Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy cofamy czas? Zmiana czasu na zimowy 2018. To już 28 października. Zegarki cofamy o godzinę... ostatni już raz?

red.
Kiedy cofamy czas? Zmiana czasu na zimowy już 27/28 października 2018. To być może ostatnia taka zmiana czasu w Polsce. Co nie zmienia faktu, że warto o niej pamiętać, choć podczas zmiany czasu na zimowy, do pracy raczej nie zaśpimy, bo tym razem wskazówki cofamy o godzinę. A co o zmianie czasu sądzą internauci? Zobacz najciekawsze memy.

Czy zmiana czasu to konieczność? Komisja Europejska przedstawiła projekt ws. zniesienia zmiany czasu. Wcześniej 84% Europejczyków była zdania, że zmiana czasu jest zbędna. Ostatni raz zmiana czasu miałaby nastąpić 31 marca 2019 r. Państwa członkowskie UE miałyby zadecydować, czy stosują czas letni czy zimowy. Ale po październikowej zmianie czasu w 2018 roku rano będzie znacznie jaśniej! Zmiana czasu z tego punktu widzenia będzie korzystna.

Zmiana czasu na zimowy 2018: To już 27/28 października. Zegarki cofamy o godzinę

W tym roku czas letni zmieniamy na zimowy w nocy z soboty na niedzielę [z 27 na 28 października]. Cofniemy wtedy wskazówki zegara dokładnie o godzinę, z godziny 2.00 na 1.00 - tym samym wejdziemy w czas zimowy. Ma on swoje wady i zalety. Choć ostatnio coraz więcej osób wolałoby pozostać przy czasie letnim na stałe. Dlaczego?

Ponieważ według czasu zimowego mamy bardzo krótki dzień. W grudniu ciemno robi się już przed godz. 16. Co powoduje, że tak naprawdę większość aktywnego dnia spędzamy przy sztucznym świetle. Bowiem coraz mniej osób wykorzystuje fakt, że wcześniej robi się jasno.

Czas zimowy został wprowadzony w Polsce pod koniec lat 70. i było to wówczas uzasadnione, bowiem większość zakładów pracy pracowało wówczas od wczesnych godzin rannych

Dzięki zmianie czasu na zimowy, wykorzystywano więcej światła słonecznego o poranku. Obecnie zmiana czasu na zimowy jest mniej zasadna. Bowiem coraz więcej osób pracuje w sektorach, które nie zaczynają pracy np. o godz. 6 rano, ale dopiero o godz. 9-10 i pracuje do godziny 17-18. A to znaczy, że ostatnie 2-3 godziny dniówki pracuje przy sztucznym świetle.

Koniec ze zmianą czasu? Dyrektywa Komisji Europejskiej**

Prawdopodobnie to już koniec zmian czasu. Komisja Europejska przedstawiła projekt, według którego zapisów państwa członkowskie nie będą zobligowane do przestawiania wskazówek zegarków.

Po raz ostatni ostatnia obowiązkowa zmiana czasu na letni miałaby nastąpić 31 marca 2019 r. Potem każdy z krajów członkowskich mógłby wybrać czy chce czas letni czy zimowy. W przypadku wyboru drugiej opcji przez państwa, ostatnia zmiana czasu nastąpiłaby w niedzielę 27 października 2019 r.

Komisja zapewnia jednak, że zmiany będą skoordynowane. Na zniesienie zmiany czasu zgodę wyrazić musi jeszcze Parlament Europejski oraz kraje członkowskie.

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto