Kret w ogrodzie robi kopce nawet zimą
Użytkownicy Instagramu publikują zdjęcia świeżych kretowisk w środku zimy. Jedna z autorek takiego zdjecia pyta: „Mnóstwo świeżych kopców kreta. Nie ciast a piaskowych górek - znacie przysłowie, które by mówiło co oznacza to w pogodzie? Ja znam tylko takie: Jeśli kret w listopadzie późno ryje, na Nowy Rok komar wpadnie w bryję".
Sezon ogrodowy wokół domu lub na działce zakończył się późną jesienią. Jesteśmy po zbiorach i pracach porządkowych, planujemy już zadania na kolejną wiosnę. Niestety, nasze starania bywają czasem zaprzepaszczone. Krecik to sympatyczna postać z bajki, jednak w ogrodzie nie reagujemy z uśmiechem na dowody jego obecności. Kopce są ważnym elementem wentylacji w tunelach, które ten mały ssak drąży w ziemi.
Krety są pożyteczne, ponieważ zjadają ślimaki, pędraki, drutowce oraz larwy i poczwarki licznych owadów. Polski Związek Działkowców wspomina, że krety zjadają też drobne gryzonie. Drążone przez nie korytarze napowietrzają glebę, a to kolejna zaleta.
Zasadniczo zimą krety są znacznie mniej aktywne. Schodzą głębiej pod ziemię, ale nie zapadają w sen zimowy. Kretowiska na działce mogą pojawić się nawet w środku zimy. Gdy grudzień, styczeń czy luty są stosunkowo ciepłe, nie towarzyszą nam mrozy i śnieg, krety robią świeże zpasy, szukając dżdżownic.
Domowe sposoby na kreta w ogrodzie - jak odstraszyć kreta z działki zimą i latem?
Sposoby na odstarszenie kreta przez cały rok. Posiadacze małych ogródków i wielkich ogrodów stosują szereg różnych metod na odstraszanie kretów ze swojego terenu. Jedni montują aluminiowe puszki na paliku wbitym w trawnik - ten dźwięk ma zniechęcać ssaki do wizyt, inni inwestują w odstraszacze ultradźwiękowe i wibracyjne. Są też specjalne siatki umieszczane w ziemi, które blokują kretom drogę i tym samym chronią rośliny.