MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najgłośniejsza impreza na Śląsku coraz bliżej! Fest Festival w Parku Śląskim przygotował w tym roku wiele atrakcji. Co się zmieni?

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
10 scen głównych, 5 scen klubowych i ponad 250 artystów - tak będzie wyglądał tegoroczny Fest Festival 2022 w chorzowskim Parku Śląskim. Na scenie wystąpią znane, światowe sławy jak Stromae, The Chainsmokers, Quebonafide, Charlotte de Witte, czy Duke Dumont. Wydarzenie będzie wyjątkowe nie tylko dzięki sławom. Organizatorzy w tym roku stawiają na ekologiczne rozwiązania, które są przyjazne zarówno dla zwierząt, jak i mieszkańców. O jednym z największych festiwali na Śląsku rozmawiamy z Marcinem Szymanowskim, organizatorem długo wyczekiwanego przez wszystkich Fest Festivalu.

Najgłośniejsza impreza na Śląsku coraz bliżej!

Stałych bywalców Fest Festivalu czeka sporo zmian - oczywiście na lepsze. - Największa z nich to zmiana logistyczna. Wracamy do stałej lokalizacji Kręgów Tanecznych - mówi nam Marcinem Szymanowskim, organizator Fest Festivalu.

Tegoroczny Fest Festival będzie się wyróżniał od poprzednich edycji
W czerwcu tego roku, po prawie dwóch latach zostały nam oddane do użytku Kręgi Taneczne po remoncie. Sceny elektroniczne, które były po drugiej stronie kanału regatowego wracają na dawne miejsce. Z kolei okolice ZOO i terenu byłej "Fali" są w tym roku zaaranżowane pod pole namiotowe, co jest sporym udogodnieniem. Po pierwsze jest to bardzo malowniczy, ładny teren, w którym ludzie będą mogli rozłożyć swoje namioty. Po drugie odsuwamy się od scen, co też było prośbą ze strony zarówno okolicznych mieszkańców i kilku organizacji zajmującymi się ochroną zwierząt. Poza tym wracamy do wyremontowanej lokalizacji. Myślę, że spodoba się uczestnikom tegorocznej edycji.

Lokalizacja to jedyna zmiana?
W ubiegłym roku złożyliśmy obietnicę, że do następnej edycji wprowadzimy sporo rozwiązań proekologicznych. Większość udało nam się zrealizować. Przede wszystkim postawiliśmy na zrezygnowanie z plastikowych opakowań na napoje. To właśnie one wyprodukowały największą ilość śmieci, którą wyprodukowaliśmy w ubiegłym roku. Teraz całkowicie zrezygnowaliśmy z plastikowych i papierowych kubków. Będziemy mieli system kubków na kaucję. Każdy z nich ma unikalną grafikę odpowiadającą scenie, jedną z dziesięciu scen festiwalu. Jest to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale także część atrakcji, która nas wyróżnia, jeśli chodzi o estetyczny aspekt.

Kubki na kaucję? Jak to będzie funkcjonować?
Udostępnimy kubki, które każdy uczestnik będzie mógł zamówić do drinka na barze. Kubek, który zostanie po wypiciu napoju, będzie można albo zatrzymać i poprosić o nalanie kolejnego napoju, albo oddać na miejscu zwrotu i odzyskać kaucję. Oddane kubki będą później przez nas myte i cały cykl zamyka się, powodując, że nie ma jednorazowych opakowań na festiwalu.

Będzie można przynieść swój kubek?
Zachęcamy uczestników do przynoszenia wielorazowych bidonów, żeby ograniczyć użycie plastiku i być jak najbardziej eko. Udostępniliśmy punkty z darmową wodą dla uczestników festiwalu. Mogłoby się wydawać, że dzisiaj powinien być to punkt obowiązkowy każdego tego typu wydarzenia, ale dalej tak nie jest, więc umieściliśmy dwa punkty i cysterny z wodą pitną.

Dzięki tym rozwiązaniom będzie mniej sprzątania po festiwalu
W tym roku zwróciliśmy na to ogromną uwagę i przygotowaliśmy się w tej kwestii. Oprócz samego ograniczenia liczby śmieci, ich sprzątanie będzie jak najszybsze i będzie przebiegało sprawnie. Zwiększyliśmy trzykrotnie liczbę osób, które będą obsługiwać nas pod kątem serwisu sprzątającego względem 2021 roku. Łącznie z ograniczeniem jednorazowych opakowań będziemy bardzo czystym festiwalem, przynajmniej tak zakładamy.

Liczba śmieci się zmniejszy, ale nie liczba uczestników?
Spodziewamy się, że w tym roku przekroczymy ponad 30 tys. osób w główny dzień festiwalu. Tak naprawdę ostatnie dni pokażą, czy będzie to 32 tysiące, czy może nawet 40 tys. osób. Jesteśmy przygotowani na frekwencję dzienną na poziomie około 35 tysięcy osób, co stanowi duży wzrost względem 2021 roku. Można powiedzieć, że w tym roku spodziewamy się 35 proc. wzrostu frekwencji.

Ile dni będzie trwał festiwal?
W tym roku mamy 4-dniowy festiwal oraz jeden dodatkowy dzień dla osób, które są mieszkańcami pola namiotowego. Dla nich będzie gratisowa niedziela na jednej ze scen znajdującej się w Kręgu Tanecznym, która gra w klimatach house-diphousowych. Będzie grała w niedzielę do godz. 24 w nocy. Czekają nas cztery pełne dni - środa, czwartek, piątek, sobota i dodatkowy niedzielny dzień. Startujemy 10 sierpnia.

Na uczestników pola namiotowego czeka gratisowa scena. Ile scen będzie łącznie?
Mamy 10 scen głównych oraz pięć scen klubowych, organizowanych z różnymi partnerami. Łącznie artystów z DJ-ami będzie około 400. Jeśli mówimy o artystach wpisanych na plakacie, możemy mówić o 250 lub 300 osobach. Każdy znajdzie coś dla siebie. Vitalic, który jest francuskim, elektronicznym artystą, kultowym. Wstąpi też Armand van Helden, "housiarz" z krwi i kości, który swoje kawałki wydawał dwadzieścia pięć lat temu, dalej króluje na listach przebojów od wielu, wielu lat.

Kogo możemy się spodziewać na głównej scenie?
Na głównej scenie jest również sporo artystów, których można wyróżnić. Na przykład będzie Jimek z orkiestrą, interpretujący popularne kawałki hip-hopowe na swój sposób na żywo. Przyjeżdża również RÜFÜS DU SOL, który jest jednym z najbardziej wyczekiwanych artystów również z gatunku elektroniki, ale takiej melodyjnej-housowej z wokalem. Będzie także Charlotte de Witte, belgijska artystka i przedstawicielka sceny muzyki techno. Do tego jeszcze mogę dodać 230 innych artystów. Jest oczywiście jeszcze Stromae i The Chainsmokers.

Przygotowanie festiwalu z tyloma artystami to z pewnością spore przedsięwzięcie
Tak naprawdę prowadzimy przygotowania od końca poprzedniej edycji. Jeśli chodzi o bardziej zintensyfikowane prace, to zaczynamy produkcję na miejscu od czwartku, 28 lipca. Zaczynamy już od przygotowania scen, stalowych konstrukcji scenicznych, na których będziemy mieli nagłośnienie, oświetlenie, ledy. Jak już zbudujemy scenę, przechodzimy do kwestii infrastruktury. No i tutaj wchodzimy w kwestię sanitariatów, barów, przygotowania całej otoczki organizacyjnej wydarzenia. Na sam koniec dekorujemy festiwal, instalujemy scenografię i światła, dekoracje tak aby odmienić Park Śląski na czas Festa.

Park Śląski będzie bardzo odmieniony?
Przy tworzeniu scen, staramy się dawać upust swojej wyobraźni. Kładziemy na to duży nacisk. Najpierw dostajemy od artystów informacje jakie są minimalne wymagania ich koncertu. Bardzo często są one związane z tym, ile osób występuje na scenie, jaki jest profil danego artysty. Niektórzy artyści występują w formie live z muzyką rockową. Tam na przykład ich manager zespołu prosi, żeby było bardzo dużo ciepłego ambrowego światła, które kojarzy nam się z ciepłymi żarówkami w domu. Jak mamy zestawienie wszystkich życzeń od artystów, przychodzimy do budowania całości. Dopiero później dodajemy dekoracje i coś od siebie, żeby sprawić, że nasz projekt na festiwalu będzie unikalny.

Jakich unikalnych dekoracji możemy się spodziewać?
Jedną z takich wyjątkowych dekoracji jest kryształowa brama, przez którą ludzie będą mogli przechodzić. Szykujemy około trzydzieści nowych instalacji, na terenie festiwalu - Mappingi, pokazy laserowe, miejsca, w których będzie można odpocząć, sporo ciekawych światełek. Nie zabraknie także pokazów ogniowych, kuglarzy oraz performerów, którzy będą animować czas między koncertami. Na ten moment mamy przewidzianych cztery razy więcej elementów scenograficznych i dekoracyjnych na festiwalu w porównaniu z poprzednimi edycjami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto