Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedyne w Polsce muzeum hutnictwa

Olga Krzyżyk
Jedyne w Polsce muzeum hutnictwa
Jedyne w Polsce muzeum hutnictwa UM Chorzów
W Chorzowie będzie jedyne w Polsce muzeum hutnictwa. Na tę inwestycje udało się pozyskać 17 mln złotych. Na początku jednak hala po dawnej elektrowni Huty Królewskiej musi przejść gruntowną renowację.

Jedyne w Polsce muzeum hutnictwa
W hali byłej elektrowni Huty Królewskiej przy ul. Metalowców powstanie pierwsze w Polsce muzeum hutnictwa. Chorzów we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu złożył projekt na rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska.

Wspólny wniosek Chorzowa i Zabrza otrzymał najwyższą ocenę i znalazł się na pierwszym miejscu listy opublikowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym samym łącznie miasta uzyskały unijną dotację w kwocie ponad 58 mln zł, z czego 17 mln zł trafi do Chorzowa. To największa dotacja na cele kulturalne w mieście.

- Pozyskane środki pozwolą nam nie tylko przeprowadzić gruntowną renowacje dawnej elektrowni Huty Królewskiej, ale także stworzyć unikatowe muzeum na industrialnej mapie Śląska - mówi Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

Prace nad renowacją hali mają rozpocząć się na wiosnę 2018 roku. Obecnie trwa przygotowywanie procedur przetargowych. Trzeba także pozwozić kilkudziesięciotonowe eksponaty. Do końca 2019 r. hala ma przejść całkowitą renowację. Plan jest taki, aby obiekt odzyskał dawny blask. Dlatego uwaga zwrócona będzie m.in. na detale architektoniczne, takie jak wygląd bramy głównej czy kształt okien. Całkowicie odnowiona zostanie także przybudówka, w której powstanie nowoczesna sala audiowizualna. Multimedia będą jednak tylko dodatkiem do ekspozycji, która ma się znaleźć w muzealnej hali.

- W przyszłym muzeum hutnictwa staną m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki - wymienia Karolina Skórka, rzeczniczka UM w Chorzowie.

- Warto przypomnieć, że w hali od kilku lat można już podziwiać XIX-wieczny młot parowo-powietrzny Brinkmanna, a na pobliskim rondzie w zeszłym roku ustawiono trzymetrowy młot wyprodukowany w Hucie Zygmunt - dodaje Skórka.

Przypomnijmy, że miasto kupiło halę po byłej elektrowni Huty Królewskie już w 2010 roku. Przeprowadzono remont dachu, a wewnątrz hali zorganizowano także kilka dużych wydarzeń m.in. wystawę World Press Photo, Festibal, Industriadę czy Metropolitalną Noc Teatrów.

- Dlaczego Chorzów to najlepszy miejsce, by właśnie tu było muzeum hutnictwa? Przede wszystkim Chorzów od lat związany jest z hutnictwem. To tutaj, w Hucie Królewskiej, tworzyło się nowoczesne hutnictwo. Niegdyś sam Chorzów nazywał się także Królewska Huta - przypomina Henryk Mercik, członek zarządu woj. śląskiego, konserwator zabytków i pomysłodawca tego muzeum.

To będzie pierwsza ekspozycja w Polsce poświęcona hutnictwu. Z czasem muzeum ma być też większe. Zamiast na złom, różne eksponaty hutnicze mają trafić do muzeum.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto