Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie rzeźby „Dłoń” upamiętniającej podobóz Auschwitz-Birkenau. Padały "łzy nieba nad losem ofiar".

Martyna Urban
Martyna Urban
25 maja o godzinie 12 nastąpiło oficjalne odsłonięcie rzeźby "Dłoń". Ma ona upamiętnić istniejący na tym terenie podobóz KL Auschwitz-Birkenau. Kto wziął udział w wydarzeniu?
25 maja o godzinie 12 nastąpiło oficjalne odsłonięcie rzeźby "Dłoń". Ma ona upamiętnić istniejący na tym terenie podobóz KL Auschwitz-Birkenau. Kto wziął udział w wydarzeniu? MU
25 maja o 12 na skrzyżowaniu ulic Batorego i Jubileuszowej miała miejsce oficjalna uroczystość odsłonięcie rzeźby „Dłoń”. Autorem pomnika jest tyski twórca Tomasz Wenkler. „Dłoń” jest upamiętnieniem podobozu koncentracyjnego mieszczącego się na tym terenie w Chorzowie. Na 25 maja przypada również 73. rocznica śmierci Witolda Pileckiego. W uroczystości odsłonięcia wziął udział syn rotmistrza – Andrzej, jakie słowa skierował do publiczności?

O godzinie 12 - 25 maja nastąpiło oficjalnie odsłonięcie rzeźby „Dłoń”, o której pisaliśmy Wam tu. Pomnik ma upamiętnić istniejący w latach 1944-1945 podobóz Bismarckhütte KL Auschwitz Birkenau. Ponurego charakteru wydarzeniu dodał rzęsisty deszcz, który był „łzami nieba nad losem ofiar".

Wiele ważnych osobistości wzięło udział w uroczystości

W wydarzeniu wzięło udział bardzo wiele znanych osobistości. Był to prezydent miasta Chorzów – Andrzej Kotala, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach – doktor Andrzej Sznajder, syn rotmistrza Witolda – Andrzej Pilecki, Sekretarz Województwa Śląskiego – Dariusz Ptaś, prezydent Świętochłowic, okoliczne szkoły oraz wiele innych osób.

Interpretacja rzeźby "Dłoń"

Rzeźba „Dłoń” ma bezpośrednie nawiązanie do podobozu. Struktura pomnika jest dość surowa. Kciuk i palec serdeczny łączą się poprzez druty kolczaste. Autor rzeźby przez taką formę chciał uwiecznić widoczny teren obozu, wyznaczany przez drut kolczasty. Pod rzeźbą umieszczone zostały próbki ziemi, podchodzącej z dawnej filii obozu Auschwitz-Birkenau:

W specjalnie przyszykowanym fundamencie złożyliśmy specjalną kapsułę z próbkami ziemi, pochodzących z obozowych miejsc zagłady. Akt ten był pierwszą częścią upamiętnienia wszystkich więźniów, ofiar niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych. – mówi prezydenta Chorzowa Andrzej Kotala.

Andrzej Sznajder o znaczeniu pomnika

Na mównicy przemawiał także Dyrektor IPN w Katowicach –Andrzej Sznajder. Podczas swojego wystąpienia doktor podkreślił, że pomnik, ma nam przypominać istnieniu podobozu Auschwitz na terenie Chorzowa. Jednak jak wskazał Andrzej Sznajder rzeźba ma również rozpamiętywać jego ofiary. Monument ma także kierować myśli na ofiary innych obozów mieszczących się w naszym kraju.

Młodzież II Liceum im. J. Ligonia w imieniu świadków

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia w Chorzowie uczestniczyli w ceremonii. Trójka przedstawicieli zabrała głos podczas przemówienia. Swoje słowa kierowali jako: Edmund Belka, Alojzy Gielza oraz Jerzy Dziadzia. Opowiadali o tym, że jako naoczni świadkowie widzieli wiele krzywd dochodzących na terenie obozu. Wspominali, że nie można było nawet spojrzeć na filię podobozu, gdyż groziło to śmiercią. Według świadków obóz były miejscem grozy.

Andrzej Pilecki wzruszył się do łez

W odsłonięciu rzeźby „Dłoń” uczestniczył syn rotmistrza. To on przeciął oficjalną wstęgę i pomógł przy pokazaniu pomnika. Po tym najważniejszym momencie, głos zabrał 89-letni Andrzej Pilecki. Podczas wystąpienia podzielił się swoimi emocjami. Podkreślił, że bardzo długo czekał na ten dzień, który jest upamiętnieniem i wywyższeniem jego ojca, zmarłego tragicznie po wojnie. W oczach Andrzeja Pileckiego widoczne były łzy wzruszenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto