Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ochrona na telefon

Marcin Zasada
Anna Rutkowska i Arkadiusz Andała tłumaczyli zasady ochrony szkół.
Anna Rutkowska i Arkadiusz Andała tłumaczyli zasady ochrony szkół.
Prawdopodobnie dziś pierwsze chorzowskie szkoły podpiszą umowy z biurem detektywistycznym "Rutkowski-Andała". Jeśli do tego dojdzie, jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się zapowiadana od kilku tygodni współpraca.

Prawdopodobnie dziś pierwsze chorzowskie szkoły podpiszą umowy z biurem detektywistycznym "Rutkowski-Andała". Jeśli do tego dojdzie, jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się zapowiadana od kilku tygodni współpraca.

Wczoraj w auli Gimnazjum nr 1 w Chorzowie odbyło się spotkanie przedstawicieli biura z dyrektorami, szkolnymi pedagogami i rodzicami uczniów.

Rozmowy trwały ponad półtorej godziny. Dyrektorzy szkół wskazywali na patologie, z którymi muszą się borykać ich podopieczni.

- Musimy radzić sobie ze wzrastającą falą agresji wśród młodych ludzi. Problemem szkół są narkotyki, przemoc, wandalizm i kradzieże. Każda inicjatywa, której celem jest zapobieganie i walka z tymi zjawiskami, jest godna uwagi - mówi dyrektor jednej z chorzowskich szkół. - Jesteśmy zainteresowani tym programem. Przed podpisaniem umowy z biurem, wolimy jednak skonsultować się z rodzicami uczniów, którzy również powinni mieć w tej kwestii wiele do powiedzenia.

Program biura "Rutkowski-Andała" wejdzie w życie w ramach zakrojonej na szeroką skalę w Chorzowie akcji "Bezpieczna szkoła". W ramach współpracy biuro uruchomi specjalny telefon, pod który dyrektorzy będą mogli dzwonić, jeśli w szkole pojawi się jakieś niebezpieczeństwo.

- Po paru minutach będziemy na miejscu. Nasi pracownicy nie będą w szkołach na stałe, nie zamierzamy straszyć, ani pacyfikować uczniów, nie będziemy wymierzać sprawiedliwości. Zresztą, my nie jesteśmy firmą ochroniarską - podkreśla dyrektor biura, Arkadiusz Andała. - Będziemy dbać o bezpieczeństwo uczniów. Nie tylko w samym budynku szkoły, ale i w jej obrębie. Nie planujemy jednak konkurowania z policją. Chcemy z nią współpracować. Nasze działanie będzie miało charakter wspomagający. Jeśli złapiemy dilera narkotyków, przekażemy go w ręce policjantów. My jesteśmy tylko od brudnej roboty. Liczymy również na wsparcie rodziców. Oni najlepiej znają swoje dzieci.

Akcja zostanie prawdopodobnie sfinansowana przez prywatnych sponsorów. Andała jest w trakcie rozmów z firmami zainteresowanymi tym tematem. Być może płacić będą też szkoły - 100, 200 zł miesięcznie. Miasto nie będzie musiało dołożyć do tego ani grosza. Dodajmy, że patronat nad przedsięwzięciem objął wiceprezydent Chorzowa Joachim Otte.

- Dwieście złotych? Nie jest to duże obciążenie dla szkolnego budżetu. Jesteśmy w stanie wygospodarować te środki - mówi dyrektor jednej z chorzowskich szkół.

Andała podkreśla, że szkoły będą mogły w każdej chwili wycofać się z umów podpisanych z biurem.

- Umowy będą oparte na czytelnych, jasnych zasadach. Nie zamierzamy robić z nikogo zakładnika - zapowiada dyrektor biura.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto