Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarto pierwszy ośrodek pomocy chorym na Alzheimera

Agnieszka Widera
fot. Marzena Bugała
Przy ul. Cieszyńskiej otwarto pierwszy ośrodek nastawiony głównie na pomoc chorym na Alzheimera. Podobny jesienią powstać ma w Chorzowie II

Pierwsze oznaki choroby Alzheimera u swojej żony, pan Henryk z Chorzowa II zauważył dwa i pół roku temu. - Żona zaczęła zapominać, gdzie co położyła, chowa rzeczy w bardzo różne miejsca. Jest wprawdzie w miarę samodzielna, ale np. ubiera się nieadekwatnie do pogody - opowiada chorzowianin. - Raz w miesiącu jeździmy na badania do kliniki w Katowicach. Na co dzień sam zajmuję się żoną, nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej. Jednak czuję, że pomoc by mi się przydała, sam mam 85 lat - dodaje.

Żona pana Henryka będzie jedną z pierwszych podopiecznych nowo otwartego Centrum Edukacji, Zdrowia i Starości przy ul. Cieszyńskiej 16. Zajęcia dla seniorów z chorobami otępiennymi rozpoczną się tam od lipca. Dni otwarte, podczas których można zapoznać się z ofertą i kosztami pobytu, zaplanowano od 1 do 16 lipca.

- Pomysł utworzenia takiej placówki zrodził się trzy lata temu. Długo szukaliśmy odpowiedniego lokalu. Musiał być na parterze, w spokojnej, ale dobrze skomunikowanej dzielnicy. Zależało nam też na ogrodzie - wymienia Jakub Janiak, dyrektor CEZIS.

Na Cieszyńskiej odbywać się będą m.in. zajęcia z muzykoterapii, treningi pamięci, orientacji w przestrzeni, a także gimnastyka z elementami usprawniającymi. Będzie działał klub seniora.

- Duże znaczenie ma aktywność, przede wszystkim umysłowa. Tymczasem nasze społeczeństwo zaczęło się niezdrowo starzeć. Po przejściu na emeryturę wiele osób cały czas spędza na kanapie przed telewizorem - twierdzi Marek Giebułtowicz ze Śląskiego Towarzystwa "Pomost", które prowadzi CEZIS.

Podobny ośrodek, ale miejski, powstać ma w budynku Centrum Inicjatyw Społecznych przy parafii św. Barbary.

- Chorzy na Alzheimera będą tam mieli zapewniony odpowiedni program zajęć i nie będą zdani tylko na swoich najbliższych. Częściowo pobyt byłby finansowany z NFZ, a częściowo odpłatny - tłumaczy Joachim Otte, zastępca prezydenta Chorzowa.

Zakończenie prac adaptacyjnych budynku CIS, zaplanowano na październik.

Statystyki pokazują, że ryzyko zachorowania na Alzheimera wzrasta z wiekiem. W liczącym około 110 tysięcy mieszkańców Chorzowie ponad 24,5 tysiąca osób jest w wieku emerytalnym (po 60 roku życia ). - Udział osób starszych wśród ludności Chorzowa jest jednym z najwyższych w woj. śląskim i będzie na pewno wzrastał. Osoby starsze, mające problemy w codziennym funkcjonowaniu, mogą uzyskać pomoc OPS w formie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, czy usług opiekuńczych świadczonych w dziennych domach pobytu oraz całodobowych usług opiekuńczych realizowanych w domach pomocy społecznej - wymienia Aleksandra Siembiga z biura prasowego Urzędu Miasta.

W mieście działają cztery DPS-y - na ul. Dąbrowskiego 104 prowadzony przez Chorzowskie Stowarzyszenie Pomocy "Serce", na ul. Powstańców 45 prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego A. Paulo, przy ul. Siemiano-wickiej 101 prowadzony przez Polski Związek Niewidomych oraz DPS "Nadzieja" na ul. Wandy 64. Pomocą seniorom zajmuje się też Ośrodek Caritasu na ul. Harcerskiej 3.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto