Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łączą edukację ze sztuką. OREW prowadzi nabór na zajęcia dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Chorzowie to miejsce, w którym dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną mogą poznawać świat i rozwijać swoje zainteresowania.
Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Chorzowie to miejsce, w którym dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną mogą poznawać świat i rozwijać swoje zainteresowania. OREW Chorzów
Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Chorzowie ogłasza nabór uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w wieku od 3 do 25 lat. Dostępnych jest jeszcze kilka wolnych miejsc w grupach przedszkolnych oraz edukacyjno-terapeutycznych. Oprócz zajęć edukacyjnych podopieczni ośrodka mają tu możliwość uczestniczenia w warsztatach z zakresu psychodramy oraz aktywizacji poprzez sztukę. Działająca w chorzowskim OREW Integracyjna Grupa Teatralna Outsider ma na swoim koncie wiele artystycznych sukcesów na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach.

- Najważniejszym celem, jaki stawiamy przed realizującymi w naszej placówce obowiązek szkolny uczniami, jest rozwijanie ich autonomii, wyposażenie ich, stosownie do możliwości, w takie umiejętności i wiadomości, które pozwolą im na postrzeganie siebie jako niezależnej osoby, tak by mogli porozumiewać się z otoczeniem, zdobyli maksymalną samodzielność, byli zaradni w życiu codziennym i mogli uczestniczyć w różnych formach życia społecznego - wyjaśnia Bożena Czajerek, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego oraz Ośrodka Wczesnej Interwencji.

Już od prawie 30 lat chorzowski OREW to miejsce wyjątkowe, przyjazne dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Program zajęć edukacyjno-terapeutycznych prowadzony jest w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

- Nasi podopieczni od przedszkola, przez klasy szkoły podstawowej, a później w okresie przysposobienia do pracy, realizują w Ośrodku obowiązek szkolny, uczestniczą w indywidualnych zajęciach z psychologiem, logopedą, fizjoterapeutą, mają zapewnioną rehabilitację ruchową, korzystają z wyremontowanej i doposażonej Sali Doświadczania Świata, dogoterapii oraz hipoterapii - mówi Bożena Czajerek

Oprócz zajęć edukacyjnych zgodnych z podstawą programową, dzieci mają tu możliwość uczestniczenia w warsztatach z zakresu psychodramy oraz aktywizacji poprzez sztukę. Od 15 lat działa tu m.in. Integracyjna Grupa Teatralna Outsider. Podczas cotygodniowych ćwiczeń z zakresu: psychodramy, logorytmiki i technik relaksacyjnych, uczniowie mogą odreagować stres,
a także nauczyć się swobodnego wyrażania siebie gestem i „otwierania” swojej osobowości.

- Wykorzystane przez nas ćwiczenia i techniki m. in. dramowe służą przede wszystkim aktywizacji uczniów oraz integracji grupy. Mają także rozbudzać zainteresowanie sztuką, dokonać pozytywnych zmian w uczniach oraz budować poczucie ich własnej wartości. Drama, którą często wykorzystujemy w naszej pracy, stanowi dobrą metodę wspierającą rozwój uczniów niepełnosprawnych. Rozwija ich osobowość, doskonali umiejętność komunikacji, wspomaga także rozwój emocjonalny i społeczny - tłumaczy Sylwia Pradelok-Świerc, logopeda kliniczny, instruktor Integracyjnej Grupy Teatralnej Outsider.

Działalność IGT Outsider to także wyjazdy na liczne festiwale teatralne, a przede wszystkim zdobywane nagrody. Wśród nich są m.in. Grand Prix III Festiwalu Małych Form Artystycznych, I miejsce w kategorii Bez Barier XI Festiwalu Amatorskiego Ruchu Artystycznego, a także Motyl 2018 w kat. film amatorski XV Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja w Koszalinie, który można zobaczyć niżej.

">

Placówka od 16 lat realizuje również brytyjski program The Gateway Award polegający na aktywizacji młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie przez stymulowanie osobistego rozwoju.

- Efekty jakie osiągnęliśmy dzięki programowi mile nas zaskoczyły. Okazało się, że uczniowie robią duże większe postępy, realizując się w zadaniach, które nie zostały im narzucone. Dana im możliwość dokonywania wyboru - w jakich dziedzinach chcą się realizować - sprawia, że stają się bardziej pewni siebie, zwiększa się ich poczucie własnej wartości, poprawia się też koordynacja wzrokowo-ruchowa podczas zajęć manualnych - tłumaczy Bożena Czajerek.

Nabór obejmuje dzieci i młodzież posiadającą: aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z poradni psychologiczno – pedagogicznej oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt osobisty od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 15:30 w siedzibie OREW w Chorzowie przy ul. Czystej 7. Można także kontaktować się telefonicznie pod numerem - 32/ 246 11 62. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto