Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja Planetarium Śląskiego: ekipa skuła już wszystkie tynki. Zabezpiecza też kopułę przed zimą

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Trwa modernizacja Planetarium Śląskiego
Trwa modernizacja Planetarium Śląskiego Marzena Bugała-Azarko
Trwa modernizacja Planetarium Śląskiego. Budynek Planetarium Śląskiego zostanie powiększony o 2,5 tys. metrów kwadratowych. Prace mają zakończyć się pod koniec 2020 roku. Ekipa budowlana jednak już intensywnie pracuje. Sprawdzamy, na jakim etapie są roboty.

Modernizacja Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Ekipa Budimexu prowadzi modernizację Planetarium Śląskiego. Obiekt całkowicie się zmieni. Przede wszystkim zostanie powiększony o 2,5 tys. metrów kwadratowych. Większość nowego budynku będzie znajdowała się pod ziemią. Gdy prace się zakończą, powstanie Planetarium - Śląski Park Nauki.

- Prace są zaawansowane i idą zgodnie z harmonogramem. Wewnątrz starego budynku Planetarium Śląskiego skute są już wszystkie tynki i stawiane są też nowe ściny. Nowe instalacje m.in. elektryczne i przeciwpożarowe są już na wykończeniu - mówi Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

W nowym budynku będą m.in. sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca zagadnienia z trzech dziecin nauki - sejsmologii, meteorologii i astronomii. Obok budynku powstanie wieża widokowa. W sąsiedztwie budynku będzie zlokalizowana stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove” prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.

- Trwają także prace przygotowawcze do zabezpieczenia budynku przed głębokimi wykopami, bo częściowo wykopy są zrobione już pod nową część budynku. W połowie listopada zostaną zakończone prace projektowe dotyczące zabezpieczeń i wtedy na teren budowy wejdą firmy, które wykonają "palowanie" zabezpieczające budynek. Największe wykopy rozpoczną się prawdopodobnie na wiosnę 2020 roku - dodaje Stefan Janta.

- Obecnie zabezpieczana jest kopuła, ponieważ starą instalację i ocieplenie z niej trzeba było zdjąć. Ponadto kopułę trzeba też trochę naprawić. 64-lata jej użytkowania jednak zrobiło swoje - zaznacza wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

W głównej sali projekcyjnej wymienione zostaną fotele, ekran i system dźwiękowy. Z kolei, mający ponad 60 lat główny projektor trafi na specjalną ekspozycję i zostanie zastąpiony przez jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów analogowo – cyfrowych. Nowy system będzie składał się z dwóch elementów.

Pierwszy to system optyczny, za pomocą którego prezentowane będą gwiazdy. Z kolei drugi z elementów to szereg projektorów cyfrowych, które będą działały w rozdzielczości 8K, przy pomocy których wyświetlane będą inne elementy na sferycznym ekranie.

Całkowita wartość przebudowy Planetarium to ponad 98 milionów złotych, z czego 82,5 miliona zł to dofinansowanie ze środków unijnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto