MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła zbiórka na cmentarzu w Chorzowie. Harcerska Akcja Znicz przy parafii św. Jadwigi. ZDJĘCIA

Julia Muc
Julia Muc
Wideo
od 16 lat
Akcja Znicz to coroczna harcerska inicjatywa, która odbywa się w Polsce w okresie Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada. Jej celem jest upamiętnienie zmarłych oraz promowanie patriotyzmu i wartości harcerskich. Głównym symbolem tej akcji jest znicz, który harcerze zapalają na grobach zmarłych, a także na pomnikach i miejscach pamięci narodowej. Zobacz zdjęcia z akcja "Znicz" na cmentarzu przy parafii św. Jadwigi w Chorzowie.

Harcerska Akcja Znicz w Chorzowie

Podczas Akcji Znicz harcerze gromadzą się na cmentarzach, aby pełnić wartę przy grobach i pomagać odwiedzającym w znalezieniu miejsc pochówku swoich bliskich. Wspierają również pielgrzymów przybywających na cmentarze. Dla wielu harcerzy to ważne wydarzenie, które łączy służbę i pamięć o zmarłych z zadaniami patriotycznymi.

Tuż za bramą główną chorzowskiej nekropolii od ul. Drzymały, znajdują się dwa stoiska. Po lewej stronie można złożyć ofiarę na utrzymanie cmentarza i zalecki, a po prawej kwestują harcerze z 50. Harcerskiej Drużyny Wodnej "Drakkar", działającej w hufcu ZHP Chorzów.

- Od kilku lat działamy wspólnie z parafią świętej Jadwigi prowadząc Harcerską Akcję Znicz. Wszystkie fundusze zebrane podczas akcji zostaną przekazane na działanie naszej stanicy wodnej w Pławniowicach, na renowację łódek, sprzętu wodnego jak i również na finansowanie naszych różnych przedsięwzięć, np. rajdu mikołajkowego, otwarcia sezonu nawigacyjnego bądź obozów, które mają miejsce w wakacje - wyjaśnia przewodniczka Rowena Moniot, załogowa 124. załogi straży harcerskiej Bifrost.

Zobaczcie jak akcja wyglądała na cmentarzu przy parafii św. Jadwigi w Chorzowie.

Historia Akcji Znicz sięga czasów międzywojnia, kiedy harcerze na całym obszarze Polski rozpoczęli tradycję zapalania zniczy na grobach zmarłych żołnierzy i obywateli, którzy zginęli w walkach oraz w innych tragicznych okolicznościach. To ważne, że akcja ta była kontynuowana także w czasach, gdy Polska była pod okupacją niemiecką i sowiecką podczas II wojny światowej.

Współczesna Akcja Znicz to nie tylko zapalanie zniczy, ale także szeroko zakrojone działania charytatywne. Harcerze organizują zbiórki środków na cele dobroczynne, pomagają potrzebującym oraz zbierają produkty żywnościowe i odzież. Działania te są wyrazem idei harcerskiej służby bliźniemu i solidarności z innymi.

Akcja Znicz to również wyjątkowa okazja do kształtowania młodzieży i wdrażania ich w tradycje narodowe. Harcerze uczą się szacunku dla historii, pamięci o tych, którzy odeszli, a także pracy zespołowej i odpowiedzialności za innych. Warto dodać, że podczas tej akcji harcerze nie tylko skupiają się na modlitwie i upamiętnianiu zmarłych, ale także wspierają innych odwiedzających cmentarze, co tworzy atmosferę wzajemnej pomocy i wsparcia.

Wszystko to sprawia, że Akcja Znicz stanowi istotny element w życiu harcerskiej społeczności i przyczynia się do budowania postaw patriotycznych, humanitarnych i służby dla innych. To także wyjątkowy czas dla harcerzy do manifestowania swojego zaangażowania i oddania wartościom, które harcerstwo promuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto