Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodziny w śląskim zoo. Pandy małe z ogrodu zoologicznego w Chorzowie doczekały się kolejnego potomka

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Pandy małe (czerwone) ze śląskiego zoo
Pandy małe (czerwone) ze śląskiego zoo Lucyna Nenow
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziła się kolejna panda mała. Malucha, przy odrobinie szczęścia, można już zobaczyć, bo jego mama czasem wynosi malca z gniazda. Szczęśliwymi rodzicami małej pandy są Lasya i Ping. Ich pierworodny potomek - Lapi - już nie mieszka z nimi. Samiec trafił do ogrodu zoologicznego we Wrocławiu, gdzie poznał swoją partnerkę.

Witamy na świecie małą pandę. Jej rodzicami jest para - Lasya i Ping

Para pandy małej ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego doczekała się olejnego potomstwa. Lasya i Ping doczekali się kolejnego potomka. Samica wynosi już młode z gniazda. W Chorzowie w 2019 roku cieszyliśmy się z narodzin pandy małej, której nadano imię Lapi. Młody samiec pandy musiał trafić jednak do innego ogrodu zoologicznego, by założyć własną rodzinę.

- Panda ruda (Ailurus fulgens fulgens) jest gatunkiem objętym europejskim programem hodowlanym. Zgodnie z rekomendacją koordynatora gatunku samiec (imię: Lapi), urodzony u nas w ogrodzie dnia 19.07.2019 roku został przetransportowany do ogrodu zoologicznego we Wrocławiu dnia 22.07.2020 roku. We Wrocławiu stworzy parę hodowlaną z przebywającą tam samicą Mei Li - mówi Wojciech Bielatowicz ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

- Płeć młodego osobnika urodzonego z początkiem lipca nie jest jeszcze znana. Nastąpi to w połowie sierpnia. Młody osobnik przebywa razem z parą rodzicielską na ich wybiegu - dodaje Wojciech Bielatowicz ze śląskiego zoo.

Przypomnijmy, że w 2015 roku w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zamieszkały dwa osobniki - bracia Ping i Pong. Pandy te zostały sprowadzone do chorzowskiego zoo z jednego z francuskich ogrodów zoologicznych. Po trzech latach, decyzją koordynatora hodowli pand małych, jeden z bliźniaków - Pong - został przekazany do zoo w niemieckim Osnabrück. Do samca w śląskim zoo sprowadzono z Francji roczną samicę - Lasya.

W czerwcu 2019 roku Ping i Lasya zostali szczęśliwymi rodzicami pandy małej -Lapiego. Co ciekawe pandy rude przychodzą na świat szare. Początkowo są ślepe i głuche. Z czasem ich zmysły rozwijają się, a sierść nabiera rudej barwy. Dopiero po około 9 tygodniach maluchy zaczynają wychodzić z gniazda. Teraz Ping i Laya zostali rodzicami kolejnego malucha. Mała panda jeszcze nie ma imienia.

Panda mała (Ailurus fulgens) to niewielki ssak z rzędu drapieżnych. Gatunek pochodzi z Azji, z obszaru Himalajów (południowe Chiny, Nepal, północne Indie i Birma). Jej środowiskiem życia są lasy liściaste i iglaste strefy umiarkowanej, koniecznie z dostępem do dziupli, w których zwierzęta te się gnieżdżą oraz do bambusa, którym się żywią.

Poza młodymi liśćmi bambusa, na dietę pandy czerwonej składają się również liście innych roślin, jagody, kwiaty oraz ptasie jaja.

Gatunek aktywny jest głównie wieczorem i w nocy, choć może się to zmieniać w zależności od temperatury, obecności młodych i dostępności pożywienia. Większość czasu spędza w koronach drzew. Częściowo wysuwane pazury pomagają jej się wspinać, a długi ogon pomaga w zachowaniu równowagi. Po przebudzeniu i po posiłku oddaje się licznym przyjemnościom (myje się, ociera o pień drzewa). Jest zwierzęciem terytorialnym, znakującym zajmowane przez siebie terytorium.

Gatunek posiada kategorię EN (wg IUCN), co oznacza, że jest zagrożony wyginięciem. Wśród głównych zagrożeń dla pand małych są wylesienia, polowania oraz przypadkowe chwytanie się w pułapki przeznaczone dla innych zwierząt. Chronione są one Konwencją Waszyngtońską (CITES), natomiast osobniki żyjące w zoo objęte są Europejskim Programem Hodowlanym (EEP).

Pandy małe (czerwone) ze śląskiego zoo

Narodziny w śląskim zoo. Pandy małe z ogrodu zoologicznego w...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto