Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy wybieg dla wydr w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Zakończyła się przebudowa. Zobacz ZDJĘCIA

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Wydra Peri ze śląskiego zoo ma nowy wybieg
Wydra Peri ze śląskiego zoo ma nowy wybieg Grzegorz Bargieła
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zakończyła się przebudowa wybiegu wydry europejskiej. W środę, 21 lipca, śląska wydra mogła wrócić na swój odnowiony wybieg. Teraz wydra ma więcej miejsca, a goście zoo mogą łatwiej ją zobaczyć, bo wcześniej lubiła się chować przed zwiedzającymi.

Przebudowa wybiegu wydry europejskiej

Wydra ze śląskiego zoo hasa już po nowym wybiegu. W środę, 21 lipca, wydra mogła wrócić na swój wybieg, który wcześniej był w trakcie przebudowy. Teraz wydra ma dużo więcej miejsca, a goście zoo będą mogli ją łatwiej wypatrzeć. Przypomnijmy, że w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym mieszka niespełna dwuletnia samica wydry o imieniu Peri.

Wydra trafiła do śląskiego zoo w październiku 2019 roku. Jeszcze w tym roku planowane jest sprowadzenie samca tego gatunku i stworzenie pary hodowlanej. Na nowym wybiegu będzie miejsce dla małych wydr. A jak zmienił się sam wybieg? Sprawdźmy.

- Teren wybiegu wydry został poszerzony o niezagospodarowany dotychczas fragment trawnika od strony budynku małpiarni. Po powiększeniu wybieg ma powierzchnię około 300 m kw, co znacznie poprawia dobrostan zwierząt. Nowy fragment ogrodzenia został zbudowany z zachowaniem dotychczasowej stylistyki. Dla komfortu zwiedzających zmieniono lokalizację części szyb ekspozycyjnych. Z myślą o najmłodszych gościach zoo w nowopowstałej części ogrodzenia umieszczono dodatkowe okienka, przez które dzieci będą mogły z łatwością zaglądać na wybieg - mówi Daria Kroczek, specjalista ds.marketingu i kontaktu z mediami ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

- Zmiany objęły również aranżację wnętrza wybiegu - nowy wygląd zyskały basen oraz kaskada, które teraz bardziej przypominają naturalną skałę. Kaskada zyskała także nową instalację zasilającą w wodę. Przebudowano budynek, w którym wydry mogły się chronić przed wzrokiem zwiedzających. Jego miejsce zajęło specjalne drewniane schronienie z okienkami. Całości dopełniają nowe nasadzenia roślinności zbliżonej do warunków naturalnych terenów zamieszkiwanych przez wydry - dodaje Daria Kroczek ze śląskiego zoo.

Wydra europejska (Lutra lutra) to średniej wielkości ssak występujący w Europie i Azji, w tym także w Polsce. Zamieszkuje tereny w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Jest drapieżnikiem - odżywia się rybami, skorupiakami, ptakami i małymi ssakami. Potrafi doskonale pływać, a dzięki wibrysom bez trudu może odbierać ruchy wody i śledzić swoją ofiarę.

Wydra wpisana została do Czerwonej Księgi Gatunków - uznawana jest za gatunek narażony na wyginięcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto