Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnowią Kanał Regatowy w Parku Śląskim - zobacz WIZUALIZACJE! Będą nowe mostki i wyspa

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Zobacz wizualizacje >>>
Zobacz wizualizacje >>>
INWESTYCJE. Rusza modernizacja Kanału Regatowego w Parku Śląskim! W przyszłym roku znów będzie można wejść na popularną wyspę na Kanale Będzie to możliwe, dzięki rozpoczynającej się dzisiaj modernizacji obiektu. W środę 18 stycznia, w gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach, podpisano umowę w sprawie pierwszego etapu rewitalizacji Kanału Regatowego. Warta 17 mln złotych inwestycja potrwa do końca 2023 roku.

Podpisano umowę na modernizację Kanału Regatowego w Parku Śląskim

Kanał Regatowy to popularnie miejsce wypoczynku w centralnej części Parku Śląskiego. Wkrótce przejdzie sporą metamorfozę - w środę 18 stycznia podpisana została warta 17 mln złotych umowa na pierwszy etap modernizacji obiektu. W ramach tej części przebudowy zadaniem wykonawcy będzie m.in. demontaż starych murów oporowych i budowa nowych, wymiana kładek prowadzących na wyspę oraz wykonanie tam nowej nawierzchni. Inwestycja będzie realizowana w systemie "projektuj i buduj". Remont nabrzeży, wyspy i mostków ma być zakończony na przełomie 2023 i 2024 roku.

Modernizacja Kanału Regatowego w Parku Śląskim otworzy w tym miejscu nowe możliwości dla osób uprawiających sporty wodne.

- Mamy nadzieję, że po zakończeniu modernizacji Kanału Regatowego, goście Parku będą mogli korzystać zarówno z elektrycznych łodzi, którymi będą mogli pływać zarówno po samym kanale, jak i po stawie Przystań, jak również pojawi się też coś dla sportowców, czyli SUPy lub inne formy rekreacji. Możliwości jest bardzo dużo, połączenie Kanału ze stawem Przystań pozwala na wytyczenie trasy, która będzie miała ponad dwa kilometry licząc tam i z powrotem - mówi Paweł Bilangowski prezes zarządu Parku Śląskiego.

Przebieg prac budowlanych przy Kanale Regatowym

Za realizację pierwszego etapu modernizacji tego terenu odpowiadać będzie firma PBW Inżynieria z Wrocławia.

- Zaczynamy od wykonania badań, analiz i odwiertów, żeby jak najmniej wpłynąć na otoczenie. Następnie powstanie projekt. Zakres inwestycji wiąże się z rozbiórką murów oporowych i ich odbudowaniem w obecnej formie. Z uwagi na układ architektoniczny terenu nie możemy zmienić tego obszaru. Powstaną mury oporowe, czyli żelbetowe konstrukcje, które zewnętrznie będą wyglądać tak samo, ale pod ziemią mogą zajść pewne zmiany - mówi Bartłomiej Pietruszewski, dyrektor pionu hydrotechnicznego w firmie PBW Inżynieria.

Pracownicy wykonawcy już w środę 18 stycznia rozpoczęli pierwsze pomiary na terenie Parku Śląskiego. W ciągu miesiąca ma powstać szczegółowa koncepcja z kosztorysem pod fazę rozliczeniową. Wtedy też ruszą prace budowlane.

- Związane będą z rozbiórkami, likwidacją istniejącej infrastruktury, wykopami i niestety z wycinką drzew. Musimy to przeprowadzić teraz, z uwagi na to, że od 1 marca jest sezon ochronny i zakaz wykonywania robót zielonych w parku - informuje Bartłomiej Pietruszewski.

Ile drzew pójdzie pod topór?

- Tego na razie nie wiemy. Mamy ustalone z władzami Parku, że do każdego obiektu będziemy podchodzić indywidualnie. Z tego co widziałem, to niewiele drzew zostanie wyciętych. Więcej jest krzaków i samosiejek - wyjaśnia Bartłomiej Pietruszewski.

Paweł Bilangowski zapewnia, że dotyczy to tylko tych drzew, które ucierpią w wyniku wymiany nabrzeży, a wykonawca wykona nasadzenia zastępcze. - W ramach koncepcji zagospodarowania terenu wokół kanału w drugim etapie inwestycji, również przewidujemy nowe nasadzenia - dodaje prezes Parku Śląskiego.

Kiedy dobiegną końca rozbiórki i powstaną już nowe mury, budowlańcy zaczną modernizację i remont istniejących już kładek nad Kanałem Regatowym.

- Muszą być ściągnięte, przeprowadzony zostanie gruntowny remont, a kładki zostaną dodatkowo wzmocnione. Po odmalowaniu trafią w to samo miejsce - tłumaczy wykonawca.

Nie wiadomo jeszcze, jaka nawierzchnia zostanie wyłożona na wyspie, która była popularnym miejscem do wypoczynku i wydarzeń kulturalnych. Goście parku raczej mogą zapomnieć o plaży, która była tu przed zamknięciem wyspy.

Zobacz wizualizacje >>>

Odnowią Kanał Regatowy w Parku Śląskim - zobacz WIZUALIZACJE...

- Na wyspie przygotowujemy taką samą nawierzchnię, jak dookoła, natomiast to jest jeszcze w kwestii projektowania. Na dzień dzisiejszy mamy w zakresie wykonanie nawierzchni tłuczniowej, jako podbudowę, a nie warstwę wierzchnią - informuje Bartłomiej Pietruszewski. - Nawierzchnia będzie na pewno utwardzona, żeby ludzie mogli się tu poruszać. Wiem, że wcześniej był tu piach i miał ceglany. Mamy narzucone elementy środowiskowe. Jednym z nich jest to, że nawierzchnie nie mogą być pylaste, natomiast są ekologiczne, przyjazne nawierzchnie przepuszczalne żywiczne lub żwirowo-żywiczne, które można tu zastosować. To jednak będzie ustalane w drugim etapie - dodaje.

Ostatnim elementem prac w pierwszym etapie będzie wymiana chodników. Równolegle do prac budowlanych w wymienionych miejscach, przygotowywana będzie koncepcja dla rewitalizacji otoczenia Kanału Regatowego. Jeszcze w 2023 roku ma być ogłoszony przetarg na tę część inwestycji.

Park Śląski w Chorzowie niczym Central Park w Nowym Jorku

- Ta zielona perła Śląska jest dla nas bardzo ważna. Park Śląski to jest 560 hektarów, a Central Park w Nowym Jorku ma 360. Pod względem wielkości jesteśmy lepsi od Central Parku, choć wiadomo, że jest to pewna ikona Ameryki. Możemy śmiało spoglądać w przyszłość, żeby Park Śląski, który już wraca do swojej świetności, dalej się rozbudowywał - mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Marszałek podkreślił również, że środki na modernizację Kanału Regatowego w całości pochodzą z programu JESSICA, co w jego ocenie świadczy o pewnej ciągłości, która ma miejsce w województwie. W podobnym tonie wypowiedział się obecny przy podpisaniu umowy Wojciech Saługa, poseł na sejm RP i były marszałek województwa śląskiego.

- 24 marca 2018 roku stałem ze swoimi współpracownikami w Parku Śląskim i mówiłem, że to najważniejsza przestrzeń publiczna w województwie śląskim i zdecydowaliśmy się przywrócić jej dawny blask. Wtedy 200 mln z JESSIKI i środki europejskie złożyły się na ponad 280 mln na programy, które chcieliśmy zrealizować w Parku. Jednym z nich jest Kanał Regatowy. To centrum Parku i jego najważniejsze miejsce - przekonuje Wojciech Saługa.

Ostatnie inwestycje w Parku Śląskim

W ciągu ostatnich dwóch lat w Parku Śląskim zrealizowano kilka dużych projektów. Zakończyła się m.in.: modernizacja Kręgów Tanecznych, przebudowa Planetarium - Śląskiego Parku Nauki, a pomiędzy zoo i dużą łąką powstał Ogród Japoński. Na tym jednak nie koniec inwestycji w Zielonych Płucach Śląska. Na wiosnę ma być gotowe Miasteczko Ruchu Drogowego, które budowane jest obok ośrodka harcerskiego. Ruszyły też prace związane z odbudową drugiej linii kolejki Elka. Niestety, ze względu na zmiany w przepisach, w związku z tą inwestycją w Parku zostało wyciętych około 400 drzew. Wkrótce w przestrzeni Parku Śląskiego mają pojawić się też meleksy i farma fotowoltaiczna.

- W planach jest również m.in.: Świątynia Dumania, która jest bardzo doceniana wśród miłośników Parku i oczywiście Rosarium. Czeka nas jeszcze trochę inwestycji, szczególnie w centralnej części Parku - zapowiada Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego

- Projekt JESSICA się rozwija. Pięć lat temu było to 280 mln, a teraz nazbierało się już 770 mln - to prawie tyle co na transformację energetyczną województwa śląskiego będzie przeznaczone w ostatnich dziesięciu latach. To bardzo poważne środki i bardzo poważne zadania - zauważa Wojciech Saługa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto