Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie rzeźby upamiętniającej obóz koncentracyjny w Chorzowie - "Bismarckhütte"

OPRAC.:
Martyna Urban
Martyna Urban
Już jutro odbędzie się oficjalne odsłonięcie rzeźby "Dłoń", tyskiego twórcy. Pomnik ma upamiętnić filię niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz – Birkenau.
Już jutro odbędzie się oficjalne odsłonięcie rzeźby "Dłoń", tyskiego twórcy. Pomnik ma upamiętnić filię niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz – Birkenau. IPN Katowice
We wtorek, 25 maja, odbędzie się oficjalna ceremonia odsłonięcia rzeźby „Dłoń”. Uroczystość ma na celu upamiętnienie miejsca, gdzie niegdyś mieściła się filia niemieckiego obozu koncentracyjnego „Bismarckhütte“. Na którą godzinę zostało zaplanowane wydarzenie?

Kto przyczynił się do tego wydarzenia?

Upamiętnienie podobozu Bismarckhütte KL Auschwitz Birkenau w Chorzowie. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach razem z Urzędem Miasta w Chorzowie postanowili zorganizować uroczystość, podczas której nastąpi odsłonięcie rzeźby „Dłoń”. Rzeźba upamiętni miejsce, w którym funkcjonował w latach 1944 - 1945 obóz „Bismarckhütte“, jako filia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz – Birkenau.

Wydarzenie będzie miało miejsce we wtorek, 25 maja, o godzinie 12.00 na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Jubileuszowej oraz Stefana Batorego w Chorzowie.

Historia filii niemieckiego obozu w Chorzowie

W latach 1944-45 w Chorzowie funkcjonowała filia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz – Birkenau. W podobozie w tych latach przebywało blisko 200 więźniów. Głównie pochodzenia żydowskiego, francuskiego, belgijskiego i czeskiego. Więźniowie mieszkali w obskurnych barakach wykonanych z płyt wiórowo-cementowych.

Teren obozu był otoczony ogrodzeniem z drutu kolczastego pod napięciem. Osadzeni początkowo pracowali nad rozbudowaniem filii, a później przy przeładunku, transporcie materiałów i kopaniu rowów na terenie huty. W 1945 więźniowie zostali ewakuowani i zmuszeni do pieszej wędrówki w kierunku Gliwic. Stamtąd przewieziono ich koleją do obozu Nordhausen-Dora.

Rzeźba tyskiego twórcy i jej interpretacja

Twórcą jest mieszkaniec Tychów Tomasz Wenklar. Rzeźba „Dłoń” jest syntezą betonowych słupów ogrodzenia układających się w kształt ludzkiej ręki. Monument jest surowej faktury, a materiał to bezpośrednie nawiązanie do betonowych słupów wyznaczających teren obozu. To one odgradzały więźniów od normalnego życia. Kolejnej symboliki w rzeźbie możemy doszukiwać się dłoni wraz z drutami. To zestawienie tworzy wyizolowaną sferę przestrzeni, która postacią przypomina klatkę, czyli tymczasowy „dom” osadzonych podczas II Wojny Światowej.

Jedno wydarzenie, wiele rocznic

Data odkrycia rzeźby „Dłoń”, pokrywa się z 73. rocznicą śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, ponadto również tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który ustanowiony został przez Europejski Parlament. Również ta międzynarodowa placówka objęła pomnik swoim patronatem. W wydarzeniu weźmie udział syn rotmistrza – Andrzej Pilecki, prezydent Miasta Chorzów Andrzej Kotala oraz delegacje katowickiego oddziału IPN i Urzędu Miasta w Chorzowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto