Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lot w kosmos z Chorzowa? To możliwe! W Planetarium - Śląskim Parku Nauki będzie pięć symulatorów lotu kosmicznego

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Prototyp symulatora lotu kosmicznego
Prototyp symulatora lotu kosmicznego Mat. prasowe
Planetarium - Śląski Parku Nauki ma być gotowy pod koniec 2021 roku. Ta ma być miejsce, gdzie będzie można nie tylko zobaczyć, ale także przeżywać liczne doświadczenia z dziedziny sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. I tak na przykład z Chorzowa będziemy mogli polecieć w kosmos. A przynajmniej poczuć się tak, jakbyście wybrali się w podróż kosmiczną. Oto jak wygląda prototyp lotu kosmicznego.

Planetarium - Śląski Park Nauki z symulatorem lotu w kosmos

Planetarium - Śląski Park Nauki będzie gotowy w 2021 roku. Cały czas trwa rozbudowa i modernizacja Planetarium. Budynek zostanie powiększony o 2,5 tys. metrów kwadratowych. Większa jego część będzie się mieścić pod ziemią. W nowym pawilonie będą m.in. sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca zagadnienia z trzech dziedzin nauki.

Ekspozycja edukacyjna dotyczyć będzie sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Wśród interaktywnych ekspozycji będzie m.in.: specjalne pokoje klimatyczne, gdzie będzie można na własnej skórze sprawdzić jak wilgotność powietrza wpływa na to jak odczuwamy temperaturę, kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu, platforma, na której odczujemy zarejestrowane w regionie wstrząsy, w tym wstrząsy górnicze, a także symulator pozwalający na wirtualny lot w kosmos. I już teraz możemy zobaczyć, jak wygląda taki symulator.

- W siedzibie firmy Motion Systems we Wrocławiu po raz pierwszy zaprezentowano prototyp symulatora lotu kosmicznego. Pięć takich urządzeń będzie wykorzystanych w Planetarium - Śląskim Parku Nauki. Specjalna, ruchoma kabina, do której będzie wsiadał użytkownik zamocowana jest na dwóch obrotnicach. Dodatkowo, znajdujący się w kabinie fotel jest zawieszony na siłownikach, które są w stanie symulować ruchy fotela w trzech osiach oraz drgania. Użytkownicy będą wyposażeni w okulary do wirtualnej rzeczywistości - mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskie i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Cały system pozwoli na wierne odwzorowanie wrażeń towarzyszących poszczególnym fazom kotu kosmicznego: startowi, przelotowi przez ziemską atmosferę i znalezieniu się w stanie nieważkości.

- Takie rozwiązanie jest unikalne w skali światowej. Z tego co nam wiadomo w żadnym parku nauki na świecie, a nawet w Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy’ego nie funkcjonuje taki system. Do pomieszczenia z symulatorami będzie wchodziło dziesięć osób. Podczas gdy pięcioosobowa grupa będzie korzystała z symulatorów druga zajmie miejsce w „centrum kontroli lotów” i będzie mogła obserwować lot wirtualnej rakiety Meteor 7 z zewnątrz, a także śledzić parametry lotu, tak jak się to dzieje w prawdziwym centrum kosmicznym - opowiada Jarosław Juszkiewicz.

Urządzenia korzystające z innowacyjnych rozwiązań wykorzystanych w profesjonalnych symulatorach lotu powstają jako wynik współpracy polskich firm Motion Systems oraz Sim Factor.

Trwa modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego

Planetarium Śląskie w Chorzowie: są już fundamenty pod nowy ...

Nowy projektor, wieża widokowa i naukowy plac zabaw

W Planetarium Śląskim zmieni się także sala projekcyjna. Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ponad 62 lata, zobaczymy na wystawie. W samej sali działać będzie nowy projektor - hybrydowy system projekcji.

Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie. W sali projekcyjnej będą też nowe fotele, ekran i system dźwiękowy.

W pobliżu Planetarium Śląskiego powstanie naukowy plac zabaw, gdzie dzieci będą mogły poznać różne aspekty ruchu obrotowego. Będzie tu m.in. karuzela z takim siedzeniem, które pozwoli poczuć na czym polega siła odśrodkowa. Wybudowany zostanie też w odpowiedniej skali model Ziemi i Księżyca, która pozwoli zobaczyć prawdziwą odległością między tymi obiektami.

Obok Planetarium - Śląskiego Parku Nauko planowana jest również wysoka wieża widokowa, z której będzie rozciągała się panorama Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto