Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować swój układ oddechowy do walki z koronawirusem? [FILM]

Redakcja
YouTube/Justyna Szpak
Każda osoba zagrożona COVID-19, u której występują choroby współistniejące takie jak m.in. niewydolność oddechowa, która jest w podeszłym wieku lub nałogowo pali papierosy, powinna regularnie przeprowadzać ćwiczenia oddechowe. W jaki sposób? Pokazuje to na filmie instruktażowym dr n.med. Justyna Bugała-Szpak z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Jednym z działań, które każda osoba zagrożona COVID-19, u której występują choroby współistniejące takie jak m.in. niewydolność oddechowa, choroby układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca), oddechowego, choroby metaboliczne (np. cukrzyca), która jest w podeszłym wieku lub nałogowo pali papierosy, powinny być regularne ćwiczenia oddechowe.

Koordynator fizjoterapeutów Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej WSS w Legnicy - dr n.med. Justyna Bugała-Szpak stworzyła 15-minutowy film instruktażowy ze wskazówkami oraz pokazem ćwiczeń oddechowych, zalecając jak najszybsze wdrożenie ćwiczeń do codziennego planu dnia:

W dobie epidemii i naszej wiedzy o COVID-19, z której wynika, że choroba może doprowadzić do pogorszenia czynności układu oddechowego w istotny sposób, niezwykle ważne jest, aby pracował on na jak najwyższym wyjściowym poziomie. Im lepiej działają płuca przed chorobą, tym mniej dotkliwe będzie pogorszenie sprawności podczas choroby.

Dr n.med. Justyna Bugała-Szpak informuje, że nie jest to jedyny element wpływający na przebieg choroby, ale warto poświęcić wolny czas, którego w tej chwili część z nas ma więcej i poprawić funkcjonowanie układu oddechowego w prosty, bezpieczny i nieobciążający finansowo sposób. Będzie to miało również przełożenie na większe dotlenienie tkanek całego organizmu oraz zmniejszenie objawów (np. duszności, zmęczenia) innych współistniejących chorób, np. po zawale mięśnia sercowego, przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

W filmie ćwiczenia są tak dobrane, aby doprowadzić do:

• zwiększenia siły mięśni oddechowych,

• rozprężenia ("przewietrzenia") każdej części płuc- nawet tej słabo wentylowanej ("mało używanej")

• uruchomienia całej klatki piersiowej (zwiększenie ruchomości górnej, dolnej, tylnej części klatki piersiowej)

• mobilizacji różnych torów oddechowych

• aktywizacji przepony

W celu poprawy odporności zaleca się również codzienne ćwiczenia ogólnokondycyjne.

Wiele wskazówek można znaleźć na fanpage'u Oddziału: LINK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto