Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już 90 lubelskich ulic zmieniło nazwy

sko
Małgorzata Genca/archiwum
Zmiana nazw ulic odbywa się w ramach ustawy dekomunizacyjnej.

Termin, do którego rady gmin i miast miały się dostosować do tzw. ustawy dekomunizacyjnej, minął z końcem wakacji. Jednak część samorządów jeszcze we wrześniu podejmowała uchwały, w myśl których komunistycznych patronów zamieniała na innych.

W sumie, jak informuje Lubelski Urząd Wojewódzki, w całym regionie zmieniono nazwy 90 ulic. W Lublinie dotyczyło to trzech patronów: Michała Wójtowicza, Aleksandra Szymańskiego i Lucyny Herc.

Na tym dekomunizacja się nie kończy. Są przypadki, kiedy samorządy nie postąpiły zgodnie z wolą IPN i nazw nie zmieniły. Dlatego teraz sprawą zajmie się wojewoda.

- Na bieżąco w tej sprawie współpracujemy z Instytutem Pamięci Narodowej - Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Organ nadzoru, czyli wojewoda, podejmie działania w celu zmiany nazwy ulicy w tych przypadkach, w których wydana zostanie przez instytut opinia potwierdzająca niezgodność nazwy ulicy z ustawą - informuje Radosław Brzózka, rzecznik wojewody lubelskiego.

W Lublinie IPN chce jeszcze zmian nazw ulic: Leona Kruczkowskiego (dramaturga, członka PZPR), Jana Hempla (socjalisty, który jednak zginął przed II wojną światową), I Armii Wojska Polskiego (część Wojska Polskiego utworzonego w ZSRR) i skweru im. Leopolda Seidlera (rektor UMCS i polityk PRL).

Początkowo instytut umieszczał na tej liście też ul. Henryka Raabego (pierwszy rektor UMCS), ale dziś tego nazwiska nie ma.

- Nie otrzymaliśmy decyzji mówiącej o potrzebie zmiany nazwy tej ulicy, czyli ona pozostaje - mówi dr Rafał Drabik, z IPN w Lublinie.

21 października wchodzi w życie nowelizacja ustawy i teraz wojewoda nie będzie musiał prosić UMCS o zgodę na zmianę nazwy skweru im. Seidlera. Jest to bowiem teren uczelni, a ona od lat się temu sprzeciwiała.

Zobacz też: Artur Jurkowski rozmawia z dr Mariuszem Sawą z lubelskiego IPN na temat dekomunizacji nazw ulic oraz jej konsekwencji dla obywateli, przedsiębiorców i samorządów. /mat. archiwalny/

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto