Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy na rynku w Chorzowie staną palmy? Powrót Hildy, Trudy i Bercika

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Mieszkańcy Chorzowa czekają na powrót palm na rynek
Mieszkańcy Chorzowa czekają na powrót palm na rynek Olga Krzyżyk
Na rynku w Chorzowie działa już fontanna, a w pobliżu - na Placu Hutników - można wypocząć przy tężni solankowej. Wielkie koło zamachowe rozprowadza solankę po gałązkach tarniny. Wkrótce na chorzowski rynek wrócą także palmy. Hilda, Truda i Bercik, bo tak się zwą te z Chorzowa, pojawią się na rynku jeszcze w tym tygodniu.

Powrót Hildy, Trudy i Bercika na rynek w Chorzowie

Mieszkańcy Chorzowa czekają na powrót palm. Chorzów ma trzy własne palmy. To Hilda, Truda i Bercik. Chorzowskie palmy daktylowe w października zeszłego roku musiały zostać przeniesione do budynku. Egzotyczne rośliny nie wytrzymałyby chłodów jesieni i mrozów zimy, gdyby stały na zewnątrz. Kiedy na rynku ponownie staną dobrze znane chorzowianom palmy? Nie będzie trzeba na nie długo czekać.

- Pod palmami wypoczywać będziemy mogli już od czwartku (13 maja), bo to właśnie wtedy odbędzie się transport i operacja ponownego stawiania palm na rynku. Jak zwykle palmy będą z nami całą wiosnę i lato, aż do momentu, w którym warunki atmosferyczne przestaną być dla nich korzystne - mówi Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

- Hilda, Truda i Bercik zimę spędziły w hali na Klimzowcu, która należy do ChŚPWiK. Z tego co nam przekazano - są w dobrej formie - dodaje Kamil Nowak z UM Chorzów.

Palmy na rynku w Chorzowie pojawiły się po raz pierwszy w 2019 roku. Na otwarcie rynku w czerwcu 2019 roku - stała jedna palma, która miała zostać w Chorzowie tylko tydzień. Mieszkańcy bardzo ciepło przyjęli egzotyczną roślinę, dlatego prezydent zdecydował, że miasto kupi tę palmę oraz dokupi jeszcze jedną. Trzecią palmę miasto otrzymało od wykonawcy rynku - konsorcjum firm: PB JAEKEL-BUD-TECH i przedsiębiorstwo robót drogowych MPRD.

Kalifornijski wizerunek miasta kosztował Chorzów ok. 20 tysięcy złotych. Dwie palmy do Chorzowa przyjechały z Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, a trzecia została kupiona w Łodzi.

Miejska fontanna i odpoczynek przy tężni solankowej

Na rynku w Chorzowie uruchomiono już miejską fontannę. W słoneczny dzień można znaleźć tutaj ochłodę. Na rynku kwitną też krzewy i kwiaty. Zrobiło się wiosennie - zielono i kolorowo. Można tu usiąść i odpocząć. Kilka kroków dalej - na Placu Hutników - działa także tężnia solankowa. Po gałązkach tarniny spokojnie spływa solanka tworząc wokół tężni swoisty mikroklimat.

Powietrze wokół tężni nasycone jest w cenne mikroelementy m.in. sód, potas i jod. Oddychanie takim powietrzem ma działanie lecznicze i profilaktyczne. Oczyszcza płuca i wzmacnia odporność na infekcje. Z powodu epidemii koronawirusa musimy jednak mieć założone maseczki na nos i usta. W Polsce jednak łagodnieją zasady bezpieczeństwa i już od soboty, 15 maja, na zewnątrz nie trzeba będzie nosić maseczek ochronnych. Przy tężni solankowej będzie można oddychać pełną piersią. Trzeba jednak cały czas pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego.

Tężnia solankowa w 2021 roku uruchomiona została 1 kwietnia. To już drugi sezon chorzowskiej tężni. Po raz pierwszy tężnię solankową uruchomiono na początku czerwca 2020 roku. Jej budowa rozpoczęła się pod koniec 2018 roku. Oprócz budowy tężni zrewitalizowano też cały skwer znajdujący się na Placu Hutników. Powstała tu promenada i droga rowerowa, a także zamontowano oświetlenie i kurtynę wodną. Są też nowe ławki, kosze na śmieci i dużo zieleni. Koszt rewitalizacji skweru wraz z budową tężni wyniósł ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata), ale został pomniejszony o kary nałożone przez Urząd Miasta na wykonawcę.

Chorzów był znanym kurortem. Królewska Huta była uzdrowiskiem

Chorzów wraca do swoich uzdrowiskowych korzeni. Niewiele osób wie o tym, że na terenie miasta na początku XIX wieku odkryto wody żelazowo-siarczane. Badania wykazały, że miały one właściwości lecznicze. Do dzisiaj jedna z chorzowskich ulic nosi nazwę Starego Zdroju.

- Tężnia solankowa w Chorzowie to też nawiązanie do historii naszego miasta. Jeszcze przed ogromnym rozwojem przemysłu nasza miejscowość była uzdrowiskiem. Jedyną pamiątką po tamtym okresie jest nazwa ulicy - Starego Zdroju. Teraz o tej ciekawej historii będzie przypominać też tężnia - mówił w 2020 roku Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

W latach 1816-1850 Królewska Huta była znanym kurortem. Wymieniano ją wśród takich uzdrowisk jak Kudowa, Cieplice czy Świeradów. Twórca uzdrowiska był dr Bannerth. To on odkrył lecznice właściwości wody czerpanej z szybu kopalni "Król", znanej mieszkańcom pod nazwą "kwaśnej wody". Woda ta zawierała siarczany, tlenki żelaza i manganu, kwaśny węglan, sole amonowe, związki żywiczne i inne.

Dr Bannerth założył spółkę, która wybudowała dom zdrojowy "Łazienki Amalii". Dom ten zlokalizowany był w okolicy placu, gdzie obecnie stoi pomnik Chopina. Leczono tam reumatyzm, artretyzm, , choroby skórne i choroby kobiece. W 1830 roku w zakładzie zdrojowym przebywało 68 gości, a w tym 21 z Królestwa Kongresowego. Konkurencja innych uzdrowisk, zanik kwaśnej wody oraz rozwój przemysłu spowodowały, że rozpoczął się proces likwidacji zakładu zdrojowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto