18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie powstanie w elektrowni Huty Królewskiej

M. Dyszka
Wizualizacja Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Wizualizacja Muzeum Hutnictwa w Chorzowie Pracownia Architektoniczna Atectis.
Jest pomysł utworzenia muzeum hutnictwa w Chorzowie. Jak mówi miejski konserwator zabytków Henryk Mercik, byłoby pierwsze tego typu muzeum w Polsce. Miałoby powstać w hali elektrowni Huty Królewskiej.

Muzeum Hutnictwa w hali elektrowni Huty Królewskiej

Pomysł utworzenia muzeum hutnictwa w Chorzowie chodził mi już jakiś czas po głowie. Wychowywałem się w Chorzowie, a to miasto hutnicze - mówi Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków, który kieruje zespołem ds. utworzenia muzeum hutnictwa w Chorzowie.

Muzeum miałoby powstać w hali elektrowni z 1895 roku, należącej do Huty Królewskiej. Ma to być baza tego muzeum.

- Zrobiliśmy już dokumentację projektową renowacji hali, która od około dwóch tygodni wpisana jest już do rejestru zabytków - wyjaśnia miejski konserwator zabytków. Ale żeby odnowić halę, potrzeba niemałych pieniędzy, bowiem około 4 mln zł. Dlatego zespół tydzień temu złożył do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dofinansowanie inwestycji z funduszy norweskich. Miasto może liczyć na 85 proc. dotacji.

- Mam nadzieję, ze zostanie dobrze oceniony. Gdyby się udało uzyskać te pieniądze, jesteśmy w stanie szybko przygotować halę do dalszych działań - dodaje Mercik. Chodzi o wypełnienie zabytkowego obiektu eksponatami górniczymi. Na ten cel miasto również będzie się starać o dofinansowanie, tym razem unijne. - To ostatni moment na pozyskanie sprawnych jeszcze maszyn, bo może się okazać że za pięć lat, że już ich nie będzie - twierdzi miejski konserwator zabytków.

Ekspozycja Muzeum Hutnictwa składałaby się ze sprawnych maszyn

Mercik zaznacza, że projekt muzeum hutnictwa w Chorzowie posiada dwa atuty merytoryczne. - Mamy autentyczny przemysłowy obiekt, a większym atutem jest to, że robimy rzecz, której jeszcze w Polsce nie ma. Chcemy wypełnić tę lukę - dodaje. Ideą przyszłego muzeum ma być to, że będzie można zobaczyć, jak te maszyny dawniej pracowały. Pomysłodawcy chcą, by coś się "działo".

- Aby odwiedzający mogli usłyszeć hałas, poczuć zapach smaru, jak drży ziemia, czy też ewentualnie temperaturę - wymienia Mercik. Wzorem dla Chorzowa jest między innymi Guido w Zabrzu, w której zjeżdża się do podziemi. - To nasze marzenie, by można było poczuć prawdziwą hutę - mówi.

Jak dodaje, takie muzeum byłoby pierwsze w Polsce i nie obejmowałoby tylko górnośląskiego hutnictwa, ale i całej Polski. I eksponaty w nim nie byłyby tylko związane z hutnictwem żelaza, ale i metali kolorowych, koksownictwa, wielkopiecownictwa, a nawet częściowo górnictwa.

- Huta Kościuszko zniknęła w dużej części z naszych oczu, ale jest kilka obiektów, które można byłoby wpisać do rejestru zabytków oprócz hali elektrowni, która oświetlała miasta, jak jeszcze nie było elektrowni w Chorzowie Starym - mówi Mercik. Są to miedzy innymi kuźnia, obok niej stoi hala secesyjna w konstrukcji stalowej, czy też wieża wodna.

Chorzów odnowi halę elektrowni na Muzeum Hutnictwa, a Świętochłowice dwie wieże na cele kulturalne

Nasi sąsiedzi - Świętochłowice, również chcą wykorzystać poprzemysłowe obiekty, jakim są dwie wieże wyciągowe byłej kopalni "Polska".

Mają one służyć celom kulturalnym, a w zrewitalizowanym kompleksie mają się odbywać koncerty i zajęcia edukacyjne. A i organizacje pozarządowe mogły prowadzić tu swoją działalność. Dlatego też złożyły wniosek o dofinansowanie z funduszy norweskich projektu wartego prawie 7 milionów złotych. Miasto dołożyłoby z budżetu miasta około 1 mln 720 tys. zł.

Jeśli Świętochłowicom udałoby się uzyskać dotację, prace nad rewitalizacją dwóch wież rozpoczęłyby się 16 czerwca przyszłego roku, a zakończenie planowane jest na 30 kwietnia 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto