Konkurs „Nauka dla Ciebie” 2023 rozstrzygnięty

Materiał informacyjny centrum Nauki Kopernik
31 maja w Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się gala finałowa konkursu „Nauka dla Ciebie”. W tym roku do konkursu zgłosiło się 58 szkół podstawowych z całej Polski, a do ścisłego finału przeszło 12 zespołów, spośród których jury wyłoniło 5 najlepszych. Uczniowie i nauczyciele ze zwycięskich drużyn odebrali cenne nagrody i zaprezentowali swoje projekty w przestrzeni Wystaw Kopernika.

„Mobilna bio-szklarnia”, „Bańkotwór”, „House full of science”, „Komputerowa stacja kontroli procesu wegetacji roślin” i „Projekt Wstrząs” to nazwy najlepszych prac w tegorocznej edycji konkursu „Nauka dla Ciebie” adresowanego do młodzieży ze szkół podstawowych. Laureaci – zespoły składające się z czworga-pięciorga uczniów oraz dwójki nauczycieli – odebrały w Koperniku nagrody z rąk Wiceministra Edukacji i Nauki Dariusza Piontkowskiego oraz Dyrektora Naczelnego Centrum Nauki Kopernik Roberta Firmhofera. Uroczystą galę uświetnił pokaz planetaryjny na żywo prezentujący konstelacje wiosennego nocnego nieba.

Tegoroczni zwycięzcy to uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobrowie, Szkoły Podstawowej nr 38 w Zespole Szkół nr 5 w Sosnowcu, Szkoły Podstawowej nr 43 im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 98 w Krakowie oraz ze Społecznej Szkoły Podstawowej OMEGA im. Górnośląskich Noblistów w Katowicach. Dużym przeżyciem dla młodych laureatów było to, że mogli zaprezentować swoje projekty w przestrzeni wystaw Centrum Nauki Kopernik. A było co oglądać!

Mobilna bio-szklarnia to dwie szklarnie: jasna i ciemna. W każdej z nich zasadzone są te same rośliny, co pozwala na porównanie wpływu Słońca i sztucznego światła na czas wzrostu roślin, ich barwę i walory smakowe.

Projekt Bańkotwór stara się odpowiedzieć na pytania, które wielu z nas nurtowały w dzieciństwie: Dlaczego bańki mydlane mają różne kolory? Co decyduje o ich kształcie? Czemu jedne pękają szybciej, a drugie wolniej?

Z kolei praca House full of sience to makieta interaktywnego ekodomu zasilanego energią z odnawialnych źródeł. W projekcie zastosowano kilka gatunków roślin, są nawet wiszące ogrody, których wilgotność jest stale monitorowana.

Komputerowa stacja kontroli procesu wegetacji roślin wykorzystuje łatwo dostępne czujniki, by kontrolować parametry istotne dla prawidłowego wzrostu różnego rodzaju rośli. Pomoc wykorzystuje IoT (ang. internet of things– internet rzeczy), by umożliwiać graficzną wizualizację stanu nadzorowanej rośliny.

Wreszcie Projekt Wstrząs jest rodzajem platformy wibracyjnej, która służy przede wszystkim do wyjaśniania zjawiska rezonansu drgań. Specjalna makieta prezentuje tzw. dzwon, jedno z rozwiązań antywstrząsowych stosowanych w konstrukcjach budynków w miastach zagrożonych trzęsieniami Ziemi.

Kolejna edycja konkursu już za rok! A tymczasem zachęcamy wszystkich do skorzystania z pozostałych komponentów programu „Nauka dla Ciebie”. Są to wyjazdy mobilnych wystaw „Naukobus”, „Planetobus” i „O matmo!” do szkół zlokalizowanych w miejscowościach poniżej 130 tys. mieszkańców, Letnia Szkoła Prototypownia dla nauczycieli oraz warsztaty „Nauka dla Ciebie w domu” dla rodziców i opiekunów dzieci. W latach 2019–2023 w ramach programu zorganizowano 912 wydarzeń edukacyjnych.

Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W roku 2023 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Konkurs „Nauka dla Ciebie” 2023 rozstrzygnięty - Nasze Miasto

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto