Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebieski Marsz w Bytomiu z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Patryk Osadnik
Ulicami Bytomia przeszedł Niebieski Marsz, w którym udział wzięło kilkuset uczniów oraz przedszkolaków z miejscowych szkół. Jest to wydarzenie związane z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Organizuje je Szkoła Podstawowa nr 2, w której od pięciu lat uczą się dzieci z autyzmem. - Integracja zaczyna się w sercu - głosi jedno z haseł marszu.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada na 2 kwietnia. Tego samego dnia swoje urodziny obchodzi Szkoła Podstawowa nr 2 w Bytomiu, stworzona pięć lat temu dla autystów oraz dzieci niedosłyszących. Z tej okazji w mieście zorganizowano Niebieski Marsz, który ma pokazywać społeczeństwu, że osoby z autyzmem żyją wśród nas i nie ma się ich co bać.

- Należy podkreślić, że autyzm to nie choroba. Choroby można wyleczyć, autyzmu nie - mówi Izabela Bubalik, wicedyrektor SP nr 2 w Bytomiu.

- Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, które powoduje, że zachowania dzieci, ale też dorosłych są nietypowe i nieadekwatne do sytuacji, co powoduje, że osoby bez tego zaburzenia mają problemy, żeby to zrozumieć.

Pani Izabela pierwszą styczność z dzieckiem autystycznym miała w 1994 roku. Wtedy nie miała o tym zaburzeniu bladego pojęcia, bo o autyzmie nie uczono nawet na studiach. Od 5 lat pracuje jako terapeuta w SP nr 2, która klasy dla autystów i osób niedosłyszących otworzyła w 2014 roku. Wcześniej nie było w Bytomiu żadnej innej placówki, do której mogłyby uczęszczać dzieci z autyzmem.

Do Dwójki chodzi w sumie 80 autystów oraz 40 niedosłyszących. Klasy dla osób z autyzmem, podobnie jak w innych placówkach, są czteroosobowe. Uczęszczają do nich osoby znajdujące się w normie intelektualnej, które potrafią samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.

- Są to dzieci bardzo zdolne, a czasami nawet niezwykle uzdolnione. Często jednak ich talenty idą na marne, ponieważ dziś świeci słońce i jest bardzo ładna pogoda, więc taki dziecko wyrecytuje nam całą tabliczkę mnożenia z pamięci, a jutro zacznie padać deszcz i nie będzie w stanie policzyć do trzech - podaje dla przykładu pani Izabela.

Wicedyrektor szkoły nie mówi o swoich uczniach, że są inni lub niepełnosprawni. Mówi, że są po prostu wyjątkowi.

- Boimy się autystów, bo nic o nich nie wiemy, a wszystko co jest obce budzi w nas lęk. Jeśli poznamy te dzieci, wejdziemy w ich świat, to zrozumiemy, jaki jest on ciekawy i fascynujący - wyjaśnia pani Izabela.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma znosić stereotypy na jego temat. Niestety osoby z autyzmem wciąż w wielu ludziach wzbudzają lęk. Wielu z nich nie wygląda na osoby z zaburzeniami, te ujawniają się jednak bardzo często w ich zachowaniu i reakcjach na otaczającą rzeczywistość. Do znanych autystów należy Lionel Messi, Wolfgang Amadeusz Mozart, Alfred Hitchcock, Albert Einstein czy Isaac Newton.

- Najbardziej ujęło mnie jedno z haseł, które tutaj spotkałem, mówiące o tym, że prawdziwa integracja zaczyna się w sercu - mówi europoseł Marek Plura.

- Najlepiej, kiedy ta integracja zaczyna się jak najprędzej, dlatego bardzo się cieszę, że byli tutaj uczniowie z przedszkoli oraz szkół podstawowych i średnich. Myślę, że teraz dla nich koleżanka lub kolega z autyzmem w przedszkolu lub szkole nie będzie kimś obcym, tylko kolegą, może trochę innym, ale nie mniej fajnym - dodaje europoseł.

Aktualnie Unia Europejska prowadzi nowe programy badań nad autyzmem. A w przyszłej dekadzie rozpocznie się akcja sprzyjająca tworzeniu bardziej integracyjnych modeli edukacji i pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto