od Stadionu Śląskiego do Wesołego Miasteczka. Dawniej trasa "Elki" liczyła trzy odcinki, tworzące trójkąt. Do 2023 roku wybudowany zostanie drugi, nowy odcinek trasy "Elki". Poprowadzony on zostanie śladem dawnej trasy kolejki - Od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego.

Kolejka "Elka" to jeden z symboli Parku Śląskiego

Park Śląski z perspektywy kilkunastu metrów nad ziemią robi wrażenie. I właśnie dlatego, kolejka linowa "Elka", od zawsze cieszyła się popularnością. "Elka" była jedną z najdłuższych nizinnych kolejek i jedną z pierwszych takich atrakcji w Europie. Kolejka została uruchomiona 7 września 1967 roku.

Przejazd trasą "Elki", o długości sześciu kilometrów, zajmował około godziny. Kolejka w tej formie działała do sezonu 2005. W kwietniu 2006 roku po raz pierwszy nie uruchomiono Elki. Powodem był zły stan techniczny kolejki. Przerwa w działaniu kolejki linowej trwała od 2006 do 2013 roku. Po remoncie uruchomiono już tylko jeden odcinek trasy kolejki.

Już wiadomo, że do Parku Śląskiego powróci dawna trasa "Elki"! Cała inwestycja planowana jest na najbliższe lata 2020-2023. W pierwszej kolejności powróci trasa Wesołe Miasteczko – Planetarium. Są już nawet zabezpieczone pieniądze na tę inwestycję. Szacunkowa wartość budowy tego odcinka to 30 mln złotych.

- Obecnie trwa drugie postępowanie przetargowe na projekt budowlany dotyczący drugiego odcinka tj. Wesołe Miasteczko – Planetarium, wraz z budową stacji. Oferty można składać do 22 września - mówi Dagmara Piskorz , rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

- Oczywiście jest już przygotowana koncepcja nowego odcinka. Odcinek kolejki Elki od Wesołego Miasteczka do Planetarium będzie miał 1800 metrów. Przepustowość pasażerów wyznaczyliśmy na poziomie 900 osób na godzinę. Prędkość kolejki będzie regulowana, od 0 do 5 metrów na sekundę. Ilość wagoników i krzesełek nie została jeszcze do końca sprecyzowana, zakładamy natomiast, że na otwartej trasie to 30 krzesełek i 15 gondoli - dodaje Dagmara Piskorz.

Nowa trasa "Elki" będzie poprowadziła m.in nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym.

Stacja drugiego odcinka trasy "Elki" będzie się znajdowała w okolicy Planetarium, odcinek ten będzie prowadzony w śladzie po starej trasie kolejki "Elka".

Parku Śląski widziany z perspektywy "Elki". Kolejką jedzie się kilkanaście metrów nad ziemią.

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Tak wygląda Park Śląski z kolejki linowej "Elka". Zobaczcie ...

Dzisiejsza kolejka linowa "Elka" w liczbach

  • Długość trasy to 2185 metrów w linii prostej.
  • Do dyspozycji użytkowników są 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy.
  • Wycieczka w obie strony trwa natomiast średnio 40 minut.
  • Jednocześnie kolejką może podróżować 240 pasażerów.
  • Najwyższy słup kolejki ma wysokość 21,5 metra.

Parkowa kolejka "Elka" to Elektryczna Linowa Kolej

Przypomnijmy, że z początku kolejkę linową tworzyły odrębne odcinki, połączone w trójkąt ze stacjami przy Stadionie Śląskim, Śląskim Wesołym Miasteczku i Planetarium Śląskim. I ta trasa "Elki" funkcjonowała do 2006 roku. Przez lata planowano odtworzyć tę trasę, jednak na obietnicach się skończyło. Dziś trasa długość trasy wynosi 2185 metrów w linii prostej. Można przejechać się gondolą lub krzesełkiem ze stacji Stadion Śląski do Wesołego Miasteczka i z powrotem.

Trasa "Elka" miała dawniej prawie 6 kilometrów i trzy stacje przesiadkowe: Stadion, Wesołe Miasteczko i Planetarium.

Przez dziesięciolecia „Elka” przewiozła kilkanaście milionów osób. Nazwa „Elka” pochodzi od pierwszych liter: „Elektrycznej Linowej Kolei”. Kolejka już od uruchomienia w 1967 roku cieszyła się dużą popularnością. Z szacunkowych danych wynika, że w przeciągu roku od otwarcia z kolejki skorzystało około 135 tysięcy osób.

Główną stacją napędową była stacja Stadionu Śląskiego, gdzie znajdowały się silniki dwóch przystanków. Obserwując Park Śląski z najdłuższego odcinka kolejki, czyli Stadion Śląski - Śląskie Wesołe Miasteczko, można było zobaczyć centralną część parku. Z góry można było zobaczyć Rosarium, promenadę gen. J. Ziętka czy zwierzęta ze śląskiego zoo. Kolejka była dostępna jedynie od ostatniego weekendu kwietnia do połowy października.

Uruchomienie "Elki" na łamach "Dziennika Zachodniego"

8 września 1967 roku, czyli dzień po uruchomieni kolejki linowej "Elka" w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, na pierwszej stronie papierowego wydaniu "Dziennika Zachodniego" pisaliśmy:

"W obecności gospodarzy województwa: członka Biura Politycznego KC, I sekretarza KW PZPR Edwarda Gierka i członka Rady Państwa, przewodniczącego Prezydium WRN Jerzego Ziętka oddano do użytku kolejkę linową. W uroczystości wzięli udział konstruktorzy, przedstawiciele przedsiębiorstw wykonawczych, społeczeństwa oraz licznie zgromadzona młodzież. Gości oprowadzał dyrektor WPKiW - Julian Koba.".

Czytamy dalej: "Nizinna kolejka linowa w WPKiW jest jedynym tego typem urządzeniem w Europie. Jej głównym projektantem jest mgr inż. Andrzej Mieszkowski. Dokumentację techniczną wykonało Krakowskie Biuro projektów Budownictwa Przemysłowego. Cały obiekt zrealizowano w ciągu 7 miesięcy (budowę rozpoczęto wiosną br.)."

Tego dnia na pierwszej stronie "Dziennika Zachodniego" oprócz otwarcia "Elki" pisaliśmy także o wizycie gen. Charlesa de Gaull'a w Polsce, urodzeniu 32-milionowego Polaka czy podpisaniu Układu o Przyjaźni ZSRR i Węgier.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie