Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jurajska Skała Miłości dla zakochanych i wspinaczy

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Turystyka. W Jurajskiej gminie Mstów, w powiecie częstochowskim jest wiele atrakcji dla turystów.

Skała Miłości nad Wartą nieco przypomina Maczugę Herkulesa w Pieskowej Skale. Jest mniejsza, ale za to nad rzeką, nad pięknym przełomem Warty.

Według podań, to zaklęta para zakochanych, a źródło bijące u jej stóp ma właściwości lecznicze. Jest to jedyna skałą w gminie Mstów, na którą można się wspinać. Jest kilka dróg wspinaczkowych prowadzących na szczyt Skały Miłości. Mają bardzo ciekaw nazwy: Bajki Dobranocki, Jancio Wodnik, Jubiler Kalcytu, Jad Żenszenia, Orka i Miłość ,Jak Wodospad. Każda z dróg ma określony stopień trudności. Są drogi dla wytrawnych wspinaczy i amatorów zaczynających przygodę wspinaczkową pod okiem instruktorów.

W pobliżu Skały Miłości można oglądać rzeźby ludowe wysokości kilku metrów wykonane w pniach olch w dolinie Warty.

Atrakcją okolicy Skały Miłości jest Grodzisko Gąszczyk - pozostałości osady obronnej z czasów kultury łużyckiej oraz wczesnego średniowiecza. Na obszarze prawie 5 ha, od Urzędu Gminy aż do zbiornika Tasarki, rozciągają się tereny rekreacyjne nad Wartą. Z platform widokowych można obejrzeć panoramę Mstowa i Wancerzowa. Rzeka Warta to także raj dla wędkarzy, na terenie gminy występuje 20 gatunków ryb.

W gminie Mstów są też inne atrakcje dla turystów.

Warto zwiedzić klasztor kanoników loterańskich regularnych z początku XIII wieku. To bardzo blisko od Skały Miłości. Formalnie kompleks klasztorny znajduje się w Wancerzowie. Gościli tu między innymi król Władysław Łokietek i królowa Bona. W 1474 roku przebywał tu Kazimierz Jagiellończyk w okresie wojny z Węgrami o tron czeski, a w 1665 r. w czasie wojny ze Szwedami król Jan Kazimierz. Otoczony murem obronnym z ośmioma basztami klasztor podlegał arcybiskupom gnieźnieńskim, podczas gdy parafia położona na przeciwległym brzegu Warty biskupom krakowskim. Po II rozbiorze Polski (1793 r.) Wancerzów znalazł się w zaborze pruskim. Dobra klasztorne sekularyzowano w 1819 r., a w 1823 r. skasowano klasztor, przekazując parafię księżom diecezjalnym. Dopiero w 1990 r. na zaproszenie metropolity częstochowskiego, arcybiskupa Stanisława Nowaka kanonicy regularni powrócili do swego dawnego klasztoru. W kościele klasztornym jest obraz Matki Boskiej Mstowskiej, opiekunki nowożeńców i młodych rodziców. W pobliżu jest cmentarz parafialny z kaplicą z XVI wieku.

Warto przyjechać do Mstowa nad Wartę, która doskonale nadaje się do kajakowych wypraw, a sprzęt pływający można wypożyczyć. Atutem jest położenie Mstowa, 12 kilometrów od Częstochowy. Ze Śląska, Zagłębia najprościej jest dojechać przez Częstochowę.

Inne interesujące miejsca to Szlak Reszków, rodziny światowej sławy śpiewaków operowych, którzy mieszkali w tej okolicy. Mieli posiadłość w Skrzydlowie. Warto też zobaczyć zespół murowanych stodół z przełomu XIX i XX wieku. Na Przeprośnej Górce jest Dolina Krzyży i sanktuarium św. Ojca Pio z jego relikwiami.

Jurajska Skała Miłości dla zakochanych i wspinaczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto