Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekki Teatr Przenośny: premiera "Polityki w interpretacji freudowskiej"

Anna Ładuniuk
Lekki Teatr Przenośny
Lekki Teatr Przenośny przygotował kolejną premierę. Tym razem to "Polityka w interpretacji freudowskiej". Spektakl zobaczyliśmy 23 marca 2016 roku

Tekst „Polityki w interpretacji freudowskiej” powstał w roku 1993. Jego autor, Mirosław Orzechowski (ukrywający się pod pseudonimem Stefan Bułka) mówi, że kiedy wyciągnął go z szuflady teraz, po 23 latach i rozdał aktorom, nie uaktualniał tekstu. Uznał że dramat o związkach polityki i miłości i o niemożności porozumienia się ze sobą osób z różnych kręgów ideowych jest na tyle uniwersalny, że nie potrzebuje korekt. Czy tak jest rzeczywiście, można się było przekonać 23 marca na premierze „Polityki...” przygotowanej przez chorzowski Lekki Teatr Przenośny (oczywiście w reżyserii Mirosława Orzechowskiego).

Lekki Teatr Przenośny
Lekki Teatr Przenośny na dobre zadomowił się już w krajobrazie kulturalnym Chorzowa. Prowadzony przez Teresę Adamkiewicz i Orzechowskiego, działa w naszym mieście od 12 lat (powstał jeszcze wcześniej, w roku 1998 w Targowisku koło Wieliczki). Swoją siedzibę ma na III piętrze Chorzowskiego Centrum Kultury. To kameralna scena na około 40 widzów, ale z każdą kolejną premierą coraz liczniej oblegana przez sympatyków teatru.

Obecnie Lekki Teatr Przenośny ma w stałym repertuarze m.in. „Spod latarni”, „Scenariusz dla samotnych kobiet”, „Mruczę więc jestem” czy”Kriss” wg opowiadań „Biała Bluzka” i „Ćma” Agnieszki Osieckiej. Sięgnięcie po tekst „obcego” autora, jak w wypadku ostatniego tytułu, to rzadkość w tym teatrze. Autorem większości z nich jest Mirosław Orzechowski, choć ukrywający się pod różnymi pseudonimami. Wiekszość z tych spektakli można będzie zobaczyć w maju, na miniprzeglądzie repertuaru LTP

Polityka w interpretacji freudowskiej

„Polityka w interpretacji freudowskiej” to prawdziwa gratka dla doświadczonych widzów – odnajdą tu bardzo wyraźne nawiązania i do tragedii antycznej i do tradycji teatru romantycznego, ale także czuje się duch Witkacego. Nazwiska bohaterów dramatu - Ideolo, Apolonia, Intelekto, Nadieżda – nawiązują wprost do tradycji witkacowskiej.

- Sztuka ta została napisana w ciekawym momencie - w chwili, gdy Polska wreszcie mogła odpocząć po serii przewrotów i okresie ścierania się zasadniczo różnych poglądów. I to sprawia być może, że autor wydaje się być zagubiony. Z jednej strony utwór przeładowany jest wzniosłymi ideami, z drugiej zaś znajdujemy w nim pewne tandetne aluzje i niesmaczne napomknienia – napisał Orzechowski na swojej stronie internetowej. Stąd język sztuki – z jednej strony napuszony i archaiczny, z drugiej – codzienny, banalny. Przytaczane co chwila „złote myśli” ojca Nadieżdy to albo truizmy, albo nonsensy.

To sztuka gorzka – z której widz wychodzi z przeświadczeniem, że zwycięstwo należy do pani która może nie błyszczy intelektem, ale za to jest na tyle sprytna, że potrafi omamić swoim ciałem panów z różnych opcji politycznych. Gorzkie jest także przesłanie , że ideologiczni przeciwnicy nigdy nie dojdą do porozumienia..
Obsada "Polityki...":
Apolonia - Katarzyna Łuczyńska (członek zespołu Teatru Obecności z Zabrza. Tutaj gościnnie)
Nadieżda - Natalia Wasik (w LTP od listopada 2014 roku
Ideolo - Jacek Jasiok (w LTP od września 2014, mozna go zobaczyć także w spektaklu "Spod latarni", oraz "Mruczę, więc jestem".)
Intelekto - Szymon Szymański (w LTP od listopada 2014)
Rewolucjoniersi - Żaneta Pawlik (rozpoczęła pracę w LTP w maju 2015 roku gra także w "Szczęściu"). , Elżbieta Filipowicz (w zespole od 2015 roku)

Kolejne spektakle
Na spektakl „Polityka w interpretacji freudowskiej” aktorzy i realizatorzy LTP zapraszająw najbliższą srodę (6 kwietnia) na godz. 19. Kolejny grany będzie 20 kwietnia o godz. 19.00. na scenie Lekkiego Teatru Przenośnego, która znajduje się w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza3 a

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto