Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatni seans w Planetarium Śląskim. Pożegnanie aparatury Zeissa

Olga Krzyżyk
Ostatni seans w Planetarium Śląskim. Pożegnanie aparatury Zeissa
Ostatni seans w Planetarium Śląskim. Pożegnanie aparatury Zeissa Arkadiusz Gola
Rozpoczęła się rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, które do 2020 ma być Śląskim Parkiem Nauki. W zeszłą sobotę 30 czerwca był ostatni seans aparatury Zeissa. To była historyczna chwila.

Ostatni seans w Planetarium Śląskim. Pożegnanie aparatury Zeissa

W sobotę 30 czerwca o godz. 15 w Planetarium Śląskim można było zobaczyć ostatni seans pt. „Światy Niemożliwe” wyświetlany przez słynną aparaturę projekcyjną Zeissa. Planetarium, bo taka jest jego właściwa nazwa, ma już prawie 63 lata. Zostało wykonane w zakładach w Jenie według planów z lat 20. XX wieku. Aparatura waży 2 tonu, a w pozycji pionowej ma na wysokość 5 metrów.

To było ostatnie działające tego typu planetarium na świecie (podobno też jest takie w RPA, ale nie było używane). Co ciekawe zachowane są także oryginalne pokrętła używane przy pulpicie.

- Aparatura co roku była konserwowana. Trwało to ok. 2 tygodni. Sprawdzana była każda śrubka - mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Projektor Zeissa pokazywał prawie 90 tys. gwiazd. Aparatura Planetarium Śląskiego to jednak nie tylko projektor gwiazd, ale też projektor planet i osobne urządzenia do wyświetlania ruchomych elementów np. „deszczu meteorów”. Aparatura pozwalała pokazywać na kopule Planetarium Śląskiego rzeczywisty obraz nieba z dowolnego miejsca na świecie.

Samo Planetarium Śląskie działa dokładnie od 1955 roku, od początku z tą samą aparaturą. Każdego roku Planetarium w Chorzowie odwiedza ok. 160 tysięcy osób. Teraz rozpoczęła się przebudowa Planetarium Śląskiego.

Do 2020 roku obiekt ma zostać rozbudowany o Śląski Park Nauki, gdzie będą ekspozycje stałe z ok. 30 stanowiskami dydaktycznymi, salami wykładowymi oraz pracowniami. Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ostatnie 63 lata trafi na ekspozycję w nowym budynku. Zastąpi go nowa, hybrydowa aparatura.

- Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym - wyjaśnia Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Planetarium Śląskie zyska nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych, a także wieże widokową. Większa część parku nauki będzie się mieścić pod ziemią. Znajdą się tam między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w zupełnie nowatorski sposób zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Osoby odwiedzające Planetarium Śląskie będą zwiedzały ekspozycję w niewielkich grupach wzdłuż logicznie skonstruowanych ścieżek tematycznych w towarzystwie opiekuna - przewodnika.

W zabytkowym budynku Planetarium Śląskiego zostanie zmodernizowana główna sala projekcyjna, wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. W czasie remontu i rozbudowy Planetarium Śląskie będzie nieczynne. Zakupione zostanie nadmuchiwane planetarium mobilne, które pozwoli prezentować niektóre seansów poza główną salą.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto