Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młoda alpaka, koza i antylopa. Oto maluchy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Koza karłowata
Koza karłowata Śląski Ogród Zoologiczne
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym pod koniec minionego roku na świat przyszło kilka zwierząt. Obecnie maluchy są ciepłych pomieszczeniach,a na wybiegach zewnętrznych zobaczymy je dopiero na wiosnę. Można je jednak zobaczyć wcześniej, w naszej galerii. Wśród nowonarodzonych maluchów jest alpaka, antylopy nilgau, koza karłowata oraz sitatunga.

Zimą część zwierząt zamieszkujących Śląski Ogród Zoologiczny nie wychodzi na zewnętrzne wybiegi i przebywa w ocieplanych pomieszczeniach. Na zapleczu są też zwierzęta, które dopiero co przyszły na świat. maluchów w śląskim zoo jest sporo. W grudniu 2018 roku na świat przyszła alpaka suri, sitatunga, dwie antylopy nilgau oraz koza karłowata. W galerii można zobaczyć te kopytne maluchy. Na wybiegach będzie je można dopiero zobaczyć wiosną tego roku.

Śląski Ogród Zoologiczny przez lata słynął z jednej z największych w Polsce kolekcji antylop. Obecnie w śląskim zoo można zobaczyć dziewięć gatunków afrykańskich oraz jedną antylopę pochodzącą z Azji. Pawilon zwierząt kopytnych w Ślaskim Ogrodzie Zoologicznym jest domem m.in. dla nial grzywiastych i kobów Defassa. W pawilonie tym można zobaczyć także grupę pazurkowców, czyli niewielkich małp pochodzących z lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej.
PISALIŚMY:
Codzienne życie w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym dziś i przed laty ZDJĘCIA

Przypomnijmy, że antylopy to roślinożerne, głównie stadne zwierzęta. W środowisku naturalnym zamieszkują pustynne tereny Sahary, od Algierii aż po Sudan. Warto wspomnieć, że addaksy należą do najrzadszych antylop na świecie. Główne zagrożenie dla nich to człowiek, który poluje na nich ze względu na skórę oraz mięso. W ostatnim czasie nie zaobserwowano żadnych addaksów żyjących w środowisku naturalnym. Podobny los spotkał gatunek, który można spotkać w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, a mianowicie antylopą gatunku oryks szablorogi, który wyginął na wolności ok. 1990 roku.

W pawilonie antylop śląskiego zoo może zobaczyć m.in. antylopy z Afryki, a w tym elandy, oryksa szablorogiego czy nialę grzywiastą. Przypomnijmy, że w okresie zimowym zwierzęta te znajdują się w pawilonie. Wiosną i latem zobaczymy je głównie na wybiegach zewnętrznych.
PISALIŚMY:
Śląski Ogród Zoologiczny w zimowej odsłonie [ZDJĘCIA]

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym można zobaczyć także antylopy z Azji. W pawilonie antylop zobaczymy m.in nilgau, czyli największa azjatycką antylopę. W środowisku naturalnym nilgau zamieszkuje suche lasy subkontynentu indyjskiego. Samce mają niewielkie rogi i osiągają masę do 200 kilogramów. W pawilonie antylop zobaczymy także siki wietnamskie, które są jednym z podgatunków znanego z Azji Południowo-Wschodniej jelenia wschodniego. Niegdyś sika wietnamska występowała w Wietnamie, jednak obecnie uważa się ten podgatunek za wymarły w stanie dzikim.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto