Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jednoczasowa amputacja i rekonstrukcja piersi w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. „Znów poczuć się w pełni kobietą”

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
dr Przemysław Król, specjalista pracujący w poradni schorzeń piersi w ZSM.
dr Przemysław Król, specjalista pracujący w poradni schorzeń piersi w ZSM. Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie
Na początku listopada w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przeprowadzono dwa zabiegi amputacji piersi wraz z jednoczasowymi rekonstrukcjami implantem. Były to pierwsze tego typu zabiegi w historii chorzowskiej lecznicy. To efekt współpracy zespołu chirurgicznego ZSM z dr hab. nauk med. Markiem Paulem.

Nowe możliwości zabiegów w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie
Przy ulicy Strzelców Bytomskich przeprowadzono amputacje piersi wraz z jednoczasowymi rekonstrukcjami implantem. Wcześniej pacjentki, które po amputacji chciały dokonać rekonstrukcji piersi, w tym celu musiały same szukać innej placówki.

- Przeprowadzanie tego typu zabiegów w naszym szpitalu od dawna było naszym pragnieniem i wyzwaniem. Po kilku latach przygotowań jesteśmy gotowi, mamy odpowiedni sprzęt i - co najważniejsze - dzięki owocnej współpracy dysponujemy doświadczeniem, czyli tak zwanym "know-how" - tłumaczy dr Przemysław Król, specjalista pracujący w poradni schorzeń piersi w ZSM.

Szpital musiał zainwestować jedynie w drobny sprzęt chirurgiczny (haki, specjalne noże, kaniule), ponieważ pozostały sprzęt jest już na stanie chorzowskiej placówki. Kluczowe było także podjęcie współpracy z docentem Markiem Paulem, który od wielu lat z powodzeniem wykonywał zabiegi rekonstrukcji piersi w Oddziale Chirurgii Plastycznej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, a także zajmował się pełnym zakresem zabiegów chirurgii piersi w Prywatnej Klinice Chirurgii Plastycznej w Bytomiu. Dzięki tej współpracy na początku listopada przeprowadzono już dwa zabiegi amputacji z jednoczesną rekonstrukcją piersi.

- Jeden polegał na rekonstrukcji piersi implantem silikonowym z jednoczasowym podniesieniem piersi. Druga procedura składała się z amputacji podskórnej i wszczepienia ekspandera tkankowego. Ekspander ten jest to tymczasowe urządzenie, które rozciąga tkanki przygotowując pierś do drugiego etapu zabiegu, który polega na wprowadzeniu implantu piersi – wskazuje dr hab. nauk med. Marek Paul.

Po pewnym czasie, gdy tkanki zostaną prawidłowo rozciągnięte, lekarze wymienią tymczasowy ekspander na protezę, rekonstruując wyniosłość piersi, a w trzecim etapie zrekonstruują brodawkę piersi.

- Tego typu procedury są bardzo istotne, ponieważ przez lata pacjentki z nowotworami piersi zatrzymywały się w połowie drogi - kończyło się na amputacji. Aktualnie zalecenia, normy i nasze możliwości pozwalają na jak najszybszą, jednoczasową rekonstrukcję piersi, aby oprócz zdrowia przywrócić pacjentkom walory estetyczne i pewność siebie - mówi dr Przemysław Król.

Pacjentki często znów czują się jak stuprocentowe kobiety
Takie operacje mają na stałe wejść na listę zabiegów przeprowadzanych w chorzowskim szpitalu. To niezwykle dobra wiadomość dla kobiet zmagających się z chorobą nowotworową.

- Taka rekonstrukcja to na pewno jest komfort. Dzięki niej nie trzeba nosić protez, specjalnych staników, można się ubrać w strój kąpielowy. Może to pozytywnie wpłynąć na psychikę kobiet po amputacji, a niestety coraz młodsze kobiety muszą się zmagać z chorobą. Po rekonstrukcji pacjentki często znów czują się jak stuprocentowe kobiety – tłumaczy Zofia Błasińska, przewodnicząca Stowarzyszenia Wspólnota Amazonek "Nadzieja" w Chorzowie.

Na horyzoncie lekarzy jest też rozszerzenie działalności o kolejne rodzaje walki z nowotworami piersi. Chodzi o bardzo zaawansowane odtworzenia piersi z tkanek własnych. Są to bardziej skomplikowane procedury chirurgiczne mające na celu odtworzenie wyniosłości piersi poprzez zastosowanie płatów skórno-podskórno-mięśniowych z mięśnia najszerszego grzbietu z pleców. Docelowo plan zakłada również u wybranych pacjentek wprowadzenia zabiegów z użyciem płatów z powłok brzusznych. W szpitalu trwają już przygotowania do zgłoszenia gotowości na wykonywanie tak skomplikowanych zabiegów.

Kolejnym etapem rozwoju dotyczącego zabiegów u pacjentek po mastektomiach jest wprowadzenie procedury leczenia przewlekłych obrzęków limfatycznych kończyn górnych jak i w przyszłości leczenie chorych z przewlekłymi obrzękami limfatycznymi kończyn dolnych, po leczeniu ginekologii onkologicznej.

Obecnie w ofercie medycznej szpitala znajdują się już zabiegi amputacji z jednoczasową rekonstrukcją piersi. Jak „krok po kroku” wygląda proces leczenia?

- Pacjentki najpierw przechodzą badania profilaktyczne, w przypadku nieprawidłowości przeprowadzana jest biopsja lub kolejne badania. Później konsylium lekarskie decyduje o dalszym typie leczenia. W przypadku, kiedy trzeba amputować pierś, pacjentki, które wyrażą taką wolę, mogą mieć jednoczasowo wykonany zabieg rekonstrukcji. Wszystko w jednym miejscu i czasie – tłumaczy Kamil Nowak, rzecznik Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

- W naszym stowarzyszeniu jest mało osób, które zdecydowały się na rekonstrukcje, bo najczęściej są to panie w starszym wieku. 20, 25 lat temu nikt o tym nie myślał, bo takie zabiegi były bardzo drogie. Teraz widzę, że młodsze panie są tym zainteresowane. To fajna rzecz, bo przy jednym zabiegu, przy jednym bólu można to mieć za sobą i znów poczuć się w pełni kobietą – kończy Zofia Błasińska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto