Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matematyka dla każdego w Parku Śląskim. Zobacz zdjęcia

JUT
Marzena Bugała-Azarko
"Matematyka dla każdego" w Parku Śląskim to wystawa przygotowaną przez pierwsze na świecie eksperymentalne muzeum matematyczne Mathematikum w Giessen. W Hali Wystaw "Kapelusz" jest dostępna od 18 marca przez trzy tygodnie.

Nigdzie więcej w kraju nie będzie można zobaczyć wystawy "Matematyka dla każdego". W Parku Śląskim jest przez trzy tygodnie.

- To dla nas ogromne wyróżnienie, że ta interesująca ekspozycja zostanie zaprezentowana właśnie w Chorzowie - podkreśla Kamila Okoń z Parku Śląskiego. - Chcemy być kojarzeni z nauką i edukacją. Do tej pory żadne przedsięwzięcie nie wpisywało się w ten trend aż tak idealnie - uważa.

Wystawa poprzez zabawę wprowadza w świat pojęć abstrakcyjnych i obala mit "nieprzystępnej i trudnej" matematyki, umiejętnie łącząc rozrywkę z rozwiązywaniem zagadek matematycznych.

Dwadzieścia eksponatów (różnorodnych gier i łamigłówek) zaprasza do eksperymentowania i zachęca do myślenia.

Matematyka dla każdego w Parku Śląskim: czego można się dowiedzieć?

Zwiedzający mogą np. skomponować własny utwór za pomocą systemu muzycznych kości wymyślonego ponad dwieście lat temu przez Mozarta. Wcielić się w asa wywiadu i spróbować złamać szyfr. Zbudować stabilny most bez elementów wspierających wg projektu Leonarda da Vinci przygotowanego dla tureckiego sułtana.

Sprawdzić, czy w grze w kości bywają lepsze lub gorsze kostki i od czego zależy wygrana. Skryć się w bańce mydlanej. Ułożyć piramidę, kostkę, tangram lub zmierzyć się z zagadką wież Hanoi. To tylko kilka gier, które czekają w "Kapeluszu" na wszystkich powyżej ósmego roku życia.

Pierwsze grupy odwiedziły wystawę już we wtorek. Oprowadza je m.in. Magdalena Haładus z kolegium nauczycielskiego w Sosnowcu.

- Bardzo fajnie reagują na wystawę dzieci: są zainteresowane, to dla nich duża motywacja, każdy chce spróbować wszystkiego - przyznaje przewodniczka. - Ale trzeba przyznać, że wystawa jest tak skonstruowana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla starszych to też forma nauki, okazuje się, że młodzież przy tej okazji zadaje dużo pytań. Muszą się tylko przełamać i nie łączyć tego z nieprzyjemnymi lekcjami w szkołach - dodaje ze śmiechem.

Matematyka dla każdego w Parku Śląskim, czyli nauka przez zabawę

Elżbieta Jeleń z Goethe-Institut gwarantuje, że nawet osoby, które nie przepadają za matematyką, będą się świetnie bawić.

- To takie interaktywne muzeum matematyczne. Zmusza do myślenia, ale jest przy tym świetną rozrywką - zaznacza. Wystawę pokazywano już w wielu krajach Europy, Ameryki i Azji. Przed nami była prezentowana na Łotwie, w Rydze. - Cieszyła się tam ogromną popularnością - przyznaje Jeleń.

I chociaż to matematyka, której często nie lubimy, bo jej nie rozumiemy, to zdecydowanie można się na tej wystawie dobrze bawić.

- Te zadania nie są trudne, tylko zagadkowe - przyznaje Anna Karbowska ze szkoły w Chocianowicach spod Opola, która na zajęcia przyjechała ze swoją klasą. - Najciekawsze było urządzenie do przekładania okręgów, ale przy wszystkich można się dowiedzieć czegoś ciekawego.

Wystawa jest bezpłatna. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 16 i w weekend o godz. 11.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto