Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zmienił się Ogród Japoński w Parku Śląskim? To uroczy zakątek. Zobaczcie ZDJĘCIA z kiedyś i dziś

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Zobacz ZDJĘCIA kiedyś i dziś >  > >
Zobacz ZDJĘCIA kiedyś i dziś > > >
Park Śląski. Jak zmienił się Ogród Japoński? W galerii prezentujemy zdjęcia ogrodu japońskiego Parku Śląskiego w Chorzowie przed modernizacją. Byliście tutaj wcześniej? Sporo się zmieniło. Oczywiście na zdjęciach można się przekonać, jak ogród wygląda po rozbudowie i modernizacji.

Ogród Japońskiej dawniej i dziś

Rozbudowa i modernizacja Ogrodu Japońskiego trwała 1,5 roku. Dziś, po wielkim otwarciu obiektu, w którym wziął udział premier Mateusz Morawiecki, w ogrodzie jest wielu spacerowiczów. Ludzie odwiedzają to miejsce, by zobaczyć nowy zakątek Parku Śląskiego. Mało jednak kto wie, jak wyglądał ten teren tuż przed modernizacją, zanim pojawił się tu duży zbiornik wodny, kaskada, taras widokowy, wiśniowy sad czy ogród żwirowy Zen.

Jak zobaczymy na zdjęciach, z dawnego ogrodu zachowane są drzewa oraz fragment dawnego muru. Zmian jest sporo. Zobaczcie zdjęcia z dawnego ogrodu oraz z obecnego Ogrodu Japońskiego.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Zobaczcie Ogród Japoński przed i po modernizacji. W galerii zdjęć zobaczymy dawne zalążki ogrodu oraz obecny kształt zmodernizowanej przestrzeni. Dodajmy, że ogród został niemal dwukrotnie powiększony. W ogrodzie wybudowano zbiornik wodny z wodospadem. Nad wodospadem jest częściowo przeszklony taras widokowy, dzięki któremu można oglądać ogród z góry. Wspomniany wodospad powstał z ostro ciosanych bloków szaro-zielonego piaskowca z lokalnych kamieniołomów.

W części wschodniej i południowo-wschodniej zaprojektowano „wiśniowy sad”, z wykorzystaniem różnych gatunków oraz odmian wiśni. Narodowy symbol Japonii, czyli wiśnię (sakura) zobaczymy na tle jodły kalifornijskiej, odmian derenia jadalnego oraz kosodrzewiny górskiej.

W ogrodzie zaprojektowano także ogród żwirowy Zen, który znajduje się w południowo-zachodniej części terenu, w pobliżu tarasu widokowego.

Przypomnijmy, że budowa ogrodu japońskiego w WPKiW rozpoczęła się w drugiej połowie lat 60 roku XX wieku, ale nigdy nie została ukończona. Budowę ogrodu, według projektu Edwarda Bartmana, rozpoczęto w 1967 rok, jednak inwestycja nigdy nie zostało dokończona. Mało kto wiedział, że w Parku Śląskim są zaledwie zalążki ogrodu japońskiego.

Otwarcie Ogrodu Japońskiego:

Otwarcie Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim. W wydarzeniu uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

Otwarcie Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim - ZDJĘCIA. W wyd...

Wejście do Ogrodu Japońskiego jest bezpłatne. Ogród czynny jest codziennie, w godzinach 8.00-23.00. Przypomnijmy, ze teren ogrodu jest monitorowany.

Apelujemy, by nie wchodzić do zbiornika wodnego na terenie ogrodu. W ten sposób zanieczyszczamy pięknie krystaliczną wodę.

Wejście do Ogrodu Japońskiego jest bezpłatne

To nie jest kąpielisko! Ludzie już łamią zasady w Ogrodzie J...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto