Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocne zwierzaki w śląskim zoo ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Nocne zwierzaki w śląskim zoo
Nocne zwierzaki w śląskim zoo Archiwum Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
Nocne zwierzaki w śląskim zoo ZDJĘCIA: Wydry, żenety afrykańskie czy kot afrykańskie. To gatunki, które podczas wizyty w zoo trudno zobaczyć. Zwykle zwierzęta pochowane są w takich miejscach, że nie sposób ich dostrzec. To nic dziwnego. W końcu to gatunki, które aktywne są dopiero nocą. Poznajcie ósemkę nocnych zwierzaków ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Nocne zwierzaki w śląskim zoo ZDJĘCIA
Nocne zwierzęta w dzień chowają się w klatkach. Zwiedzający musi wtedy zadowolić się jedynie zdjęciem i opisem na tablicy informacyjnej. Szkoda, jednak nie zobaczyć jak prezentują się te nocne gatunki. Poznajmy nocne zwierzęta Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Pancernik włochaty to jeden z nocnych zwierząt Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. To gatunek reprezentujący faunę Ameryki Południowej; zamieszkuje otwarte, piaszczyste równiny, łąki i półpustynie. Nocą aktywny jest zwłaszcza w czasie lata; gdy temperatury spadają można go obserwować również w ciągu dnia. Jak u wszystkich pancerników, wierzch jego ciała pokryty jest pancerzem, zapewniającym mu ochronę.

Kolejny nocny osobnik to żeneta afrykańska. To niewielki drapieżny ssak zaliczany do rodziny łaszowatych, do której należą również łaskuny, binturongi oraz cywety. Zgodnie z nazwą zwierzę to pochodzi z północnej Afryki, gdzie zasiedla suche trawiaste tereny, twardolistne zarośla oraz lasy.

Inny nocny okaz chorzowskiego zoo to jeżozwierz indyjski.

- W klatce sąsiadującej z ekspozycją żenet mieszkają dwa jeżozwierze indyjskie. Są to roślinożerne zwierzęta zaliczane do rzędu gryzoni. Ich najbardziej charakterystyczną cechą są kolce pokrywające wierzch i boki ciała. Nie wszyscy wiedzą, że owe kolce to w rzeczywistości przekształcone włosy, zabezpieczające jeżozwierze przed atakami ze strony drapieżników - wyjaśnia Maciej Frądczak ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Wśród ptaków śląskiego zoo nocny tryb wiedzie płomykówka. Jedna z przedstawicielek sów, a przy tym jedyna w Polsce posiadająca sercowatą szlarę (talerzowato ułożone pióra wokół dzioba i oczu ). Uważa się ją za najszerzej rozprzestrzenione lądowe zwierzę na świecie – znana jest na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Populacja płomykówki jednak spada, głównie z powodu intensyfikacji rolnictwa, stosowania pestycydów oraz coraz mniejszej liczby miejsc dogodnych do gniazdowania (np. strychów, stodół, wież kościelnych).

W chorzowskim zoo trudno zobaczyć także wydrę europejską. To ssak drapieżny z rodziny łasicowatych. Prowadzi wodno-lądowy tryb życia, świetnie pływa, nurkuje i odżywia się głównie rybami oraz wodnymi bezkręgowcami. Jest zwierzęciem dość szeroko rozprzestrzenionym w Europie i Azji, jednakże na wszystkich terenach coraz mniej licznym. W Polsce chroniona na terenie całego kraju z wyłączeniem obszarów zajętych przez gospodarstwa rybne.

Pantera perska to także nocne zwierzę. Pantera jest jednym z podgatunków lamparta, zamieszkujący kraje centralnej Azji. Jest to bardzo rzadki i zagrożony wyginięciem kot – szacuje się, że dzika populacja pantery perskiej liczy nie więcej niż 200 osobników. Jak większość dużych kotów jest samotnikiem i żyje w ukryciu.

- W śląskim zoo przebywa obecnie para wilków grzywiastych, która w ostatnich latach dała wiele przychówków. To największy przedstawiciel psowatych w Ameryce Południowej. Wyróżnia go ognistoczerwona sierść oraz długie łapy ułatwiające przemieszczanie się na terenach porośniętych wysokimi trawami. W ludowych wierzeniach wilk grzywiasty postrzegany jest jako zwierzę rzucające urok - opowiada Maciej Frądczak.

Nocny gatunek śląskiego zoo to także kot argentyński. Jest jednym z najmniejszych przedstawicieli rodziny kotowatych, mniejszy nawet od przeciętnego dachowca. W naturze zamieszkuje południowe Andy oraz pampę. W przeszłości gatunek ten padał ofiarą nielegalnych polowań organizowanych w celu zdobycia skór na sprzedaż. Obecnie chroniony. W śląskim zoo gatunek obecny jest od 2016 roku.

Współpraca: Maciej Frądczak ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto