Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultowe domy towarowe z czasów PRL w woj. śląskim. Pamiętacie? Tak kiedyś robiliśmy zakupy

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Gdy je otwierano, tłumy rozbijały witryny, ludzie mdleli, a milicja pilnowała porządku. Często trzeba było zamykać główne ulice. Oto “galerie handlowe” z czasów PRL. Tam na zakupy jeździł cały Śląsk. 

KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE/PRZESUŃ KURSOR W PRAWO
Gdy je otwierano, tłumy rozbijały witryny, ludzie mdleli, a milicja pilnowała porządku. Często trzeba było zamykać główne ulice. Oto “galerie handlowe” z czasów PRL. Tam na zakupy jeździł cały Śląsk. KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE/PRZESUŃ KURSOR W PRAWO
Śląskie. Gdy je otwierano, tłumy rozbijały witryny, ludzie mdleli, a milicja pilnowała porządku. Nierzadko trzeba było zamykać główne ulice. Oto "galerie handlowe" z czasów PRL. Tam na zakupy jeździł cały Śląsk. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zenit, Skarbek, Ikar, Merkury, Centrum, Klimczok. Oto kultowe domy towarowe na Śląsku z czasów PRL. Zobaczcie, jak kiedyś robiliśmy zakupy

Wśród kilkuset domów towarowych, które powstały za czasów PRL, zaczynamy od słynnego Zenita w Katowicach (róg z ul. Warszawską) . Pierwszego tak nowoczesnego, z obsługą samoobsługową (zastosowano ją po raz pierwszy w Polsce) z ruchomymi schodami – znanymi w roku otwarcia 1962 – jedynie na zachodzie. Na otwarciu 4 września 1962 roku (budowany był od 1958) tłumy zniszczyły szklane drzwi wejściowe! Zapoczątkował śmiałą przebudowę Rynku w Katowicach. Ale nie wystarczał – 13 lat później otwarto słynnego Skarbka – z niezwykłymi jak na owe czasy płytami elewacyjnymi (łuski), wykonanymi z blachy aluminiowej.

Trzy lata później Częstochowa zyskała pierwszy luksusowy dom towarowy – otwarto go w październiku 1965 roku. W dniu otwarcia Spółdzielczego Domu Handlowego “Centrum” trzeba było zamknąć aleję Wolności, a mimo asysty milicjantów, napierający tłum zniszczył przy otwarciu szyby w witrynach wejściowych.

Każde duże miasto musiało mieć swój Spółdzielczy Dom Towarowy. Jak grzyby po deszczu powstawały sklepy, a nazwy zapożyczano z imion bogów rzymskich. Tak więc Merkury rzymski bóg handlu, zysku i kupiectwa), stanął w góniczym Jastrzębiu-Zdroju, Częstochowie, Kłobucku, czy Dąbrowie Górniczej. W tym pierwszym mieście na otwarcie Merkurego (funkcjonuje do dzisia), do budującego się nowego miasta w 1974 roku, przyjechał na otwarcie sam Edward Gierek. Władza dbała o górnika, więc często znajdowały się tam towary luksusowe, nieznane z innych częściach Śląska – nic dziwnego, że tam zakupy robili tam mieszkańcy całego Rybnickiego Okręgu Węglowego.

W Rybniku wrażenie robił siedmiopiętrowy Domus, gdzie po meble przyjeżdżał cały Śląsk (otwarty jesienią 1977 roku). W 1984 roku otwarto tam z kolei DH...Hermes (w mitologii grecki odpowiednik Merkurego) przy ulicy Chrobrego. Nie zawsze budowano od nowa, czasem udawało się zagospodarować już istniejące budynki. Przykładem jest hala targowa w Chorzowie, gdzie handlowano już przed wojną. Z kolei kultowy gliwicki Powszechny Dom Towarowy Ikar po wojnie umiejscowiono w pięknym, modernistycznym, poniemieckim budynku dawnej DeFaKa (Deutsches Familien-Kaufhaus GmbH). Pięknie wpisał się w główną ulicę handlową Gliwic, gdzie działały też Delikatesy.

Gdy je otwierano, tłumy rozbijały witryny, ludzie mdleli, a milicja pilnowała porządku. Często trzeba było zamykać główne ulice. Oto “galerie handlowe” z czasów PRL. Tam na zakupy jeździł cały Śląsk. 

KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE/PRZESUŃ KURSOR W PRAWO

Kultowe domy towarowe z czasów PRL w woj. śląskim. Pamiętaci...

Jednym z ostatnim, otwartym w czasach największego kryzysu, w 1989 roku (po kilkunastu latach budowy), był Klimczok w Bielsku-Białej. To czasy, gdy w sklepach już praktycznie niczego nie było, nic dziwnego, że na otwarciu dochodziło niemal do zamieszek. Ewenementem był parking na trzeciej kondygnacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto