Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs dla seniorów z Katowic. Czy znają zasady bezpieczeństwa?

DRAPA
Konkurs dla seniorów z Katowic: Czy znasz zasady bezpieczeństwa?
Konkurs dla seniorów z Katowic: Czy znasz zasady bezpieczeństwa?
Policjanci i strażacy chcą przypomnieć o podstawowych zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo w domu i na drodze. Dlatego organizują konkurs dla seniorów z Katowic.

Konkurs dla seniorów z Katowic. Czy znasz zasady bezpieczeństwa?
Komenda Miejska Policji w Katowicach wspólnie z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach i Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Katowicach organizują konkurs, w którym należy wykazać się wiedzą o zasadach bezpieczeństwa. Projekt jest jednym z elementów programu edukacyjno-profilaktycznego „Bezpieczn@ przystań”.

- Zależy nam przede wszystkim na kształtowaniu bezpiecznych postaw - mówi podinsp. Małgorzata Biernacka z Wydziału Prewencji KMP w Katowicach.

W trakcie tej kampanii policjanci i strażacy zwracają uwagę m.in. na to, że jesienią i zimą czyha na nas wiele niebezpieczeństw. Nie tylko na drodze, gdzie jako piesi możemy być niewidoczni dla kierowców, ale także w domu, ze względu na częste przypadki zatruć tlenkiem węgla. Mundurowi, dzięki temu konkursowi, chcą przede wszystkim przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

PROGRAM BEZPIECZNA PRZYSTAŃ [CZYTAJ WIĘCEJ]

W zmaganiach mogą wziąć udział mieszkańcy Katowic, którzy są seniorami (ukończyli 65. rok życia). Do wygrania są czujniki tlenku węgla, parasole przeciwdeszczowe i torby ekologiczne z elementami odblaskowymi oraz naramienne opaski odblaskowe.

Pytania znajdą Państwo na następnej stronie >>>>>>

Quiz wiedzy „Bezpieczna Przystań” (wybieramy jedną, prawidłową odpowiedź)

1. Co powinieneś zrobić, jeżeli ktoś zapuka do Twoich drzwi i podaje się za pracownika administracji, elektrowni lub gazowni:
a) powiadomić policję.
b) potwierdzić tożsamości na podstawie legitymacji służbowej, zweryfikować dane osoby dzwoniąc do gazowni, elektrowni, administracji lub poprosić sąsiada o pomoc
c) bez namysłu wpuścić do mieszkania

2. Co należy uczynić, jeżeli stwierdzisz zapach gazu w mieszkaniu:
a) otworzyć okna
b) wyjść z domu i wezwać pogotowie gazowe,
c) zamknąć zawór odcinający dopływ gazu, otworzyć okna, wezwać pogotowie
gazowe i wyjść z domu.

3. Różne firmy oferują szybki i łatwy dostęp do gotówki w formie pożyczki na dowód, przez Internet, na sms, bez zabezpieczeń, a nawet z dowozem do domu. Jak bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę?
a) sprawdź wiarygodność firmy na stronie: www.knf.gov.pl, dokładnie przeczytaj umowę, uważaj pod czym się podpisujesz. Policz całkowity koszt pożyczki;
b) wybierz firmę najbliżej miejsca zamieszkania,
c) wybierz firmę, która udzieli Ci kredytu w najkrótszym terminie, nie wymagając przedłożenia dodatkowych dokumentów.

4. Wodą nie wolno gasić:
a) drewna,
b) budynków mieszkalnych,
c) urządzeń elektrycznych

5. Jeżeli otrzymałeś większą sumę pieniędzy należy:
a) ukryć ją w szafie i nie mówić o tym nikomu,
b) nosić ją przy sobie dobrze schowaną,
c) wpłacić na konto bankowe

6. Dzwoni telefon. Ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym… coś się wydarzyło: wypadek, choroba rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie: ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów… Pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy. Pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu lub wypłatę pieniędzy z bankowego konta. Rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu. Co robisz?
a) idziesz do banku, wypłacasz pieniądze z konta lub zaciągasz kredyt i pieniądze przekazujesz wskazanej w rozmowie telefonicznej osobie
b) przekazujesz swoje oszczędności wskazanej w rozmowie telefonicznej osobie i dzwonisz do bliskiej osoby pytając ją o stan zdrowia
c) po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą i niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

7. O jakich podstawowych zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać, wypłacając pieniądze z bankomatu?
a) wypłacaj pieniądze wcześnie rano lub wieczorem, kiedy wokół nie ma innych ludzi,
b) zwróć uwagę czy na klawiaturze i czytniku karty nie są zamontowane dodatkowe elementy, które skopiują dane z Twojej karty,
c) kod PIN zapisz na karcie, strzeż karty aby inni nie mogli go zauważyć.

8. Jeżeli zauważyłeś pożar w mieszkaniu, co robisz?
a) wychodzę z mieszkania, zamykam drzwi ponieważ sąsiedzi na pewno już powiadomili Straż Pożarną
b) dzwonię na nr 112 lub 998 i po uzyskaniu połączenia mówię spokojnie gdzie się pali, co się pali i czy są zagrożeni ludzie – słucham poleceń strażaka
c) wychodzę z mieszkania i informuję spokojnie sąsiadów o pożarze w mieszkaniu

9. Masz jeden lub kilka z następujących objawów: duszności, ból i zawrót głowy, nudności, wymioty, jesteś oszołomiony/a, przyśpieszenie rytmu serca-oddychania. Co robisz?
a) kładę się do łóżka, bo objawy na pewno po jakimś czasie ustąpią
b) zażywam lekarstwa, bo po nich objawy na pewno ustąpią
c) wietrzę mieszkanie, w którym się znajduję, wychodzę na zewnątrz, dbam o bezpieczeństwo swojej rodziny lub innych osób przebywających w mieszkaniu, informuję straż pożarną, kontaktuję się od razu z lekarzem ponieważ mogą to być objawy zatrucia czadem

10. Niestety, nie zawsze udaje się nam uniknąć błędów. Co należy zrobić w przypadku niechcianej lub niekorzystnej dla nas umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorcy. Od umowy możemy odstąpić?
a) w ciągu 14 dni od jej zawarcia
b) w ciągu 10 dni od jej zawarcia
c) w ciągu 7 dni od jej zawarcia

11. Po zapadnięciu zmierzchu, osoba posiadająca odblask widoczna jest na drodze dla nadjeżdżającego samochodu z odległości:
a) 30 m
b) 50 m
c) 150 m

12. Co zrobić gdy jesteś w mieszkaniu, a pożar odciął ci drogę ewakuacyjną z budynku?
a) zamknąć się w łazience,
b) uszczelnić próg mokrym kocem i wyjść na balkon;
c) polewać drzwi wejściowe mokrą wodą

Odpowiedzi należy wysłać drogą elektroniczną (mail: [email protected]), a w tytule wiadomości wpisać: „Bezpieczn@ Przystań”. Nagrodzone zostaną 3 osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na pytania. W mailu należy także podać imię i nazwisko, wiek, numer telefonu oraz miejsce zamieszkania.

Odpowiedzi można wysłać także tradycyjną pocztą (na adres: Komenda Miejska Policji w Katowicach, 40-038 Katowice, ul. Lompy 19 z dopiskiem „ Konkurs Bezpieczn@ Przystań”. W takim przypadku również należy podać imię i nazwisko, wiek, numer telefonu i miejsce zamieszkania. Nagrody otrzymają 3 osoby, które najszybciej odpowiedzą prawidłowo na pytania (decyduje data stempla pocztowego).

Organizatorzy skontaktują się z laureatami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto