Jak zrobić dobre zdjęcia smartfonem? Sprawdź, jakich błędów unikać i zachwycać fotografiami znajomych w social mediach

Materiał informacyjny HUAWEI
HUAWEI P60 Pro_makro owad
HUAWEI P60 Pro_makro owad
Jesteś w bajecznie pięknym miejscu lub widzisz ciekawe wydarzenie. Chcesz ten moment uwiecznić. Sięgasz więc po smartfon i robisz zdjęcie. Jakiś czas potem, gdy emocje już opadły, patrzysz na wyświetlacz i... czujesz ogromne rozczarowanie, bowiem efekt końcowy jest daleki od Twoich wyobrażeń. Każdy z nas zna to uczucie. Ale można temu zaradzić i zadbać, żeby dobre zdjęcie powstało niemalże od razu. Jak? O tym opowiada Agnieszka Giętkowska – fotografka i laureatka polskiej edycji konkursu Huawei Next Image Awards 2022. Porady zostały zobrazowane zdjęciami z Huawei P60 Pro, którego aktualnie używa.

Zanim zaczniesz fotografować...

...przeklikaj się przez funkcje oprogramowania aparatu w swoim smartfonie i przygotuj sprzęt. Na początku włącz w ustawieniach linie siatki, poziomowanie oraz wybierz współczynnik proporcji na ten z najwyższą rozdzielczością - zazwyczaj jest to 4:3. Poziomica pozwala na wykonanie zdjęcia np. z prostym horyzontem lub budynkiem, a linie siatki dzielą kadr w klasyczny trójpodział. Miejsca w których te linie się ze sobą przecinają, to tak zwane mocne punkty kadru. To w nich powinniśmy umiejscowić najważniejsze obiekty i fotografowane postacie. Ponadto zawsze noszę przy sobie ściereczkę z mikrofibry - taką jaką się dostaje przy zakupie okularów korekcyjnych bądź przeciwsłonecznych - obiektyw powinien być czysty przed każdym ujęciem.

Jak zrobić dobre zdjęcie smartfonem? Zadbaj o trójwymiar

HUAWEI P60 Pro_linia prowadząca w głąb kadru
HUAWEI P60 Pro_linia prowadząca w głąb kadru

Dlaczego niektóre zdjęcia są ciekawsze od innych i przyciągają naszą uwagę na dłużej? Ponieważ mają w sobie głębię, nie są płaskie. A dzięki temu są znacznie bardziej wciągające dla oglądającego. Pamiętasz gry 2D, takie ze starych konsol? Był na nich tylko jeden, płaski plan rozrysowany wzdłuż poziomej linii – nic się nie działo ani przed bohaterem, ani za nim – w tle. Dobre zdjęcie musi być trójwymiarowe – mieć pierwszy plan, drugi plan, tło. Coś jest blisko (np. kwiat), coś dalej (np. osoba), coś głęboko w tle (np. zabytek, las). Droga prowadząca nas w głąb kadru (linie prowadzące) i inne zabiegi kompozycyjne pokazują nam świat w taki sposób, jak widzi ludzkie oko - przestrzennie. Dzięki trójwymiarowości jakość Twoich zdjęć znacznie się poprawi. Właściwie będzie to rewolucyjny przeskok, jak między wersją gry w 2D, a w 3D.

Im mniej tym lepiej

Komponując trójwymiarowy kadr zadbaj o to, żeby także ten drugi plan pasował do kompozycji. Unikaj zbędnych elementów, jak znaki drogowe, kosze na śmieci i inne rzeczy, które odciągają uwagę od głównego tematu zdjęcia. Rozejrzyj się, na bok, do góry, może należy stanąć wyżej, na ławce, schylić się, przekręcić obiektyw aparatu (tak aby był na dole), aby znaleźć czysty kadr. Nie zawsze jednak da się to zrobić. Wówczas drobne skazy w kadrze warto usunąć i tutaj świetnie sprawdza się opcja inteligentnego usunięcia w edytorze zdjęć w Huawei P60 Pro.

HUAWEI P60 Pro_usunięcie zbędnego elementu_przed i po
HUAWEI P60 Pro_usunięcie zbędnego elementu_przed i po

Nie bój się pokazać mniej, czasem warto dać zdjęciu „oddychać", czyli zadbać o pustą przestrzeń dookoła głównego punktu (np. czyste niebo, tafla jeziora, jednolita ściana). Fotografia samotnej łódki na morzu może nam opowiedzieć historię lepiej niż tysiąc słów. A jeśli chcesz znacznie szybciej nauczyć się dostrzegać proste linie i figury geometryczne w kadrze oraz stosować symetrię, zacznij robić zdjęcia czarno-białe.

Jak pozować do zdjęć? Wyuczone miny wyszły z mody

Piękne, pamiątkowe zdjęcia z urlopu? Porzuć pozowane miny i misternie ustawiane pozycje. Dodaj szczyptę naturalności i przede wszystkim emocji! Pozwól sobie na radość, na smutne momenty bądź wygłupy, które zostaną złapane w kadrze. Podczas minisesji nie bój się pokazać uśmiechu od ucha do ucha, skrzywionej miny podczas jedzenia kwaśnego żelka czy… smutku, kiedy wszystkie żelki już zostaną zjedzone.

Nasze zmysły są szczególnie wyczulone na emocje innych. Dlatego to właśnie emocje są uniwersalnym językiem, który intuicyjnie rozumiemy i zapamiętujemy. Jeśli kadr jest ich pełen, nikt nie zwróci uwagi na niedoskonałości – że fragment zdjęcia był ciut rozmazany albo że proporcje i mocne punkty się nie zgadzały. Zapamiętasz tylko to uczucie, które zawładnęło Tobą podczas pierwszego spojrzenia na zdjęcie.

Rób zdjęcia zawsze, niezależnie od pory dnia i pogody

Moja kolejna wskazówka dotyczy pogody i poziomu nasłonecznienia, czyli czegoś na co nie masz wpływu, ale co uczy Cię cierpliwości oraz pozytywnego podejścia do robienia zdjęć. Wiadomo, że podczas zachodu i wschodu słońca oraz złotej godziny światło jest niesamowite i każde ujęcie jest magiczne. Ale, gdy słońce już zniknie za horyzontem efekty mogą być równie spektakularne np. podczas niebieskiej godziny czy przy bezchmurnym niebie nocą. Ostre słońce maluje cienie zmieniając perspektywę, a mgła daje piękne tło i tworzy bajkowe kadry. Krople deszczu dodają kwiatom głębi w trybie makro, a w mieście (i nie tylko) możesz wykonać ciekawe szerokokątne ujęcia budynków trzymając obiektyw aparatu blisko kałuży - powstaje wtedy odbicie i zupełnie nowe spojrzenie na otaczający Cię świat.

Smartfony o wysokim poziomie wodoodporności, takie jak mój Huawei P60 Pro, pozwalają na swobodne eksperymentowanie – nic mu się nie stanie nawet jeśli dotkniesz nim wody lub pada na niego deszcz. A to właśnie robienie zdjęć w różnych warunkach wyzwoli w Tobie nowe pokłady kreatywności i nauczy Cię najwięcej. Nie ograniczaj się jedynie do „ładnych, slonecznych dni”!

HUAWEI P60 Pro_zachód słońca
HUAWEI P60 Pro_zachód słońca

Smartfon, który robi dobre zdjęcia – klucz do sukcesu

Dobry teleobiektyw w smartfonie daje nie tylko możliwości łapania kadrów miejskich warstw i oddalonej architektury, ale również ujęć makro. Makro, czyli pokazania w powiększeniu rzeczy drobnych – tekstury tkanin, struktury kostki cukru czy piękna kolorowych skrzydeł motyla na tle żylastego liścia. I powiem szczerze, że ostatnio odkryłam ten rodzaj fotografii na nowo. Zaczęłam nawet fotografować jedzenie w trybie makro. Widząc teksturę pianki na ekranie telefonu, a nie gołym okiem, dotknęłam chyba jakiegoś nowego zmysłu – aż mi bardziej smakowało!

Już podczas pierwszych testów Huawei P60 Pro zauważyłam coś, czego zdecydowana większość telefonów nie potrafi. Tam gdzie dotknę palcem na ekranie, tam ustawia się ostrość, a nie jak w innych smartfonach - zawsze centralnie. Daje to dużą swobodę podczas wykonywania zdjęć nawet gdy wieje wiatr oraz pozwala łatwiej umieścić ważne obiekty w mocnych punktach kadru. Ponadto zabawa w ustawienia ostrości na pierwszym lub drugim planie daje całkowicie inny efekty, mimo że fotografujemy tę samą rzecz. To, że mogę wykonać zdjęcie makro na 3,5- lub 10- krotnym zoomie powoduje, że nie muszę się bardzo mocno zbliżyć np. do owada, tym samym nie spłoszę go swoją obecnością. W dodatku duży zoom sprawia, że kolejne warstwy (plany) kadru wydają sie być znacznie bliżej siebie, a tło jest pięknie i naturalnie rozmyte.

Jak zrobić dobre zdjęcia smartfonem? Najważniejsza wskazówka na koniec

Jeśli naprawdę chcesz dobrze robić zdjęcia, nie przejmuj się liczbą serduszek, lajków czy followersów w mediach społecznościowych. Wykorzystaj ten czas i energię na fotospacery. Rób zdjęcia o różnych porach dnia i podczas zmiennej pogody. Ćwicz fotografowanie ile się da i poznaj możliwości swojego aparatu. Spotykaj się z innymi pasjonatami fotografii - wtedy uczymy się od siebie nawzajem. Wysłuchanie konstruktywnej krytyki i opinii innych pomoże Ci w realizowaniu swoich celów. Wyrobienie własnego stylu przychodzi z czasem. Powodzenia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zrobić dobre zdjęcia smartfonem? Sprawdź, jakich błędów unikać i zachwycać fotografiami znajomych w social mediach - Portal i.pl

Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto