Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrola CBA w chorzowskim urzędzie w sprawie dawnego ratusza i działki przy ul. Targowej

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Kontrola CBA w chorzowskim urzędzie
Kontrola CBA w chorzowskim urzędzie Olga Krzyżyk
W Urzędzie Miasta w Chorzowie rozpoczęli kontrolę pracownicy katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sprawa dotyczy dwóch nieruchomości, przy ul. Targowej oraz zabytkowego gmachu ratusza przy ul. Ratuszowej.

Kontrola CBA w chorzowskim urzędzie. Co sprawdza katowicka delegatura?

Centralne Biura Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę 6 marca w chorzowskim urzędzie miasta. Katowicka delegatura CBA sprawdza czy miasto zgodnie z prawem zbyło nieruchomość przy ul. Targowej (teren po MTK) oraz przeprowadza analizę dotowania i nabycia w drodze zamiany nieruchomości położonej przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie, czyli gmachu zabytkowego ratusza.

Kontrola przeprowadzona jest po nazwą „Kontrola przestrzegania określonych przepisami prawa procedur zbycia przez Miasto Chorzów nieruchomości położonych w Chorzowie w rejonie ul. Targowej oraz w przedmiocie dotowania, nabycia nieruchomości przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie, oraz zarządzania przedmiotową nieruchomością przez Miasto Chorzów”.

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi kontroli CBA, informujemy, że Urząd Miasta nie komentuje kontroli prowadzonych przez podmioty zewnętrzne. W razie pytań, prosimy o kontakt bezpośrednio z organem kontrolującym - nie chce komentować sprawy Karolina Skórka, rzeczniczka chorzowskiego urzędu.

- Przypominamy także, że zakup zabytkowego ratusza oraz sprzedaż działki na terenie MTK to dwie osobne sprawy - dodaje Karolina Skórka, rzecznik UM Chorzów.

Planowany termin zakończenia kontroli katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego to 6 czerwca.

Kontrowersyjna działka przy ul. Targowej. Planowano tu budowę osiedla mieszkaniowego

Pracownicy CBA poddają analizie zgodność z prawem przekazania działki położonej w Chorzowie przy ul. Targowej (w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Śląskiego). Przypomnijmy, że działka ta została w minionym roku sprzedana przez Skarb Państwa prywatnemu inwestorowi.

- Pierwsza działka na terenie MTK sprzedana została przez Skarb Państwa spółce Green Park Silesia (5 ha za ponad 7 mln). Większość środków ze sprzedaży trafiła do Skarbu Państwa - wyjaśnia Karolina Skórka, rzecznik prasowy chorzowskiego urzędu.

Nieruchomości obecnie należą do spółek zajmujących się głównie usługami deweloperskimi. Tymczasem Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego określa przeznaczenie przedmiotowych nieruchomości na cele: usługowe, wystawiennicze, targowe, biurowe, konferencyjne, gastronomiczne, koncertowe i okolicznościowe.
PISALIŚMY:
Osiedle przy Parku Śląskim. Green Park Silesia chce wybudować bloki przy Targowej. Obok działki ma Atal.
W sąsiedztwie Parku Śląskiego powstanie duży market?
Green Park Silesia złożył wniosek o wycinkę 1300 drzew. Chce wybudować pawilony handlowe przy Parku Śląskim

Inwestor, czyli Green Park Silesia chciał w tym miejscu postawić osiedle mieszkaniowe. Chorzowscy radni jednak nie zgodzili się na taką inwestycję. W związku z tym 13 marca Green Park Silesia 8 marca inwestor ponownie złożył wniosek o wycinkę drzew. Nowy wniosek dotyczy ponad 1300 drzew. Cel to właśnie inwestycja o charakterze usługowym.

Obecnie Urząd Miasta analizuje dokumenty i sprawdza zasadność wycinki wszystkich wskazanych drzew. Jeśli wniosek z formalnego punktu widzenia będzie poprawny, to Urząd Miasta - zgodnie z obowiązującymi przepisami - będzie zobowiązany automatycznie wydać decyzję o wycince.

Oświadczenie spółki Green Park Silesia w sprawie informacji o kontroli CBA
W związku z publikowanymi przez media informacjami dotyczącymi kontroli CBA w Urzędzie Miasta w Chorzowie, która dotyczyć ma prawidłowości procedur zbycia przez Miasto Chorzów nieruchomości w rejonie ulicy Targowej, które miasto sprzedało spółkom deweloperskim oraz nabycia zabytkowego obiektu byłego chorzowskiego ratusza, spółka Green Park Silesia sp. z o.o. sp. k. oświadcza, że nieruchomość, którą posiada w tym rejonie kupiła w 2017 roku w drodze rokowań, bezpośrednio od Skarbu Państwa, a nie od Miasta Chorzów.
Na procedurę sprzedaży wyraził zgodę Wojewoda Śląski, a w wyniku przeprowadzonej licytacji spółka zaoferowała najwyższą spośród wszystkich oferentów kwotę 7,55 mln zł (licytację rozpoczęto od kwoty 5 mln zł). Przetargi dotyczące nieruchomości przy ul. Targowej, których stroną umowy sprzedaży było Miasto Chorzów dotyczą zupełnie innych działek, nabytych przez inne podmioty gospodarcze w wyniku przetargów przeprowadzonych w 2018 roku i nie mają żadnego związku z działalnością spółki Green Park Silesia.
Green Park Silesia nigdy nie była też właścicielem byłego chorzowskiego ratusza. Łączenie naszych planów inwestycyjnych z przeprowadzaną obecnie kontrolą CBA jest wobec tego całkowicie bezpodstawne. Green Park Silesia sp. z o.o. sp. k. zwraca uwagę, że opisywanie sprawy bez wyraźnego informowania odbiorcy, których działek i inwestorów dotyczy kontrola prowadzona przez CBA, a także przedstawianie planowanych inwestycji w kontekście prowadzonych przez CBA kontroli, godzi w dobre imię i interesy Spółki.

Zabytkowy ratusz w Batorym pod lupą pracowników CBA

Ponadto analizie poddawane są działania Miasta Chorzów w zakresie dotowania nieruchomości przy ul. Ratuszowej 3 (zabytkowy budynek Ratusza) w okresie, gdy nieruchomość ta była w posiadaniu prywatnych właścicieli, a także nabycia w drodze zamiany nieruchomości położonej przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie przez Miasto Chorzów
PISALIŚMY:
Zabytkowy, dawny ratusz w Chorzowie jest w okropnym stanie
Miasto przejęło zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym. Zainwestuje tu fundacja Giesche

W minionym roku pisaliśmy, że miastu udało się przejąć zabytkowy obiekt przy ul. Ratuszowej w Chorzowie-Batorym. Gmach dawnego ratusza Hajduk Wielkich od lat niszczał. Przez prawie 20 lat gmach znajdował się rękach prywatnych. Poprzedni właściciele obiektu nie wywiązali się z obietnic zagospodarowania i wyremontowania ratuszu. W ostatnich latach miasto jedynie wymusiło remont dachu. Prace te sfinansowało z miejskiego budżetu.

Teraz katowicka delegatura CBA sprawdza czy zgodnie z prawem dotowało nieruchomość przy ul. Ratuszowej 3 (zabytkowy budynek ratusza) w okresie, gdy nieruchomość ta była w posiadaniu prywatnych właścicieli. Ponadto analizie poddane jest nabycie przez miasto w drodze zamiany nieruchomości położonej przy ul. Ratuszowej 3.

Funkcjonariusze CBA w ramach prowadzonych czynności kontrolnych sprawdzą m.in. czy zbycie nieruchomości przy ul. Targowej w Chorzowie z przeznaczeniem na cele usługowe oraz czy nabycie przez Miasto Chorzów w drodze zamiany nieruchomości przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie naraziły Miasto Chorzów na szkodę majątkową wielkiej wartości - informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

- W kwietniu 2018 r., miasto dokonało zamiany nieruchomości z osobą fizyczną, w wyniku której przejęło budynek Ratusza. Zamiana nieruchomości polegała na tym, że miasto przekazało osobie fizycznej nieruchomość przy ul. Stefana Batorego 40 i 34 (za łączną wartość 1.220.425,00 zł). Miasto wypłaciło także poprzedniemu właścicielowi kwotę: 1.507.284,37 zł - wyjaśnia Karolina Skórka, rzeczniczka UM w Chorzowie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto