Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy nadejdzie pierwsza gwiazdka?

ESA
Kiedy pojawi się pierwsza gwiazda?
Kiedy pojawi się pierwsza gwiazda? Radosław Pior
Tradycja mówi, że do wieczerzy wigilijnej powinniśmy zasiąść wraz z nadejściem pierwszej gwiazdy, która symbolizuje narodziny Jezusa. To jedyny taki dzień w roku, w którym to właśnie niebiosa wyznaczają nam czas, w którym zasiądziemy do kolacji. Godzinę, w której powinniśmy zasiąść do wieczerzy wigilijnej, a przede wszystkim gwiazdę, która wskażę nam, że to już ten czas przewidują astronomowie.

- Pierwszą gwiazdką w Wigilię nie zawsze jest prawdziwa gwiazda. W tym roku roku pierwszą gwiazdką na wigilijnym niebie będzie... planeta Wenus. Do jej obserwacji oczywiście nie potrzeba wcale teleskopu. Wystarczy gołe oko i przejrzyste niebo – mówi Radosław Pior z kaliskiego Koła Astronomicznego Malapert.

Pierwszej gwiazdki wypatrywać należy nad południowym horyzontem, już od około godziny 16. Wenus lśnić tam będzie w pełnej krasie. Chwilę później, nieco wyżej na niebie pojawi się inna planeta: waleczny Mars.

- Ci najbardziej wytrwali, którzy chcą zobaczyć prawdziwą gwiazdę na gwiazdkowym niebie niech spojrzą nad zachodni horyzont, połyskiwać będzie tam Wega z gwiazdozbioru Lutni, a jeśli okna obserwatora wychodzą na wschód, zobaczy on tam Kapellę z gwiazdozbioru Woźnicy – tłumaczy Radosław Pior.

Natomiast księżyca próżno szukać w wigilijny wieczór. W tym roku będzie on po ostatniej kwadrze. Widoczny będzie na niebie dopiero nad ranem, już w świąteczny poranek. Natomiast wigilijnej symboliki dodaje na niebie gwiazdozbiór Raka. Jedną z gromad gwiazd w tym gwiazdozbiorze nazwano w starożytności Żłóbkiem. I ten właśnie Żłóbek góruje na niebie w okolicach północy w wigilijną, niesamowitą noc. A co w takim razie z nieodłącznym elementem świąt – Gwiazdą Betlejemską, która miała prowadzić trzech mędrców? Ona w Wigilię się nie pojawi.

- _Jej wypatrywać będziemy w ciągu 2 tygodni od Wigilii _– informuje Pior. Szef kaliskiego Koła Astronomicznego Malapert tłumaczy, że poszukiwania tego symbolu odrodzonego świata wymagają korekty daty. Chrystus, bowiem prawdopodobnie nie urodził się w okolicach 1 r n.e, ale trochę wcześniej. Szacuje się, że Jezus z Nazaretu przyszedł na świat ok. 7-6 r p.n.e. i to ówczesne zjawiska należy analizować, a tamte podobno swoją niezwykłością przyćmiły wszystko, co wówczas znane było na niebie.

- Przede wszystkim należy wykluczyć, że to blask komety zaprowadził Mędrców do Betlejem. Komety pojawiały się nagle i – choć nierzadko były eleganckim zjawiskiem astronomicznym – zwykle wróżyły zdarzenia nieszczęśliwe. Komety po prostu były symbolem katastrof. Mogła to był eksplodująca gwiazda nowa lub supernowa. Takie gwiazdy są przez pewien czas najjaśniejszym obiektem na niebie i być może to tym blaskiem Trzej Królowie kierowali się w okolice Jerozolimy. Jasnym obiektem astronomicznym może być wreszcie przewidywalne zjawisko koniunkcji, czyli złączenia, połączonego blasku jasnych planet. W starożytności znano tylko 5 planet: Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna. Złączenie dwóch, czy trzech z nich było bezwzględnie zjawiskiem niecodziennym, pełnym blasku, ale i astrologicznej siły- opowiada Radosław Pior.

Wigilia to czas magii. W ten magiczny czas ziemia łączy się z niebem, światłość z ciemnością, a zima z… latem. Widocznym symbolem tego połączenia są właśnie gwiazdy Wega i Kapella. Zachodząca Wega symbolizuje ulotne lato. Jest, bowiem gwiazdą górującą przez całe lato i jesień. Wschodząca Kapella oznacza nadchodzące mrozy. To gwiazda nieba zimowego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto