Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O krok od tragedii w Chorzowie. Zatrucie tlenkiem węgla. Matka z dwiema córkami trafiła do szpitala

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
W czwartek 9 lutego w godzinach wieczornych służby ratunkowe interweniowały w mieszkaniu przy ulicy Floriańskiej w Chorzowie. Na skutek ulatniającego się tlenku węgla matka z dwójką córek została przetransportowana do szpitala.

Spis treści

9 lutego przed godziną 21.00 służby mundurowe otrzymały informację o prawdopodobnym uwalnianiu się tlenku węgla w mieszkaniu przy ulicy Floriańskiej w Chorzowie. Na miejsce przyjechali strażacy i pogotowie ratunkowe.

Trzy osoby trafiły do szpitala

Matkę z dwiema córkami trzeba było przetransportować do chorzowskiego szpitala z uwagi na podtrucie tlenkiem węgla.

Trzy osoby - dwie dziewczynki w wieku 11 i 13 lat oraz ich 43-letnia matka -zostały poszkodowane i zabrane przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala — poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Na koniec działań strażacy przeprowadzili pomiary stężenia tlenku węgla w mieszkaniu i przewietrzyli pomieszczenia.

Około 300 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla

W obecnym sezonie grzewczym z powodu czadu w woj. śląskim zginęło sześć osób. Ostatnia tragedia wydarzyła się w minioną środę w Romanowie w powiecie częstochowskim, gdzie tlenkiem węgla śmiertelnie zatruł się w domu 50-letni mężczyzna. Drugi lokator trafił do szpitala z objawami zatrucia. Budynek był ogrzewany tzw. kozą.

Od 1 października 2022 roku w regionie doszło w sumie do około 300 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Podtrutych zostało ponad sto osób, w tym kilkudziesięcioro dzieci. W wielu przypadkach w mieszkaniach zadziałał czujnik czadu.

Czym jest tlenek węgla?

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

Jak uniknąć zatrucia?

Aby uniknąć zaczadzenia, należy przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Trzeba też użytkować sprawne urządzenia, w których spalanie odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy zasłaniać, przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest także, by często wietrzyć kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto