Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród japoński w Parku Śląskim już w 2021 roku. Będzie wiśniowy sad i kaskady wodne ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Ogród japoński w Parku Śląskim
Ogród japoński w Parku Śląskim Olga Krzyżyk
Ogłoszono przetarg na rozbudowę i modernizację "ogrodu japońskiego" w Parku Śląskim. Inwestycja ta ma potrwać 1,5 roku. Ogród japoński w Parku Śląskim rozpoczęto budować prawie 50 lat temu. Nigdy jednak nie został on ukończony, a dziś trudno odszukać azjatyckich elementów przyrody w chorzowskim parku. Zobaczcie na zdjęciach, jak obecnie prezentuje się ogród japoński i przeczytajcie, co się tutaj zmieni.

Modernizacja ogrodu japońskiego w Parku Śląskim

Park Śląski ogłosił przetarg na budowę i modernizację ogrodu japońskiego w Parku Śląskim. Przypomnijmy, że budowa ogrodu japońskiego w WPKiW rozpoczęła się w 1967 roku, ale nigdy nie została ukończona.

Z ponad setki drzew, które według projektu profesora Edwarda Bartmana ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie miały rosnąć w tym miejscu, posadzono tylko kilka. Dziś zobaczymy tutaj m.in. jodłę koreańską, sosnę czarną czy grujecznik japoński. Między drzewami ujrzymy fragmentu mury, nawiązującego swoim kształtem do japońskiej architektury.

Po prawie 50 latach od rozpoczęcia budowy ogrodu japońskiego, przestrzeń ta ma zostać zmodernizowana w ramach programu rewitalizacji Parku Śląskiego. Inwestycja ma potrwać 1,5 roku i zakończy się na wiosnę 2021 roku.

- Chcemy, aby prace zakończyły się wiosną 2021 – zaznacza Artur Cieślak, dyrektor administracyjno-techniczny Parku Śląskiego.

- Dla nas bardzo istotne jest to, że ta przestrzeń będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jesteśmy przekonani, że w parku powstanie wspaniałe miejsce do kontemplacji i wyciszenia - dodaje.

Kaskada wodna, taras widokowy i żwirowy ogród Zen

Odnowiony ogród japoński w Parku Śląskim ma nawiązywać do historycznych ogrodów japońskich, ale także do współczesnych nurtów tej sztuki. Głównym założeniem kompozycji projektu jest rozbudowa układu wodnego, który ma składać się z dwupoziomowego zbiornika wodnego, wodospadu, tarasu widokowego ze szklaną balustradą oraz "dynamicznego strumienia".

Projektowany wodospad będzie wykonany z ostro ciosanych bloków szaro-zielonego piaskowca z lokalnych kamieniołomów. Nad wodospadem zaprojektowano częściowo przeszklony taras widokowy o powierzchni około 28 metrów kwadratowych. Z tarasu będzie rozciągał się widok na cały ogród.

Kolejny ważnym elementem będzie ogród żwirowy Zen, który znajdzie się w południowo-zachodniej części terenu, w pobliżu tarasu widokowego. W planach jest zachowanie obecnych murów, które jednak poddane zostaną renowacji. Nie zabraknie także drewnianego podestu.

- Kompozycję ogrodu będzie dopełniać odpowiednia roślinność. W założeniu projektantów, zgodnie z filozofią ogrodów japońskich, ma ona stanowić właściwą oprawę terenu, niczym „kosztowne” ramy obrazu - tłumaczy dr inż. Elżbieta Myjak-Sokołowska, kierownik zespołu projektowego. - Pod drzewami nasadzone zostaną między innymi rododendrony, azalie, paprocie, trawy oraz funkie. Dodatkowo, dla podkreślenia wartości przestrzenno-plastycznych projektowanych kompozycji roślinnych, obok form naturalnych, pojawią się również strzyżone formy roślinne - dodaje.

Będzie więcej roślin, krzewów i jałowców

W odnowionym ogrodzie japońskim będzie też więcej roślinności. Trzeba jednak będzie dokonać korekty obecnego drzewostanu i zakrzewień. To pozwoli wprowadzić nowe, różnorodne gatunki i odmiany różaneczników oraz azalii. W planach jest także posadzenie krzewów pierisa, jałowców oraz irgi błyszczącej.

W części wschodniej i południowo-wschodniej, zaprojektowano „wiśniowy sad”, z wykorzystaniem różnych gatunków oraz odmian wiśni. Narodowy symbol Japonii, czyli wiśnię (sakura) zobaczymy na tle jodły kalifornijskiej, odmian derenia jadalnego oraz kosodrzewiny górskiej. Kompozycje uzupełni m.in. magnolia Soulangeana.

Wzdłuż części północno-zachodniej, przewidziano nasadzenia krzewów różnych gatunków i odmian hortensji oraz kolekcje kalin, uzupełnione lilakami i krzewuszkami. W strefie placu i projektowanego głównego wejścia na teren ogrodu, zobaczymy jodły koreańskie, głogi pośrednie, magnolię gwiaździstą oraz odpowiednie gatunki bambusów.

Z kolei, wzdłuż strumienia zostaną nasadzone liczne rabaty bylinowe z kolekcją irysów i poduchami mchów, a w strefie przybrzeżnej zbiornika wodnego, grupy liliowców z grzybieniem białym. W rejonie strumienia zaprojektowano także nasadzenia odmian klona palmowego, magnolii gwiażdzistej oraz wybrane odmiany sosny gęstokwiatowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto