Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karolinka znowu przywita gości Parku Śląskiego. Zakończyła się jej renowacja ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Zakończyła się renowacja rzeźby Karolinki w Parku Śląskim
Zakończyła się renowacja rzeźby Karolinki w Parku Śląskim Park Śląski
W końcu zniknęły rusztowania z Karolinki. Zakończyła się, trwając ponad pięć lat, renowacja rzeźby Karolinka w Parku Śląskim. Przypomnijmy, że Karolinka stoi przy głównym wjeździe do Parku Śląskiego (od ulicy Chorzowskiej). Od 11 listopada rzeźba będzie też podświetlona.

Karolinka znowu wita gości Parku Śląskiego

Zakończyła się renowacja rzeźby Karolinka w Parku Śląskim.To jedna z największych i najbardziej charakterystycznych rzeźb na terenie chorzowskiego parku. Renowacja rzeźby trwała prawie pięć lat. W poniedziałek, 11 listopada, w końcu rzeźba przywita gości Parku Śląskiego i to już nawet z oświetleniem.

Powoli kończą się też prace konserwatorskie rzeźby. W czwartek, 7 listopada, rozpoczął się montaż oświetlenia. Podświetloną rzeźbę będzie można oglądać już od 11 listopada. Przypomnijmy, że Karolinka jest wpisana do rejestru zabytków. Wysoka na dziewięć metrów rzeźba, to obok Żyrafy, największy taki obiekt w całym parku.

Pierwsza próba renowacji figury została podjęta w 2014 roku. Było to konieczne, bo rzeźba miała liczne odspojenia, ubytki i wybrakowania. Podpory były spękane, a cała rzeźba zabrudzona, w niektórych miejscach wandale pomalowali ją sprayem. Z tego powodu, że Karolinka jest pusta w środku, nie można było jednak przeprowadzić prac. Było ryzyko, że rzeźba może zostać zniszczona.

Przez kilka lat Park Śląski próbował pozyskać pieniądze na renowację Karolinki. Udało się to, dzięki wpisaniu tego zadania do realizowanego ze środków unijnych programu modernizacji parku. Pierwszy etap, budowlano konstrukcyjny, obejmował wzmocnienie i odtworzenie konstrukcji nośnej. W drugim etapie konserwator oczyścił i uzupełnił ubytki i przywrócił Karolinkę do stanu pierwotnego. Koszt tych prac to 218 tysięcy złotych.

Autorem rzeźby Karolinka jest Leopold Trybowski. Prototyp Karolinki został wykonany podczas I Pleneru Galerii Rzeźby Śląskiej w 1963 roku. Zmonumentalizowany dwa lata później, stanął przy alei wiodącej od wejścia głównego do Stadionu Śląskiego. Ta kompozycja rzeźbiarsko-architektoniczna, została założona na rzucie zbliżonym do trójkąta.

Dolną cześć rzeźby stanowią trzy, ułożone dośrodkowo, podpory o prostopadłych przekrojach, połączone ze sobą obręczą, wykończoną od góry mozaikowymi, zielonymi i czerwonymi kwiatami. Obręcz stanowi też dolną część spódnicy Karolinki, jest formą ażuru, wydrążonego we wszystkich trzech ścianach kompozycji. Postać ukazano jako stojącą kobietę w wianku, z uniesionym rękami, w których trzyma chustę. Elementy dekoracyjne rzeźby Karolinka wykonano w technice czerwonej i zielonej, szklanej mozaiki.

Elementy dekoracyjne rzeźby to:

  • wianek,
  • chusta,
  • kraj sukni.

Wielobarwna struktura pokrywa też wewnętrzne ściany kompozycji, stanowiąc tło dla ażurowych elementów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto