Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2022 z języka polskiego - zobacz ARKUSZE CKE i ODPOWIEDZI! Tematy: Pan Tadeusz, Noce i Dnie i wiersz Najkrótsza definicja człowieka!

Redakcja
Zobacz arkusze CKE >>>
Zobacz arkusze CKE >>>
EDUKACJA. Za nami Matura 2022 z języka polskiego - sprawdź ARKUSZ CKE i ODPOWIEDZI! Uczniowie skończyli pisać egzamin, na poziomie podstawowym. Jakie były tematy w części pisemnej? Noce i Dnie, Pana Tadeusza i wiersz "Najkrótsza definicja człowieka” Józefa Barana. Było trudno? Czekamy na Wasze głosy w SONDZIE. W naszej galerii ARKUSZE MATURALNE CKE 2022 z języka polskiego! A już wkrótce opublikujemy także ODPOWIEDZI!

Matura 2022 z języka polskiego -ARKUSZE CKE i ODPOWIEDZI! Tematy: Noce i Dnie, Pan Tadeusz i wiersz Najkrótsza definicja człowieka!

Jak podaje CKE, uczniowie w tym roku musieli zmierzyć się z "Panem Tadeuszem" oraz "Nocami i dniami". Z relacji maturzystów wynika, że na maturze z języka polskiego pojawiły się następujące tematy:

 • Pierwszy temat: Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
 • Drugi temat: Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
 • Trzeci temat: Interpretacja wiersza "Najkrótsza definicja człowieka" Józefa Barana.

Z relacji maturzystów wynika, że uczniowie musieli rozpoznać fragment jednej z lektur, a była to "Lalka" Bolesława Prusa. Trzeba było także napisać streszczenie tekstu, który znajdował się w pierwszej części egzaminu.

Trwa głosowanie...

Jaka była matura z języka polskiego 2022 [poz. podstawowy]?

Pamiętajmy jednak, że są to niepotwierdzone informacje. Z oficjalnymi będzie można się zapoznać dzisiaj około godz. 14.00, gdy Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje arkusz z języka polskiego. Wówczas znajdą się tutaj także proponowane odpowiedzi do zadań.

Matura 2022 z języka polskiego. Lalka, Dziady, czy Pan Tadeusz? Tutaj sprawdzisz PRZECIEKI, ODPOWIEDZI i zobaczysz ARKUSZE MATURALNE!

Najważniejsze informacje:
Matura z języka polskiego w części podstawowej odbędzie się 4 maja 2022 roku (środa) o godz. 9.00. Czas na rozwiązanie zadań to 170 minut. Aby go zdać, trzeba uzyskać minimum 30%.

Lektury obowiązkowe, tzw. lektury z gwiazdką:

 • Bogurodzica,
 • Jan Kochanowski: wybrane pieśni, treny (inne niż na niższym etapie edukacyjnym) i Psalm,
 • Adam Mickiewicz: „Dziady część III”,
 • Adam Mickiewicz: „Pan Tadeusz”,
 • Bolesław Prus: „Lalka”,
 • Stanisław Wyspiański: „Wesele”,
 • Bruno Schulz: wybrane opowiadanie,
 • Witold Gombrowicz: „Ferdydurke (w całości lub w części),

Beka z maturzystów, czyli najlepsze MEMY o egzaminach i matu...

A także pozycje omawiane na wcześniejszych etapach edukacji:

 • Jan Kochanowski: wybrane fraszki, Treny (V, VII, VIII),
 • Ignacy Krasicki: wybrane bajki,
 • Aleksander Fredro: „Zemsta”,
 • Adam Mickiewicz: „Dziady cz. II”,
 • Henryk Sienkiewicz – wybrana powieść historyczna („Quo vadis”, „Krzyżacy” lub „Potop”)

Matura z języka polskiego. Zdjęcia ze szkół:

Przypuszczenia i wskazówki

Do chwili otwarcia zalakowanych arkuszy teoretycznie nikt, poza organami odpowiedzialnymi za ułożenie tegoż egzaminu, nie powinien znać jego zawartości. Dlatego trudno mówić o typach, czy pewniakach. Jednak można wysnuć pewne przypuszczenia, które być może będą wskazówką dla tegorocznych maturzystów.

2022 rok został ogłoszony rokiem romantyzmu. To może być spora podpowiedź dla żaków. Wszystkie dzieła poruszające to właśnie zagadnienie, są potencjalnymi pretendentami do znalezienia się na tegorocznym egzaminie dojrzałości. Tutaj szczególnie poleca się Adam Mickiewicz i Pan Tadeusz lub typowana przez wielu III cz. Dziadów. W tym dramacie dodatkowo zawiera się mocno osadzone w świadomości Polaków pojęcie mesjanizmu, które jest doskonałą odpowiedzią na to, co dzieje się obecnie w Polsce i na świecie.

To także może być klucz do zrozumienia ruchów poczynionych przez CKE przy układaniu tegorocznej matury. Należy jednak pamiętać, że matury przygotowywane są ze sporym wyprzedzeniem, więc przypuszczalnie, konflikt na wschodniej granicy nie był wtedy jeszcze tak zaogniony. Mimo wszystko warto przyjrzeć się dziełom, w których poruszana jest tematyka wojny, migracji, okrucieństwa, dehumanizacji i empatii.

Innymi dziełami, które mogą okazać się kluczowe są Sklepy Cynamonowe Schulza, czy Ferdydurke Gombrowicza. Na ten typ stawiają zarówno uczniowie, nauczyciele, ale i specjaliści w swej dziedzinie, jak np. autorka kanału YT Wiedza z wami, która od lat wspiera maturzystów w przygotowaniach do egzaminu.

MATURA 2019 język polski [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]. Były Dziady ...

Jednak zaznaczamy - są to tylko przypuszczenia, opracowane dzięki obserwacjom poprzednich lat.

Ostatnią radą, z przymrużeniem oka, będzie aktywna obserwacja mediów społecznościowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Przy odrobinie szczęścia, możecie tam znaleźć podpowiedzi, które okażą się kluczowe...

Sprawdź szczegółowy harmonogram matur 2022

MATURA 2022 Z MATEMATYKI. Pewniaki, rady i zmiany programowe. SPRAWDŹ!

Cenne rady:

 • Dzień przed egzaminem przygotuj strój i wszystkie potrzebne przybory wraz z dowodem osobistym,
 • Najważniejsza wskazówka - WYŚPIJ SIĘ. Wypoczęty organizm pomoże zmaksymalizować Twoje skupienie,
 • Zjedz lekkie śniadanie. Wskazane są tutaj orzechy, a nawet kostka ciemnej czekolady.
 • Na egzamin zabierz minimum dwa czarne długopisy. W razie gdyby jeden przestał pisać, unikniesz niepotrzebnego stresu.
 • Możesz ze sobą również zabrać wodę. Najlepiej, by była to woda niegazowana, bez etykiety.
 • Korzystaj z dostępnego na miejscu słownika! Jest to dodatkowa pomoc naukowa. To także dobra okazja do rozprostowania kości ;)
 • Kiedy otrzymasz arkusz egzaminacyjny sprawdź czy jest kompletny i dokładnie przeczytaj wskazówki na pierwszej stronie,
 • Jeśli w trakcie rozwiązywania egzaminu, jakieś zadanie sprawi Ci problem i zabierze sporo czasu, przejdź do następnego. Zawsze możesz do niego wrócić

I pamiętaj, wynik nie definiuje tego, kim jesteś!

Wkrótce opublikujemy tutaj arkusze z dzisiejszej matury!
Tymczasem, zobacz arkusze z poprzednich lat:

Matura 2020 JĘZYK POLSKI podstawa - ARKUSZE CKE. Było "Wesel...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto