Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy ruszy przebudowa Planetarium Śląskiego? ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Planetarium Śląskie w zimowej odsłonie
Planetarium Śląskie w zimowej odsłonie Karol Kosz
Kiedy ruszy przebudowa Planetarium Śląskiego? Obecnie trwa wybór generalnego wykonawcy przebudowy Planetarium Śląskiego. Zajęcia są prowadzone są teraz w tzw. Gołębniku w Parku Śląskim. Planetarium - Śląski Park Nauki otwarty ma być dopiero pod koniec 2020 roku.

Planetarium Śląskie ma przejść dużą modernizację i rozbudowę. Do końca 2020 roku powstanie Planetarium - Śląski Park Nauki. Obecne Planetarium wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Większa jego część będzie się mieścić pod ziemią. Znajdą się tam między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna.

W lipcu minionego roku przeniesiono sprzęt i pracowników Planetarium Śląskiego do niebieskiego budynku w Parku Śląskim tzw. Gołębnika. Budynek Planetarium Śląskiego stoi pusty i zamknięty dla zwiedzających. Jego wielka przebudowa jeszcze się nie rozpoczęła. Obecnie trwają ostatnie procedury związane z wyborem generalnego wykonawcy, który rozpocznie rozbudowę i modernizację Planetarium Śląskiego. Przypomnijmy, że pod koniec 2020 roku ma bowiem powstać Planetarium- Śląski Park Nauki.

Modernizacja i przebudowa Planetarium Śląskiego. Powstanie Śląski Park Nauki

Budynek Planetarium Śląskiego zostanie powiększony o 2,5 tys. metrów kwadratowych. W nowym budynku będzie miejsce dla ekspozycji stałej składającej się z ok. 30 stanowisk dydaktycznych, sal wykładowych oraz pracowni. Obok budynku powstanie wieża widokowa. Ekspozycja stała znajdująca się w nowym budynku będzie poświęcona trzem dziedzinom nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

- Przy Planetarium Śląskim działa rada programowa, w skład której wchodzą znakomici, polscy naukowcy i to z nimi konsultujemy wszystkie elementy, które mają pojawił się w Planetarium - Śląskim Centrum Nauki - mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

- Przygotowaliśmy już scenariusz symulacji lotu kosmicznego. Prawdopodobnie będzie to pięć stanowisk, które będą pokazywały lot suborbitalny oraz spotkanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną - zdradza Jarosław Juszkiewicz.

Ponadto planowane są takie interaktywne ekspozycje, jak m.in. stanowisko z przekrojem Ziemi, pokoje klimatyczne, kolumna pogodowa i platforma z makieta miasta, gdzie prezentowane będą skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach. W zabytkowym budynku Planetarium zostanie także zmodernizowana główna sala projekcyjna, wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Projektor Zeissa, który służył w śląskim planetarium przez ponad 60 lat zastąpi nowoczesny system hybrydowy.

- Nowy system będzie składał się z dwóch elementów. Pierwszy to system optyczny, za pomocą którego prezentowane będą gwiazdy. Z kolei drugi z elementów to szereg projektorów cyfrowych, które będą działały w rozdzielczości 8K, przy pomocy których wyświetlane będą inne elementy na sferycznym ekranie. Nasz poprzedni projektor mógł pokazać na kopule planetarium ok. 9 tys. gwiazd. Z kolei nowy cyfrowy projektor będzie w stanie pokazać ok. 1 mln gwiazd. To jest ta różnica jakości - zaznacza Juszkiewicz.

Planetarium-Śląski Park Nauki to inwestycja warta ponad 98 mln złotych

Całkowity koszt tej inwestycji wynosi 98 mln 927 tys. 500 złotych. Na realizację tego projektu uzyskano dofinansowanie unijne w wysokości 82 mln 475 tys.650 zł i z budżetu państwa w kwocie 9 mln 703 tys. 017 zł. Z kolei wkład własny województwa śląskiego to 6 mln 748 tys. 831 złotych.
PISALIŚMY:
Planetarium Śląskie wreszcie na miarę XXI wieku! Będzie mieć nowoczesny gmach, 30 interaktywnych ekspozycji i wieżę widokową WIDEO+ZDJĘCIA

Pracownicy Planetarium Śląskiego wciąż prowadzą zajęcia edukacyjny. Zakupiono nadmuchiwane planetarium mobilne, do którego może wejść maks.25 osób. Wykorzystywane jest ono podczas zajęć edukacyjnych w szkołach.

- Pod sferycznym niebem mobilnego planetarium prowadzone są zajęcia astronomiczne i prezentowane są krótkie seanse dydaktyczne - „Z wizytą u Pana Twardowskiego” - wymienia Jarosław Juszkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto