Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Śląski na archiwalnych fotografiach. Zobaczcie park, zoo i lunapark na starych zdjęciach

Olga Krzyżyk
Park Śląski na archiwalnych fotografiach
Park Śląski na archiwalnych fotografiach Archiwalne DZ
Na archiwalnych zdjęciach można zobaczyć, jaką przemianę przeszedł Park Śląski. Zmieniło się zoo, lunapark czy stadion. Niezmienna jednak pozostało to, że park wciąż odwiedzają tysiące ludzi. Tu można w ciszy, spokoju i zielni pospacerować lub poćwiczyć.

Decyzja o utworzeniu parku zapadła w grudniu 1950 roku na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. W lipcu 1951 roku rozpoczęła się budowa jednego z największych parków śródmiejskich w Europie. Górniczy teren zamienił się w zieloną wyspę naszej aglomeracji. Do pracy przyłączyły się tysiące ludzi: od młodzieży szkolnej po pracowników urzędów.

Projektantem Parku jest profesor Władysław Niemirski. Przede wszystkim Park powstał z myślą o jego różnorodności i spełnianiu różnych funkcji. 13 ha zajęła część festynowa, gdzie stanął duży krąg taneczny i dwa małe z estradą. Odbywały się tutaj wieczorki taneczne i imprezy artystyczne.

W latach 50. cały przybywały w parku nowe inwestycje, takie jak stadion, zoo, wesołe miasteczko czy planetarium. Od 1957 roku zaczęła kursować nizinna kolejka, jedyna tego typu w Europie. Na ponad 5 km trasie woziła ludzi m.in. do wesołego miasteczka i zoo. Dziesięć lat później ruszyła kolejka linowa „Elka”.

Obecnie Park Śląski jst wciąż jednym z największych w Europie parków śródmiejskich. Odwiedza go rocznie ok. 3 mln gości. To idealne miejsce na spacery lub aktywność fizyczną : bieganie, jazdę na rowerze czy nordic walking. Warto wybrać się także na wizytę do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Co roku przybywa zwierząt w śląskim zoo. Remontowane są także liczne pawilony.

Całkowitą modernizację przeszedł także lunapark. Kiedyś Śląskie Wesołe Miasteczko to obecnie Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. Jest tu sporo nowych atrakcji, ale można także wybrać się w sentymentalną podróż i przejechać się istniejącymi od lat samolotami. Oczywiście atrakcja przeszła całkowitą modernizację.

A w tym roku wielką przebudowę przejdzie Planetarium Śląskie. Obiekt zostanie rozbudowany o dodatkową powierzchnie - ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Tuż przy Planetarium zbudowana zostanei także wieża widokowa. Budowa parku nauki ma rozpocząć się jesienią 2018 roku. Inestycja ma zakończyć się dopiero w 2020 roku.

W zeszłym roku zakończyła się natomiast trwająca z przerwami od 1993 roku modernizacja Stadionu Śląskiego. Przypomnijmy, że decyzja o budowie Stadionu Śląskiego na terenie tworzonego wówczas największego parku miejskiego w Europie (WPKiW) zapadła w 1950 podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Oficjalne otwarcie było 22 lipca 1956 towarzyskim spotkaniem piłkarskim przeciwko NRD. Reprezentacja Polski przegrała ten mecz z wynikiem 0:2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto