Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otoczenie hali wystaw Kapelusz po remoncie w Parku Śląskim. Tzw. Ściany płaczu przeszły metamorfozę

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
W Parku Śląskim otwarto nową inwestycję. To otoczenie hali wystaw Kapelusz z tzw. Ścianami płaczu
W Parku Śląskim otwarto nową inwestycję. To otoczenie hali wystaw Kapelusz z tzw. Ścianami płaczu Olga Krzyżyk
Park Śląski. W życie weszły kolejne zmiany. Do użytku we wtorek, 20 lipca, oddano otoczenie hali Kapelusz. To miejsce, gdzie dawniej odbywały się słynne wystawy kwiatowe, zanim zostały przeniesione do wnętrza hali wystaw kapelusz. Zobaczymy tutaj charakterystyczne ściany mozaikowe, czyli tzw. Ściany płaczu. Obok nich jest betonowy teren, gdzie będą mogły się odbywać różne wystawy. Trochę dalej jest więcej zieleni. Są nowe nasadzenia, a obok ławeczki i leżanki. Jest nawet źródełko pitnej wody.

Odnowione otoczenie hali wystaw Kapelusz i tzw. Ściany Płacz

W Parku Śląskim w Chorzowie oddano do użytku kolejną inwestycję. To otoczenie hali wystaw Kapelusz z tzw. Ścianami płaczu. To w tym miejscu odbywały się często słynne wystawy kwiatowe. Tradycja wystaw kwiatowych w chorzowskim parku rozpoczęła się w 1956 roku właśnie tutaj. Wystawcy początkowo prezentowali swoje towary w plenerze, przy tzw. Ścianach płaczu. Później impreza została przeniesiona do hali wystaw "Kapelusz".

Czy wystawy kwiatowe wrócą w otoczenie Ścian płaczu? Bardzo możliwe. Teren ten w całości został zmodernizowany. Renowację przeszły same ściany mozaikowe, a także okolica hali wystaw Kapelusz. Pojawiły się nowe nasadzenia - głównie byliny i ozdobne trawy, są ławeczki, leżanki, a także źródełko, z którego można napić się wody.

- W październiku 2020 roku podpisaliśmy umowę na modernizację otoczenia hali wystaw Kapelusz, a już dzisiaj możemy cieszyć się z oddanej terminowo inwestycji. Goście parku mogą zobaczyć tzw. ściany płaczu, czyli osiem, pięknych ścian mozaikowych, które przeszły renowację pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Dodatkowo dwie ściany mają zamontowany system zraszania wodą - opowiada Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

- Wszystkie ściany zostały podświetlone, więc robią także wrażenie wieczorową porą. Dla gości parku są tutaj też ławeczki, leżanki, kosze. Zobaczymy tutaj też nową roślinność - głównie byliny i ozdobne trawy. Mam nadzieję, że kwiaty się przyjmą w przyszytych latach będzie tutaj barwnie i kolorowo - dodała prezes Parku Śląskiego.

Inwestycję, 20 lipca, otwarła prezes Parku Śląskiego, Agnieszka Bożek wspólnie z Izabelą Domagałą, członkiem zarządu województw śląskiego. Wartość tej inwestycji to 2 mln 300 tys zł. Dodatkowo wyposażenie małej architektury to ok. 40 tys. zł.

- Dzisiaj oddajemy kolejną parkową inwestycję w ręce mieszkańców śląska. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Śląska będą mogli tu odpoczywać i relaksować się. Mamy też nadzieję, że w to miejsce wrócą wystawy kwiatowe - mówiła Izabela Domagała, członek zarządu województwa śląskiego.

Hala wystaw Kapelusz też przejdzie remont?

Otoczenie hali wystaw Kapelusz już się zmieniło. Czy sama hala również przejdzie metamorfozę? Hala Wystaw „Kapelusz” to najbardziej rozpoznawalny obiekt na terenie Parku Śląskiego, jeden z bardziej awangardowych obiektów na Śląsku. W maju 2014 roku „Kapelusz” został jednak wyłączony z użytkowania.

Hala Kapelusz była w złym stanie technicznym. Podczas rutynowej kontroli technicznej odkryto pęknięcie elementu stelażu konstrukcji nośnej dachu. Zdecydowano, że obiekt może stwarzać zagrożenie dla osób, które w nim przebywają i decyzją inspektora nadzoru budowlanego, został on wyłączony z użytku i zamknięty. Ekspertyzy wykazały, że obiekt się zużył i wymaga remontu.

Wszyscy miłośnicy Parku Śląskiego czekali z niecierpliwością na informacje o planowanym remoncie hali Kapelusz. W 2020 roku była informacja, że hala wystaw „Kapelusz" przejdzie modernizację. Miała powstać koncepcja urbanistyczno-architektoniczna modernizacji hali wraz z jej otoczeniem. Projekt miała wykonać firmą Lodrom z Krakowa. Miała. Niestety inwestycja ta nie zostanie zrealizowana.

- W zeszłym roku podpisaliśmy umowę na projekt wykonawczy remontu hali wystaw Kapelusz. Nasz wykonawca wybrany w drodze przetargu, a później potwierdzone przez wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, niestety nie wywiązał się z umowy. Do 12 lutego 2021 roku miał złożyć projekt z pozwoleniem na budowę. Takiego projektu nie otrzymaliśmy, gdyż projekt nie spełniał wymogów konserwatora zabytków. Zarząd został zmuszony do odstąpienia z RPO, która obligowała nas do realizacji tego projektu do czerwca 2022. Musieliśmy odstąpić od umowy, by nie ponieść wysokich kar finansowych w związku z niezrealizowaniem inwestycji w wyznaczonym terminie - wyjaśnia Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

- Zarząd WPKiW będzie czynił starania, by w nowej perspektywie unijnej, aplikować o kolejne środku, by ten remont hali Kapelusz wykonać - dodała prezes Parku Śląskiego.

Kiedy hala wystaw Kapelusz odzyska swój dawny blask i ponownie będzie tętnić życie? Na ta zadanie trzeba będzie poczekać. Zarząd Parku Śląskiego będzie starał się o pozyskanie pieniędzy na tę inwestycję z nowej perspektywy unijnej.

Hala wystaw "Kapelusz": wystawy kwiatów, konferencje i koncerty

Halę Kwiatów, jak początkowo nazywano obiekt, zaprojektowano w 1966 roku. Główny szkielet hali stanowiły stalowe łuki.Dach Hali Kwiatów podtrzymywała linowa siatka. Budowa całej hali zajęło około dwóch lat. Halę oddano do użytku w 1968 roku. Wtedy ściany „Kapelusza” były w całości przeszklone.

Nazwa „Kapelusz” została nadana hali w momencie, gdy zauważono, że jej dach przypomina nakrycie głowy Napoleona. W pierwszych latach eksponowano w niej przede wszystkim rośliny. Prezentowano najciekawsze aranżacje oraz kwiaty, które do parku przyjeżdżały z całej Europy. Później w obiekcie odbywały się wystawy międzyrządowe m.in. akwarystyczna i filatelistyczna.

Obiekt nie był ogrzewany i aby go ożywić jesienią oraz zimą, szukano dla niego nowych funkcji. Umieszczano wewnątrz nawet karuzele z wesołego miasteczka. Na początku lat 80. XX w. uruchomiono w nim korty tenisowe. W marcu 1982 roku w hali wybuchł pożar. Poza stalowymi łukami, obiekt spłonął niemal doszczętnie. Odbudowa trwała cztery lata. Nową halę zabudowano. Drugi projekt wykonał również Jerzy Gottfried. „Kapelusz” po rekonstrukcji oddano do użytku w 1986 roku.

Poza dorocznymi, międzynarodowymi wystawami kwiatów (wiosna i jesień), w hali odbywały się branżowe targi i wystawy, konferencje, koncerty, tradycyjne biesiady piwne oraz szereg innych imprez. Obiekt był całoroczny. Koncerty w „Kapeluszu” cieszyły się ogromną popularnością. W „Kapeluszu” występował m.in. wrocławski zespół „Pakt”.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto